Zwrot VAT za materiały budowlane


Zwrot VAT za materiały budowlane
2012-11-09
Aby móc ubiegać się o zwrot VATu za materiały budowlane, trzeba spełnić warunki zawarte w Ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która weszła w życie początkiem 2006 r.

Obecnie obowiązujące przepisy zastąpiły zlikwidowaną w 2005 roku ulgę remontową. Zgodnie z ustawą, podstawą żądania zwrotu części VATu dla osób fizycznych jest poniesienie przez nie wydatków na zakup materiałów budowlanych w związku z pracami remontowo-budowlanymi na terenie lokalu mieszkalnego.

Zwrot podatku dotyczy wydatków poniesionych na budowę albo remont budynku mieszkalnego, jego częsci lub też mieszkania. Wydatki mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ministerstwo Finansów na swojej stronie określiło wykaz materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, a obecnie są opodatkowane stawką 23% VAT. Również Minister Transportu i Budownictwa określił je w swoim obwieszczeniu.

Kwota zwrotu może wynieść w okresie obowiązywania omawianej ustawy przewidującej dla stawki 23% - 65,22% zwrotu. W przypadku stawek wyższych wynosi ona 62,50% - dla stawki 24%, oraz 60% - dla stawki 25%. Pamiętajmy, że aby ubiegać się o zwrot konieczne jest zachowanie faktur na materiały budowlane.

Warunkiem zwrotu jest posiadanie zgodnie z prawem budowlanym prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. lub pozwolenia na budowę.

Co istotne, jeżeli dana osoba pozostaje w związku małżeńskim, obliczona w powyższy sposób kwota zwrotu dotyczy łącznie obojga małżonków. Zwroty następują na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym raz w roku.

Wniosek powinien zawierać imię i nazwisko, w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano identyfikatora podatkowego, rodzaj i numer dokumentu tożsamości. Wniosek powinien zawierać ponadto wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek, rodzaj poniesionych wydatków, rok rozpoczęcia inwestycji oraz kwotę zwrotu, wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków, wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu, a także czytelny podpis osoby fizycznej ubiegającej się o zwrot podatku.

Nadesłał:

nnbobak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl