Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?


Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?
2023-05-11
Wybór odpowiedniego pokrycia dachu zwykle wymaga od inwestora przeanalizowania wielu istotnych zagadnień, które pozwoli optymalnie dobrać produkt dachowy do specyfiki inwestycji.

Ważny jest nie tylko jego ciężar czy rozmiar, ale także wielkość,  stopień skomplikowania i kąt nachylenia dachu oraz estetyka budynku. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?

Istotne różnice między rozwiązaniami dostępnymi na rynku

Wybór rodzaju pokrycia ma przełożenie na bardzo wiele czynników. Poszczególne produkty znacząco różnią się od siebie - między innymi parametrami technicznymi, funkcjonalnością czy estetyką. Jeśli inwestor chce cieszyć się pięknym, trwałym i bezpiecznym dachem służącym pokoleniom, zazwyczaj doradzam zakup dachówki ceramicznej (o ile pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy modernizacja dachu…) - sugeruje Mateusz Jaszewski, Doradca Handlowy z firmy EK-BUD, hurtowni pokryć dachowych w Chojnicach. - Jest lżejsza od dachówki cementowej i zdecydowanie dłużej – w perspektywie dekad – utrzymuje walory estetyczne.
Warto docenić także fakt, iż dachówki ceramiczne gwarantują dużą swobodę w zakresie wyboru kształtów, kolorów oraz rozmiarów. Umożliwiają stworzenie dachu w pełni dopasowanego do naszych preferencji oraz aktualnych trendów. Gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, warto zdecydować się natomiast na dachówki cementowe, zapewniające korzystny stosunek jakości do ceny, przy równoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów. Opcja ta przełoży się więc na obniżenie kosztów całej inwestycji.

Konsekwencje położenia budynku


Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest usytuowanie budynku oraz panujące w danym regionie warunki atmosferyczne. Znaczenie ma między innymi to, czy inwestycja znajduje się w pobliżu akwenów wodnych lub w terenie zalesionym. W takiej sytuacji dachówki są bardziej narażone na działanie określonych, czasem ekstremalnych, czynników zewnętrznych. Warto więc rozważyć zakup modeli z powłoką glazurowaną. Dzięki niej pokrycie zyskuje lepszą odporność na zabrudzenia, korozję biologiczną, a także porastanie mchem. Równocześnie kolor takich dachówek jest trwalszy, co bezpośrednio wpływa na estetykę połaci. Nie bez znaczenia są też aspekty praktyczne. Dach pokryty dachówką z powłoką glazurowaną może być znacznie rzadziej myty.

Wybierając rozwiązanie na lata


W trakcie zakupu pokrycia dachowego powinniśmy kierować się również trwałością rozważanych produktów. Konkretne przykłady przytacza Mateusz Jaszewski: dachówki marki CREATON posiadają jedne z najdłuższych na rynku gwarancji – ceramiczne – aż do 50 lat, cementowe – do 30. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu dach wymagać będzie wymiany lub kapitalnego remontu. Dobre parametry techniczne produktu potrafią zapewnić jego bardzo długą żywotność. Dachówki cementowe mogą służyć nam nawet 90 lat, a ceramiczne… 120.

Najważniejsza jest jakość

Podczas dokonywania wyboru znaczenie powinien mieć jednak nie tylko materiał, z jakiego wykonano pokrycie, ale również jego jakość. Ta natomiast zależna jest od producenta oraz stosowanych przez niego materiałów i rozwiązań. Przykładowo dachówki cementowe marki CREATON mają specjalną budowę, między innymi rowki kapilarne na całej długości dachówki, które zapobiegają podciąganiu wody. W efekcie nie przedostaje się ona pod pokrycie, a dach pozostaje szczelny. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku mniej dopracowanych produktów. - Jeśli dachówki nie posiadają odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, przy niskich kątach nachylenia dachu mogą pojawić się przecieki, gdy warstwa wstępnego krycia nie została prawidłowo wykonana. W ciągu mojego 13-letniego doświadczenia pracy z produktami CREATON nie spotkałem się z takim przypadkiem - mówi Mateusz Jaszewski. - Pod względem konstrukcji, dachówki tej marki – zarówno ceramiczne, jak i cementowe – są maksymalnie dopracowane technicznie.

Korzyści oferowane przez rozwiązania systemowe

Wybierając produkty na dach inwestycji zdecydowanie warto szukać rozwiązań zaprojektowanych w taki sposób, aby wszystkie wchodzące w ich skład elementy były w pełni dopasowane do siebie zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Dzięki temu powstanie dach o jednolitym, stylowym wyglądzie. Potwierdza to ekspert firmy EK-BUD: Gotowe rozwiązania oferowane w ramach jednej linii, modelu czy marki danego producenta niewątpliwie zapewniają lepszą estetykę pokrycia dachowego. Co więcej systemowe rozwiązania wydłużają żywotność dachu, gwarantując mu bardzo wysoką szczelność.
Dodatkową zaletę ich wyboru stanowi ułatwienie i przyspieszenie montażu, a tym samym skrócenie czasu pracy dekarza, co może przełożyć się na zmniejszenie kosztów inwestycji.

Nie tylko samo pokrycie


Choć wybierając pokrycie dachowe najczęściej kierujemy się wyglądem dachówki podstawowej, to bardzo ważne są też walory wykończeniowe. Warto więc sprawdzić również kształt dachówek bocznych, gąsiorów, zaślepek czy kominków wentylacyjnych. Przykładowo do modelu cementowego KAPSTADT z oferty CREATON Polska można zastosować dwa rodzaje gąsiorów. Ich kształt koresponduje z linią wzorniczą dachówki podstawowej, dzięki czemu można stworzyć dach o jednolitym, atrakcyjnym designie.
Również dodatkowe systemy - komunikacyjny i ochrony przeciwśniegowej - stanowią potwierdzenie, że dana marka dba o komplementarność oferty. Ich znaczenie podkreśla Mateusz Jaszewski: Wszystkich klientów zachęcam do zakupu nie tylko dachówki podstawowej, ale również akcesoriów dachowych, które w znacznym stopniu wpływają na szczelność i trwałość dachu. Gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców, poszukiwanie tańszych, uniwersalnych zamienników w markecie budowlanym, nie zawsze się opłaca.

Najtańsze nie znaczy najlepsze

Największy wpływ na koszt dachu ma rodzaj zastosowanego pokrycia oraz elementy wykończeniowe: dachówki boczne, system ochrony przeciwśniegowej czy komunikacji dachowej, okna dachowe, wyłazy. Najczęściej są one już uwzględnione w konkretnym projekcie - wiążą się z kształtem dachu i stopniem nachylenia połaci. Warto mieć jednak świadomość, iż zakup najtańszych produktów będzie często jedynie pozorną oszczędnością. Z perspektywy czasu inwestycja w trwalsze rozwiązania skuteczniej chroni przed koniecznością wykonywania drogich napraw. - Zawsze doradzam klientom postawienie na jakość, na rozwiązania systemowe, ponieważ im lepiej zaopatrzony dach, tym bardziej zminimalizowane ryzyko remontu - mówi Mateusz Jaszewski. Obecnie jednak inwestorzy mają coraz większą świadomość tego, że to, co tanie jest tak naprawdę drogie i na pewnych inwestycjach lepiej nie oszczędzać. Jako doświadczony handlowiec obserwuję właśnie taką zmianę trendów. Jakość produktów - zwłaszcza potwierdzona opiniami innych budujących - broni się sama - podsumowuje ekspert.

Czas oczekiwania na zakupiony produkt

Nieco mniej oczywistą kwestią - o której inwestorzy powinni jednak pamiętać podczas wyboru pokrycia dachowego - jest czas oczekiwania na asortyment. Zagadnienie to pozostaje szczególnie istotne w ostatnim czasie, w okresie niepewności na rynku związanej między innymi z przerwaniem łańcuchów dostawy oraz rosnącą inflacją. W zależności od tego, jakiego rodzaju materiały wybraliśmy na dach, oczekiwanie może wynieść od kilku tygodni do kilku miesięcy. Dlatego warto wcześniej dobrze przemyśleć zakup, tak aby zamówić asortyment z odpowiednim wyprzedzeniem.







Więcej informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachówek ceramicznych i cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog.

CREATON Polska
press box

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl