MÄVINN – kolekcja stworzona w hołdzie tradycyjnemu rzemiosłu


MÄVINN – kolekcja stworzona w hołdzie tradycyjnemu rzemiosłu
2023-05-23
Ręcznie haftowane poszewki, klosze o rustykalnym charakterze wykonane z włókien bananowca, organizery uszyte z nadwyżki dżinsu oraz dekoracyjne kosze wyplecione z juty – to tylko kilka unikalnych przedmiotów, które pochodzą z nowej limitowanej kolekcji IKEA.

Linia MÄVINN powstała we współpracy z przedsiębiorstwami społecznymi z różnych części Azji, które zapewniają zatrudnienie osobom w trudnej sytuacji życiowej. Ta kolekcja to hołd dla rzemiosła i kunsztu. Niepowtarzalne akcesoria do domu, które nadadzą Twojej przestrzeni wyjątkowy charakter, będą dostępne wyłącznie online od czerwca.

Kolekcja MÄVINN składa się z 20 ręcznie robionych przedmiotów, wykonanych wspólnie z siedmioma firmami społecznymi w całej Azji, które zapewniają miejsca pracy dla ludzi z obszarów wiejskich i tych, którzy najbardziej ich potrzebują. W linii znajdziemy m.in. kosze, dywaniki, abażur, fartuch, torby, poszewki na poduszki, organizer ścienny i wiele innych. Wykonane z resztek dżinsu, włókien naturalnych i ręcznie plecionych tkanin przedmioty prezentują oryginalne hafty i detale, co w efekcie nadaje im wyjątkowości i oryginalności.

Większość z tych materiałów pozyskiwana jest lokalnie w Bangladeszu, Indiach, Tajlandii i Wietnamie, gdzie znajdują się przedsiębiorstwa społeczne, z którymi współpracuje IKEA. Materiały z włókien naturalnych są wybierane ze względu na ich trwałość i odnawialność, a także potencjał tworzenia miejsc pracy zarówno przy pozyskiwaniu, jak i produkcji. Stworzenie tej kolekcji wymagało umiejętności oraz doświadczenia utalentowanych tkaczy i rzemieślników, dlatego powstała ona przy współpracy z takimi przedsiębiorstwami społecznymi jak: Classical Handmade Products z Bangladeszu; Spun, Ramesh Flowers oraz Industree P.T. z Indii; Saitex z Wietnamu oraz Doi Tung z Tajlandii.

Naszym początkowym pomysłem było podkreślenie rzemiosła i wysunięcie na pierwszy plan osoby, która wykonała produkt. To skłoniło nas do myślenia o doświadczeniu, jakim jest wizyta na lokalnym targu, gdzie można znaleźć ciekawe przedmioty i ludzi sprzedających swoje rękodzieła. Każdy przedmiot ma charakterystyczny wygląd i rustykalny charakter, co nadaje im wyjątkowości – mówi Paulin Machado, projektantka w IKEA of Sweden.

IKEA od 2012 roku współpracuje z przedsiębiorstwami społecznymi przy wytwarzaniu artykułów wyposażenia domu i produktów spożywczych. Partnerzy IKEA zapewniają zatrudnienie osobom w trudnej sytuacji życiowej, dzięki czemu ludzie, którzy wcześniej nie mieli możliwości podjęcia pracy, mogą stać się zawodowcami o wysokich kwalifikacjach.

Limitowana kolekcja MÄVINN będzie dostępna wyłącznie online od czerwca 2023 roku.

Nadesłał:

AniaGOW

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl