Fujifilm wprowadza na rynek obiektyw FUJINON XF8mmF3.5 R WR


Fujifilm wprowadza na rynek obiektyw FUJINON XF8mmF3.5 R WR
2023-05-25
Obiektyw potrafiący uchwycić rozległe obszary będące poza zasięgiem zwykłych obiektywów Fujifilm wprowadza na rynek obiektyw FUJINON XF8mmF3.5 R WR Niewielkich rozmiarów, "spacerowy" obiektyw o polu widzenia znacznie szerszym od ludzkiego oka

TOKIO, 24 maja 2023 r. - FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje o wprowadzeniu na rynek 29 czerwca 2023 r. obiektywu „FUJINON XF8mmF3.5 R WR" (dalej zwanego XF8mmF2.5 R WE). Optyka dołącza do linii XF, wymiennych obiektywów przeznaczonych do lekkich i kompaktowych bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynących z wyjątkowej jakości obrazu opartej na autorskiej technologii reprodukcji kolorystycznej Fujifilm.

XF8mmF3.5 R WR jest ultraszerokokątnym obiektywem stałoogniskowym o ogniskowej długości 8 mm (ekwiwalent 12 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) i najszerszym polu widzenia spośród całej gamy obiektywów Fujifilm serii XF. Charakteryzuje się kątami widzenia 121º po przekątnej i 112 º w poziomie. Choć uważa się, że ludzki wzrok cechuje szerokie pole widzenia, tak naprawdę efektywny obszar wyraźnie widziany przez człowieka jest ograniczony do około 60º(*1). Ultraszerokokątna optyka o ogniskowej 8 mm (ekwiwalent 12 mm w pełnoklatkowym formacie 35 mm) rejestruje informacje wizualne z obszaru około dwukrotnie większego niż efektywne pole widzenia ludzkiego wzroku. Dzięki zastosowaniu przez Fujifilm unikalnej konstrukcji optycznej obiektyw XF8mmF3.5 R WR umożliwia uzyskiwanie obrazów wyraźnych i ostrych w całym obszarze kadru. Optyka ta potrafi zarejestrować i dostarczyć ogrom informacji oraz widocznych szczegółów, jak np. gałęzie i liście drzew pośród rozległych zielonych przestrzeni czy detale ornamentyki na fasadach majestatycznych katedr i świątyń. Kompaktowa konstrukcja gwarantuje poręczność, pozwalając użytkownikom w każdej sytuacji swobodnie czerpać z bogactwa fotografii ultraszerokokątnej.

FUJINON XF8mmF3.5 R WR cechuje się wyjątkową rozdzielczością optyczną, co zawdzięcza swej konstrukcji opartej na 12 soczewkach rozmieszczonych w 9 grupach. Spośród obecnych w układzie soczewek trzy są soczewkami asferycznymi, zaś dwie to soczewki ze szkła ED. Ogniskowa długości 8 mm (ekwiwalent 12 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), przekładająca się na kąt widzenia po przekątnej wynoszący 121º, doskonale sprawdza się, gdy chcemy uchwycić duże ilości informacji wizualnych w fotografii krajobrazowej. Można również wykorzystać wyjątkową perspektywę obiektywu ultraszerokokątnego, gdy pragniemy dodać dramatyzmu swoim kadrom. Optyka ta, dzięki swej wyjątkowej wydajności optycznej, pozwala uchwycić rozległe przestrzenie widzianego świata na ostrych i wyrazistych od krawędzi do krawędzi kadrach.

Tubus modelu XF8mmF3.5 R WR ma 52,8 mm długości, waży 215 g i posiada gwint filtra o uniwersalnej średnicy 62 mm, mimo bycia optyką ultraszerokokątną. Kompaktowa i lekka forma sprawia, że jest do idealny obiektyw spacerowy przydatny w szerokim zakresie zastosowań, takich jak krajobraz, architektura, zdjęcia codzienne i fotografia podróżnicza. Ponadto, uniwersalna średnica gwintu filtra 62 mm pozwala na wzbogacenie fotografii krajobrazowej - popularnego stylu fotograficznego, w którym obiektywy ultraszerokokątne znajdują szczególne zastosowanie - ponieważ umożliwia stosowanie różnorodnych filtrów optycznych do zdjęć wykonywanych z wydłużonym czasem naświetlania czy w fotografii podróżniczej.

*1: Z akademickiego punktu widzenia istnieje kilka definicji.

2. Cechy produktu

(1) Obiektyw stałoogniskowy o najszerszym kącie widzenia, który rozszerza ofertę szerokokątnych obiektywów Fujifilm

         Obiektyw stałoogniskowy o ogniskowej 8 mm (ekwiwalent 12 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) i najszerszym kącie widzenia(*2) wśród obiektywów Fujifilm serii XF. Cechuje się kątami widzenia 121º po przekątnej i 112º w poziomie, o wiele szerszymi w porównaniu ze skutecznym polem widzenia ludzkiego oka, wynoszącym ok. 60º. To czyni go idealnym wyborem do fotografowania rozległych krajobrazów oraz scen lub obiektów cechujących się znaczną ilością szczegółów i innych informacji wizualnych.

         Konstrukcja optyczna obiektywu obejmuje 12 soczewek w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i 2 soczewki ED. Dzięki temu lepiej korygowane są wady układu optycznego, takie jak dystorsja, aberracja sferyczna i astygmatyzm, a obiektyw charakteryzuje się zaawansowaną rozdzielczością i wydajnością optyczną. Model XF8mmF3.5 R WR jest w stanie zarejestrować pełną informację wizualną i najdrobniejsze szczegóły obiektu wypełniającego ultraszeroki kadr.

          Charakterystyczny dla obiektywów szerokokątnych niewielki dystans przemieszczenia soczewki ogniskującej, w połączeniu z zastosowanym w konstrukcji systemem ogniskowania wewnętrznego pozwoliły na uzyskanie wyjątkowo szybkiej pracy układu autofokusa, który potrafi ustawić ostrość już w ciągu 0,02 sekundy(*3). Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania dynamicznych scen z wykorzystaniem ultraszerokokątnej perspektywy. W obiektywie szerokokątnym, który zazwyczaj charakteryzuje się większą niż normalna głębią ostrości, istnieje możliwość przymknięcia przysłony w celu ułatwienia ustawienia ostrości panoramicznej (sytuacja, w której obiekty znajdujące się w różnych odległościach od aparatu pozostają ostre). W połączeniu z zaawansowaną zdolnością rozdzielczą obiektyw potrafi wyraźnie odwzorować wszystkie informacje wizualne, które znalazły się w kadrze.

*2: Według stanu na 24 maja 2023 r.

*3: Gdy obiektyw zamocowany jest do korpusu bezlusterkowego aparatu cyfrowego „FUJIFILM X-T4” z autofokusem pracującym w trybie detekcji fazy i uruchomionym trybem wysokiej wydajności. W pomiarach zastosowano wewnętrzną metodę pomiaru zgodną z wytycznymi stowarzyszenia CIPA

(2)  Kompaktowa konstrukcja pozwalająca przenieść świat ultraszerokiego kąta do codziennego użytku

          Przemyślane rozmieszczenie soczewek asferycznych i szkieł ED nie tylko umożliwiło odpowiednią korekcję aberracji, ale pozwoliło też na utrzymanie lekkiej i kompaktowej formy, będącej niejako zaprzeczeniem typowych, masywnych tubusów obiektywów ultraszerokokątnych. 

           Umieszczenie soczewek asferycznych odpowiedzialnych za korektę dystorsji w przedniej części układu optycznego pozwoliło skutecznie zmniejszyć ogólne rozmiary obiektywu, dzięki czemu udało się ograniczyć średnicę gwintu filtra do uniwersalnych 62 mm. Umożliwia to wykorzystywanie XF8mmF3.5 R WR w fotografii krajobrazowej, stylu fotograficznym popularnym w kontekście obiektywów ultraszerokokątnych i daje możliwość mocowania na obiektywie szerokiej gamy filtrów optycznych.

(3) Obiektyw odporny na pył i warunki atmosferyczne, z możliwością pracy w niskich temperaturach do -10ºC.

   Tubus obiektywu został uszczelniony w 10 punktach, dzięki czemu uzyskano odporność na pył i warunki atmosferyczne oraz zapewniono możliwość jego pracy w niskich temperaturach sięgających -10ºC. Powierzchnia przedniej soczewki została pokryta powłoką fluorową „odpychającą” wodę i zapobiegającą powstawaniu plam. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z obiektywu ze spokojem ducha i fotografować we wszystkich warunkach, w tym wykonywać ujęcia krajobrazowe w lekkim deszczu lub miejscach zapylonych. Model XF8mmF3.5 R WR, dzięki swojej kompaktowej i lekkiej konstrukcji bezproblemowo sprawdzi się też w przypadku spontanicznych zdjęć codziennych czy fotografii podróżniczej.

 

 

Nadesłał:

FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
http://www.fujifilm.com/pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl