Zielone Biuro Boscha


Zielone Biuro Boscha
2009-11-13
Nowa siedziba firmy Robert Bosch otrzymała certyfikat „Zielone Biuro”, przyznawany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Przy projektowaniu i wyposażaniu nowego biura przy ul. Jutrzenki 105 w Warszawie, zwrócono szczególną uwagę na wykorzystanie rozwiązań proekologicznych.

Certyfikat „Zielone Biuro" jest potwierdzeniem wdrożenia przez firmę rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Celem programu „Zielone Biuro" jest pomoc organizacjom w obniżeniu kosztów funkcjonowania swojego biura poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, które przyczyniają się do zmniejszenia oddziaływania biura na środowisko. Dowodem osiągnięcia dobrego poziomu zarządzania jest certyfikat „Zielone Biuro" oraz sprawne i oszczędne funkcjonowanie biura.

Inicjatorem „Zielonego Biura" jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która od 1997 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi, agendami rządowymi i samorządowymi oraz z biznesem w zakresie wdrażania praktycznych działań służących poprawie stanu środowiska naturalnego.

Pozytywne przejście audytu i otrzymanie certyfikatu „Zielone Biuro" przez firmę Bosch, było możliwe po spełnieniu licznych warunków zawartych w 9 kryteriach tzn.: polityki środowiskowej, zarządzania energią i papierem, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarowania odpadami, monitorowania CO2, polityki zakupów, środowiska pracy oraz edukacji ekologicznej pracowników.

Spośród proekologicznych rozwiązań zastosowanych w nowym biurze Boscha należy wymienić: monitorowanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej, instalację CO wyposażoną w regulację np. termoregulatory, regulator pogodowy, itp. Ponadto zainstalowano zautomatyzowany system żaluzji, których zadaniem jest ograniczenie naddatku światła, przez co w lecie obniża się temperaturę pomieszczeń przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości światła. Kolejne rozwiązania to zastosowanie urządzeń ograniczających zużycie energii elektrycznej (np. energooszczędny sprzęt biurowy, oświetlenie itp.) Budynek zaprojektowano tak, by w największym stopniu wyeliminować wykorzystanie oświetlenie sztucznego na rzecz dziennego (znaczne przeszklenie przestrzeni). Warto również podkreślić wykorzystanie źródła ciepła: elektrycznego, gazowego, biomasy lub innego opału. Energię cieplną na potrzeby CO oraz CWU uzyskuje się ze spalania gazu (własna kotłownia wyposażona w pełne sterowanie oraz automatykę pogodową). Na uwagę zasługuje zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi, czyli: monitorowanie zużycia papieru, ponowne wykorzystanie materiałów eksploatacyjnych (wykorzystanie papieru zadrukowanego jednostronnie do druków wewnętrznych) czy wykorzystanie opcji oszczędzania papieru w ramach posiadanych możliwości sprzętowych (drukarki posiadają domyślne ustawiony tryb druku dwustronnego). Do ważnych kryteriów branych pod uwagę podczas audytu należała również uregulowana gospodarka odpadami. Firma Bosch zadbała o to, aby w nowej siedzibie przestrzegano zasad segregacji odpadów. W odpowiednich miejscach umieszczono pojemniki na papier oraz zbiórkę innych odpadów (szkło, tworzywa sztuczne, metal). Integralnym elementem polityki środowiskowej firmy Bosch, jak również jednym z kryteriów w programie „Zielone Biuro", jest edukacja ekologiczna pracowników i klientów. Bosch podejmuje szereg działań na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej swoich pracowników. Powołano m.in. EkoTeam - 9 osobowy zespół zaangażowany w organizację ekologicznych aktywności wewnątrz firmy, prowadzona jest również komunikacja wewnętrzna poprzez intranet, tematyczne mailingi czy edukacja przez tzw. eko-wlepki (naklejki o treści ekologicznej).

