Czym jest umowa dożywocia?


Czym jest umowa dożywocia?
2016-10-07
Coraz więcej seniorów nie chce zdecydować się na dom opieki. Zostają w swoich domach, gdzie często nie mają opieki i stają się bezradni. Istnieje formalny sposób, który może rozwiązać ten problem.

Umowa dożywocia

Jest to umowa zawierana zwykle z bliską osobą, której w zamian oferuje się swoją nieruchomość. Na tej zasadzie, osoba zobowiązana pomocą, świadczy ją starszej osobie, a ta zrzeka się prawa do swojego majątku na jej korzyść. Dokładne zasady umowy zapisane są w Kodeksie Cywilnym. Dzięki tej umowie, osoby starsze mają zapewnioną opiekę. Taka umowa musi być usankcjonowana prawnie, aby wszystko przebiegło wedle ustaleń. Notariusz w kancelarii poświadczy jej ważność.

Co zawiera umowa dożywocia?

Ta umowa zawiera dane personalne zbywcy oraz nowego nabywcy, a także zasady, na jakich obowiązuje. Umowa może ustalać, że zbywca zapewnia dożywotnie miejsce zamieszkania w zamian za pomoc w codziennym życiu, wsparcie finansowe, a także zapewnienie godnego pochówku w razie śmierci.

Czy umowa dożywocia może zostać rozwiązana?

Umowa sporządzona w kancelarii nie może zostać ot tak zerwana. Jeżeli osoby zawierające umowę nie dotrzymują swoich obowiązków, mogą ją rozwiązać. Jednakże sprawa skierowana zostaje do sądu. Sąd możne dodać swoje zalecenia do umowy.

Taka umowa jest zabezpieczeniem dla seniora. W trosce o swoje dobro może wybrać osobę, z którą sporządzi ową umowę. Zawarcie umowy z bliskimi może wprowadzić konsternacje między członkami rodziny, dlatego specjaliści z kancelarii Przemysława Malinowskiego radzą, aby dokładnie przemyśleć decyzję, którą podejmiecie w tej sprawie.

Nadesłał:

numerjeden

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl