Czym jest pomiar rezystancji uziemienia?


2016-10-04
Rezystancja uziemienia to inaczej zależność, która występuje między uziemieniem a ziemią odniesienia podczas przepływu prądu przemiennego. Rezystencja uziemień zależy w głównej mierze od rezystencji rozproszenia

Pomiar rezystancji uziemienia musi być wykonany prądem przemiennym, ponieważ tylko wtedy unikniemy polaryzacji. Prowadzi to do powstania ogniwa galwanicznego w miejscu styku uziomu z wilgotnym gruntem. Rezystancję uziemienia można zmierzyć dwoma sposobami:

  • Metoda techniczna
  • Metoda kompensacyjna

W metodzie technicznej występuje obwód prądowy. W skład tej metody wchodzi obwód wtórny transformatora, uziom X, ziemia, amperomierz, prądowy uziom pomocniczy P. Metodę tą stosuje się głównie do pomiaru rezystancji w niskich granicach wartości tj. od 0.01 do 1 Ω.

Pomiar rezystancji uziemień nie zawsze wychodzi prawidłowo

Co to znaczy? Podczas wykonywania pomiarów istnieje ryzyko, że pomiar nam się nie uda. Wyniki, które otrzymaliśmy mogą znacząco odbiegać od normy. W takiej sytuacji Klient będzie domagał się aby, to naprawić i wykonać prawidłowy pomiar.

Naprawianie problemu

Aby udało nam się prawidłowo przeprowadzić pomiar, musimy odkopać bednarki. Bednarki, to przewody, które odpowiadają za prawidłowe uziemienie. Następnie będziemy potrzebować pręt uziomowy, który musimy wkopać w głąb ziemi. To na jaką głębokość będziemy go wkopywać zależy od tego jak głęboko bednarka była wkopana w ziemię. Pręty uziomowe najlepiej jest wbijać przy pomocy wiertarki udarowej. Może zdarzyć się tak, że po wykonaniu tych czynności pomiar nadal nie będzie zadowalający, wtedy powyższe czynności należy wykonać jeszcze raz. Odkopujemy głębiej bednarkę i wkopujemy jeszcze głębiej pręt. Możemy dodatkowo użyć drutu odgromowego. Po złączeniu go z bednarką oraz prętem uzi omowym powinniśmy otrzymać prawidłową wartość rezystancji.

Nadesłał:

Milosz_hedea

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl