Rozwiązania Aluprof w Browarach Warszawskich, najlepszej miejskiej rewitalizacji na świecie
Rewitalizacja i modernizacja istniejących budynków, zwłaszcza zabytkowych, to trend, który w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności.
Wynika to nie tylko z troski o środowisko (budowa nowego obiektu jest zdecydowanie mniej ekologiczna), ale też jest przejawem szacunku dla historii i tradycji danego miejsca. Przykładem realizacji, w której pomimo zastosowania nowoczesnych, nadających inwestycji industrialny wygląd rozwiązań, udało się zachować dawny charakter przestrzeni, są Browary Warszawskie. W tej wyjątkowo udanej rewitalizacji, nagrodzonej prestiżowym wyróżnieniem MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration, swój udział miała firma Aluprof, której systemy aluminiowe zostały tam zastosowane.
Gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością
Browary Warszawskie to inwestycja, która wymyka się schematom. Zapomniany i zaniedbany przez dziesiątki lat fragment warszawskiej dzielnicy Wola, zlokalizowany pomiędzy ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną, jest dowodem na to, jak – dzięki przemyślanym i odważnym decyzjom – współczesność może współgrać z historią. Na terenie kompleksu, na który składają się trzy nowoczesne biurowce, pięć budynków mieszkalnych i cztery obiekty historyczne: Warzelnia, piwnice Leżakowni, Willa Fabrykanta i Laboratorium, przykładów kontrastów nie trzeba zresztą szukać daleko. Przestrzenie prywatne współgrają z publicznymi, tereny zielone z drapaczami chmur, a architektura przedwojenna z nowoczesną, postindustrialną zabudową. Odpowiedzialna za projekt rewitalizacji pracownia JEMS Architekci sp. z o.o. uwolniła drzemiący w tym miejscu potencjał, nadając poprzemysłowym terenom nowe życie. Dziś jest to atrakcyjna, wielofunkcyjna przestrzeń, w której mieszkańcy Warszawy i turyści mogą – podobnie jak kiedyś w tym miejscu – napić się warzonego na miejscu piwa, ale też skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej i usługowej lub odpocząć na jednym z pięciu publicznych placów, które zachwycają ilością zieleni i efektowną małą architekturą. Poza powrotem do dawnej nazwy ukłonem w stronę historii tego miejsca jest zastosowanie na elewacji czerwonej cegły, która jest oczywistym nawiązaniem do materiału, z jakiego w minionych wiekach wznoszono obiekty przemysłowe w tej części Starego Kontynentu. Tym samym udało się zachować symboliczną, ale też estetyczną więź z przemysłowym charakterem dawnych browarów.
Najlepsza miejska rewitalizacja na świecie
O wyjątkowości zrewitalizowanych Browarów Warszawskich świadczyć może fakt, że w nieco ponad rok od ukończenia inwestycji zdobyła ona ponad 30 nagród w prestiżowych konkursach. Jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych jest bez wątpienia przyznawana w trakcie bodaj największych na świecie targów nieruchomości handlowych MAPIC w Cannes nagroda MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration. Jury doceniło zwłaszcza koncept rewitalizacji, integrację obiektów z miastem oraz zastosowane rozwiązania ekologiczne. Browary Warszawskie zdobyły też 4 nagrody w najstarszym w Polsce konkursie w kategorii nieruchomości komercyjnych, CIJ Awards Poland, organizowanym od 2002 roku przez Roberts Publishing Media Group, wydawcę prestiżowego tytułu CIJ. Inwestycja zwyciężyła w kategoriach: Best Residential Development, Best Retail Development, Best Architectural Development, a dodatkowo zdobyła Grand Prix. Browary Warszawskie są też laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy za 2022 rok w kategorii Najlepsza architektura komercyjna. W tym samym konkursie inwestycja otrzymała też oraz Grand Prix. Wchodzące w skład kompleksu obiekty: budynek E będący częścią apartamentów przy Warzelni oraz biura przy Warzelni, zlokalizowane w budynkach G i H, zdobyły też trzecie miejsce w IV edycji międzynarodowego konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Jego celem jest docenienie najlepszych pod względem innowacyjności i designu rozwiązań architektonicznych, które powstały z wykorzystaniem systemów aluminiowych Aluprof. Do ostatniej edycji konkursu zgłoszono ponad 200 obiektów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, wśród których nie zabrakło prestiżowych, uznanych realizacji.
Rozwiązania Aluprof w Browarach Warszawskich – gwarancja estetyki i energooszczędności
„Browary Warszawskie to inwestycja, która pokazuje, że umiejętne połączenie historii i współczesności może przynieść spektakularne efekty. Nowoczesne, postindustrialne budynki współgrają tu z obiektami zabytkowymi – zastosowane rozwiązania architektoniczne nie tylko podkreślają urok tego miejsca, ale też nawiązują do jego przemysłowego charakteru. Dzięki zastosowaniu okien i fasad aluminiowych Aluprof, inwestycja zyskała atrakcyjny, industrialny wygląd, a także wpisuje się w koncepcję energooszczędnego, ekologicznego budownictwa. Nic więc dziwnego, że rewitalizacja Browarów Warszawskich zyskała tak wielkie uznanie polskich i zagranicznych ekspertów, w tym jurorów prestiżowego konkursu MAPIC Awards 2022”, podkreśla Bożena Ryszka, Dyrektor Działu Marketingu i PR Aluprof SA.
Atrakcyjny, industrialny wygląd Browarów Warszawskich to w dużej mierze efekt zastosowania systemów Aluprof powstałych z myślą zarówno o nowoczesnych obiektach, jaki i o renowacjach starych konstrukcji. W inwestycji wykorzystano takie rozwiązania jak fasada słupowo-ryglowa MB-SR60N, fasada półstrukturalna MB-SR50N EFEKT, okna odchylno-wysuwne MB-SR50N OW, system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-86 oraz drzwi podnoszono-przesuwne MB-77HS.
Fasada MB-SR60N, zastosowana w budynku „Biura przy Warzelni” to rozwiązanie, w którym słupy i rygle o szerokości 60 mm pozwalają konstruować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Zaletami systemu MB-SR60N są bardzo dobre parametry techniczne, swoboda, jaką zapewnia w zakresie kształtowania przestrzeni oraz różnorodność elementów otwieranych do montażu w fasadzie.
Efekt jednolitej, gładkiej ściany szklanej, podzielonej siatką wąskich, pionowych i poziomych linii w budynku „Biura przy Bramie” udało się uzyskać za sprawą systemu MB-SR50N EFEKT, w którym zastosowano specjalny system mocowania szyb do słupów i rygli. Jego dodatkowym atutem jest możliwość wyboru spośród szerokiej gamy profili i kształtowników, co pozwala na zlicowanie powierzchni słupów i rygli od wewnętrznej strony fasady i tym samym estetyczne połączenie jej z elementami zabudowy wnętrza budynku. Co szczególnie istotne w kontekście rewitalizacji i idącej w ślad za nią troski o zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię, fasady wykonane w systemie MB-SR50N EFEKT posiadają doskonałe parametry użytkowe, w tym w zakresie izolacyjności termicznej. Z ich pomocą możliwe jest tworzenie lekkich ścian osłonowych, dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Przykładem innego rozwiązania z oferty Aluprof, które zastosowano podczas rewitalizacji Browarów Warszawskich, są wykorzystane w budynku „Biura przy Bramie” okna odchylno-wysuwne otwierane na zewnątrz MB-SR50N OW. System pozwala na tworzenie wielkogabarytowych okien o maksymalnym ciężarze nawet 440 kg, które mogą występować w dwóch wariantach szklenia: z widoczną listwą zewnętrzną, mocującą szkło i podkreślającą obrys okna lub jako konstrukcja bezramowa z zastosowaniem technologii klejenia strukturalnego szyby zewnętrznej do ramy aluminiowej za pomocą silikonu konstrukcyjnego – okna otwierane nie różnią się wówczas od sąsiadujących z nimi pól stałych. Zastosowane w systemie Aluprof zaawansowane rozwiązania techniczne: przekładki termiczne oraz uszczelki przyszybowe pozwoliły z kolei na uzyskanie doskonałych właściwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej – przepuszczalności powietrza w klasie 4, zgodnie z normą EN 12207:2001 i wodoszczelności w klasie E 1650, EN 12208:2001.
Oprócz systemów MB-SR50N EFEKT oraz MB-SR50N OW w Browarach Warszawskich wykorzystano też system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną MB-86. Dzięki wysokiej wytrzymałości i zróżnicowanym kształtom profili umożliwia on tworzenie konstrukcji o dużych wymiarach i ciężarze, a także montaż różnego rodzaju okuć obwiedniowych, w tym zwiększających walory estetyczne zawiasów ukrytych. Warto przy tym podkreślić, że rozwiązanie to wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacyjności termicznej. Wynika to z zastosowania szerokich przekładek termicznych o odpowiednim kształcie, pozwalających na zastosowanie dodatkowej przegrody w strefie izolacji profili, oraz dwukomponentowej uszczelki centralnej, która doskonale uszczelnia i izoluje termicznie przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. Warto w tym miejscu podkreślić, że MB-86 firmy Aluprof jest pierwszym na świecie systemem aluminiowych okien i drzwi, w którym zastosowano aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej.
Kolejnym produktem z gamy rozwiązań Aluprof, zastosowanym w Browarach Warszawskich, a konkretnie w budynku „Apartamenty przy Warzelni”, są drzwi podnoszono-przesuwne MB-77HS. Są one idealną propozycją w przypadku zabudowy łączącej pokoje lub ogrody zimowe ze środowiskiem zewnętrznym, stanowiąc wygodne wyjścia na balkon, taras lub otwartą przestrzeń ogrodu. Umożliwiają bardzo dobry kontakt z otoczeniem, a w pozycji otwartej nie zabierają miejsca we wnętrzu pomieszczenia, co dodatkowo podnosi komfort ich użytkowania. System MB-77HS pozwala na wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze do 600 kg, w tym także estetycznych drzwi z tzw. wąskim słupkiem oraz konstrukcji narożnych z ruchomym słupkiem.
Lider i innowator branży
Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com .
Aluprof
press box