Zwiedzanie tanecznym krokiem
Sala pełna pięknych kobiet różnych epok, narodowości i zawodów. Nastrojowa muzyka i kolorowe dekoracje… Nie, to nie Karnawał w Wenecji, ale kolejna edycja nocy w Muzeum Plakatu w Wilanowie, towarzysząca wystawie „…i druk stworzył kobietę”.
W nocy 7 na 8 października, wnętrze Muzeum Plakatu w Wilanowie zamieniło się w salę balową. W ramach wieczornego zwiedzania, którego motywem przewodnim był „Bal w Muzeum”, w otoczeniu balonów, przy dźwiękach muzyki, amatorzy sztuki, tanecznym krokiem przechadzali się pomiędzy plakatami składającymi się na wystawę ”…i druk stworzył kobietę”. W kreowaniu balowego nastroju pomagały wręczane przy wejściu karnawałowe maski i kolorowe ozdoby. Nie bez znaczenia dla atmosfery wydarzenia pozostawało również towarzystwo ponad 200 spoglądających z plakatów pań, które choć tak różne, jednakowo emanowały kobiecością.
„Bal w Muzeum” to kolejna niecodzienna propozycja na odkrywanie fascynującej sztuki plakatu. Pod koniec września Muzeum Plakatu zorganizowało noc „Pół żartem pół serio”, podczas której zadaniem panów było wkomponowanie się w charakter wystawy ”…i druk stworzył kobietę” poprzez założenie damskich strojów i dodatków. Kolejna okazja do nocnego zwiedzania, już 14 października. Natomiast w wieczór 22 października goście Muzeum Plakatu będą mogli posłuchać koncertu zespołu dziecięcego.
Październikowe noce w Muzeum Plakatu towarzyszą wystawie ”…i druk stworzył kobietę”, którą zobaczyć można do 30 listopada br. Na ponad 200 plakatach - autorstwa zarówno anonimowych twórców, jak i wybitnych artystów, m.in. Henri de Toulouse – Lautrec’a, Jules’a Chéreta, Alphonsa Muchy, Wojciecha Fangora, czy Franciszka Starowieyskiego - podziwiać można zmieniający się na przestrzeni lat wizerunek kobiety. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów kolekcjonera Michała Poniża oraz zasobów Muzeum Plakatu w Wilanowie.
O Muzeum Plakatu w Wilanowie
Muzeum Plakatu Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata.
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
• od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -16.00
• w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00