Otrzymany Certyfikat wyróżnia firmę Bosch wśród innych przedsiębiorstw, wzmacnia jej proekologiczny wizerunek. Ma również wpływ na wymierne korzyści finansowe w postaci obniżenia kosztów działania firmy poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań ekologicznych.

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, należąca do Stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development, jest jedną z najbardziej doświadczonych organizacji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Od 1997r. wspiera inicjatywy obywatelskie na szczeblu lokalnym, mobilizując ludzi i organizacje do wspólnych działań na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego potencjału danego regionu przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. W ramach realizowanych programów Fundacja przyznaje certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka oraz Zielone Biuro.
Więcej informacji na www.fpds.pl

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Obroty przedsiębiorstwa, zatrudniającego 280 tys. pracowników, wyniosły w 2008 roku 45,1 mld euro. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś wielki koncern reprezentowany przez spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Organizacja skupia ponadto ośrodki badawczo-rozwojowe i fabryki oraz dysponuje sprawnie funkcjonującą siecią dystrybucyjną. Aby utrzymać wiodącą pozycję technologiczną na rynku, Bosch przeznacza co roku ponad 3,5 miliardy euro na działalność badawczo-rozwojową, a w samym tylko 2008 roku przedsiębiorstwo zgłosiło do patentu ponad 3 tys. innowacji.

Społeczno-prawna struktura grupy Bosch zapewnia jej finansową niezależność i rynkową samodzielność. Umożliwia to przedsiębiorstwu inwestowanie w znaczące projekty, które zagwarantują mu przyszłość, a jednocześnie pozwala spełniać misję społeczną zgodną z przekonaniami założyciela firmy. 92% udziałów w spółce Robert Bosch GmbH należy do Fundacji im. Roberta Boscha. Funkcje rynkowe udziałowca wypełnia instytucja powiernicza Bosch Industrietreuhand KG.

Działalność grupy Bosch w Polsce obejmuje sprzedaż części samochodowych i urządzeń diagnostycznych, elektronarzędzi Bosch, Skil, Dremel i Rotozip, urządzeń grzewczych oferowanych pod markami Junkers i Buderus, systemów zabezpieczeń i sprzętu z zakresu napędów i sterowań (Bosch-Rexroth). Ponadto w Polsce odbywa się produkcja systemów hamulcowych Bosch (w Mirkowie koło Wrocławia), a także sprzedaż i produkcja (w Łodzi) sprzętu AGD w ramach spółki Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego (udział Boscha 50%).

Więcej informacji: www.bosch.com, www.bosch.pl

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (3):

  • avatar
    lynx , 2010-03-30 22:30:38

    Takie eko super żarówki. Tylko nikt nie mówi o tym że przy utylizacji już wcale nie są takie eko, choćby z powodu zawartości rtęci.

  • avatar
    konijo , 2009-11-27 22:25:18

    Edukacja, edukacja. Zaczyna panować zdrowa moda na eko. Mam nadzieję, że nie jest to tylko moda ale i styl pracy, życia i działań firmy. Co do energooszczędnych żarówek - osoby, które decydują się na takie oświetlenie wiedzą o specyfice tego typu żarówek.

  • avatar
    Piotr Nowacki , 2009-11-23 21:11:34

    Energooszczędność polega na obniżeniu poboru energii przez zastosowanie specjalnych źródeł energii, ważną ciekawostkę przy zastosowaniu żarówki energooszczędnej jest fakt, że taka żarówka zaczyna oszczędzać energie dopiero po około 15 minutach od zapalenia. Dlatego stosowanie tego typu żarówek nie wydaje się być praktyczne w pomieszczeniach które oświetlamy tylko przez chwile na przykład w korytarzach czy toaletach. Do tego typu pomieszczeń gdzie światło pali sie tylko przez chwile


    Piotr Nowacki
    Nowoczesne oświetlenie
    www.spotline.tomix.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl