Szwajcaria: zimowe atrakcje i wydarzenia w Dolinie Haslital oraz regionie Jungfrau


Szwajcaria: zimowe atrakcje i wydarzenia w Dolinie Haslital oraz regionie Jungfrau
2024-02-04
Zimowy urlop w Dolinie Haslital oraz w lodowcowym regionie Jungfrau, w szwajcarskiej krainie Oberland Berneński, to prawdziwa przyjemność. Jest tu ponad 270 kilometrów różnorodnych tras dla narciarzy i snowboarderów, tereny na zimową wędrówkę, lodową wspinaczkę, bieg przełajowy lub sanki.

Przyjazna dla rodzin Dolina Haslital oraz oferujący rozmaite aktywności region Jungfrau idealne dopełniają się, stanowiąc dobre połączenie na udany, zimowy urlop. Pierwsze z miejsc przyciąga malowniczymi wioskami górskimi oraz terenami do uprawiania alternatywnych sportów zimowych, natomiast drugie z nich -   emocjonującymi trasami zjazdowymi.

 


Tanie Przewozy do Szwajcarii


  

Tam, gdzie narciarze, snowboarderzy i freeriderze czują się jak w domu...

Ośrodek narciarski Meiringen-Hasliberg w Dolinie Haslital ma 60 km stoków narciarskich o różnym poziomie trudności, odpowiednich także dla rodzin z dziećmi. Wjazd na poszczególne trasy, nawet na wysokość 2433 metrów, jest niezwykle dogodny: do dyspozycji narciarzy jest 13 nowoczesnych wyciągów, w tym 8-osobowa kolejka gondolowa „Eagle Express", którą można dotrzeć do  panoramicznej restauracji „Alpen Tower" położonej na Planplatten (2250 m), oraz nowy 6-osobowy wyciąg krzesełkowy „Bidmi-Käserstatt", który oddano do użytku na sezon zimowy 2013/2014.

Dolina Haslital dumnie dzierży oznaczenie „Families welcome", przyznawane przez Szwajcarską Federację Turystyczną (Swiss Tourism Federation) ośrodkom wakacyjnym w Szwajcarii, cechującym się przyjaznym nastawieniem do rodzin z dziećmi oraz bardzo wysokimi standardami jakości.

W śnieżnym ośrodku Skihäsliland w Bidmi w Dolinie Haslital, dzieci uczą się jazdy na nartach w formie zabawy. To jedna z najpiękniejszych oślich łączek w Alpach. Jest tu kilka wyciągów dla dzieci, specjalny wyciąg snowboardowy, karuzela oraz zjeżdżalnia. Powyżej Mägisalp znajduje się Junior Park, pierwszy tego typu fun park w Oberlandzie Berneńskim, przygotowany specjalnie dla rodzin z dziećmi.

Zaawansowani narciarze mogą poszaleć w Audi Skicross Park na trasach zjazdowych przygotowanych dla czterech zawodników. Natomiast w Mägisalp freeriderzy oraz narciarze przełajowi mogą zdobyć wiedzę z ratownictwa lawinowego.

Miłośnicy ciszy i spokoju powinni zajrzeć do miejscowości turystycznych Gadmen i Guttannen. Nocną jazdę na nartach oferują stoki dostępne z Gadmen (w czwartki) oraz oświetlony stok Käserstatt-Lischen w ośrodku narciarskim Hasliberg (w piątki).

 

Region Jungfrau, z widokiem na zachwycające szczyty Eiger, Mönch i Jungfrau, oferuje bardzo dobre warunki narciarskie. Dogodny dojazd do ośrodków narciarskich Grindelwald-First, Kleine Scheidegg i Mürren-Schilthorn, dysponujących 213 kilometrami stoków narciarskich, zapewnia 45 kolejek linowych i wyciągów.

Kleine Scheidegg może pochwalić się najdłuższymi trasami (110 km), o różnym poziomie trudności. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na słynnej trasie zjazdowej ze szczytu Lauberhorn, pokonywanej w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Mürren-Schilthorn to najwyżej położony ośrodek sportów zimowych w Berneńskim Oberlandzie (na wysokości 1650-3000 metrów) z 53 km stoków narciarskich i optymalnych warunkach śniegowych aż do wiosny. Dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów punktem obowiązkowym jest zjazd po 15-kilometrowej trasie Inferno. Ośnieżone zbocza szczytu Schilthorn docenią freeriderzy, natomiast fani akrobacji narciarskich mogą poszaleć w snowparku Im Rad. Na początkujących narciarzy czekają łagodne stoki wokół Mürren, a w samym centrum miejscowości znajduje się specjalna strefa, gdzie dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z nartami.

Ośrodek Grindelwald-First dysponuje w większości łatwymi i średnio trudnymi trasami zjazdowymi o długości 60 km. Jedną z ciekawszych jest 12–kilometrowy zjazd z Oberjoch do Grindelwald, odpowiedni także dla początkujących. Snowpark „White Elements” codziennie przygotowuje swoje tereny dla miłośników białego szaleństwa: są tu przeszkody i muldy zarówno dla początkujących i doświadczonych narciarzy, jak i miłośników skicrossu. Rekreacyjnym narciarzom spodobają się stoki z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, oznaczone jako „Tempo 30 piste”. Szkółka narciarska w Bodmi dostępna jest dla początkujących adeptów narciarstwa w każdym wieku. Na Bodmi Arena w Grindelwald we wtorki i piątki można jeździć na nartach także w nocy.

 

Alternatywa dla nart

Dolina Haslital oraz region Jungfrau mają w sumie 300 km wędrownych szlaków zimowych, 110 km tras saneczkowych, ponad 70 km tras biegowych oraz 40 km tras do marszu w rakietach śnieżnych, będących alternatywą dla dobrze przygotowanych stoków narciarskich. Berneński Oberland oferuje sztuczne i naturalne lodowiska, możliwość curlingu (sport polegający na pchnięciu granitowego krążka po tafli lodu i następnie korygowaniu jego ślizgu szczotką tak, by dotarł jak najbliżej pola zwanego „house”), snowtubing (jazda po śniegu na dużych, gumowych dętkach), odludne tereny do jazdy na nartach (back country skiing) oraz miejsca do wspinaczki lodowej. Mocne wrażenia czekają na turystów na „First Flyer”, czyli szybkim zjeździe na stalowej linie (nawet 84 km/h) ze szczytu First (2 186 m) do Schreckfeld. Możliwy jest także lot paralotnią w tandemie oraz wycieczka wzdłuż zamarzniętego wodospadu.

Ośrodek Hasliberg umożliwia zimową przygodę poza wyznaczonymi trasami. Między Bidmi a Lischen znajdują się szlaki do łyżwiarstwa i narciarstwa przełajowego oraz dwie trasy saneczkarskie. Rodzinom z dziećmi (i nie tylko) spodobają się wycieczki na rakietach śnieżnych prowadzone przez przewodnika i obejmujące takie tematy, jak „Życie dzikich zwierząt” czy „Kraina krasnali”. Warto także zajrzeć na wystawę Muggestutz-Wintertraum w Alpen Tower, przedstawiającą krasnala o imieniu Muggestutz, najstarszego skrzata tego regionu.  

Zimowe szlaki wędrowne w Dolinie Haslital pozwalają zanurzyć się w ciszy oraz poznać folklor tego regionu: prowadzą przez zaśnieżone lasy, niezamieszkany obszar Rosenlaui, słoneczną dolinę rzeki Aare, a niekiedy można na nich napotkać tradycyjne, szwajcarskie chaty.

Fani nordyckich sportów zimowych powinni wypróbować 15-kilometrową trasę do biegów przełajowych w Gadmen, która wiedzie wzdłuż rzeki Gadmerwasser. Wybrane odcinki są kilka razy w tygodniu oświetlane wieczorami. W czwartki trasa Mägisalp-Bidmi oferuje saneczkarzom i fanom airboardu (poduszkowiec na jedną osobę) nocne zjazdy na tle pięknej, górskiej scenerii. Podczas tych wieczorów restauracja Mägisalp zaprasza na fondue lub raclette przy muzyce.

Region Jungfrau może się poszczycić licznymi trasami saneczkowymi, w tym najdłuższą trasą saneczkarską w Alpach. Ma ona 15 km długości i różnicę wysokości 1600 m, a wiedzie z Faulhorn przez Bussalp aż do Grindelwald. W Grindelwald można wybrać się na przejażdżkę tradycyjnym, drewnianym rowerem – velogemel, który zamiast kół ma płozy. Pojazd ten jest wykonywany ręcznie przez rzemieślników już od ponad 100 lat. Ciekawą atrakcją jest także wycieczka pociągiem na Jungfraujoch, najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m), oraz na szczyt Schilthorn z obracającą się restauracją Piz Gloria (2970 m), która „zagrała” w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Na ten szczyt oraz wiele innych trzy- i czterotysięczników regionu Jungfrau można wejść z lokalnym przewodnikiem w ramach skialpinizmu. Warto podjąć ten wysiłek, by móc z bliska podziwiać ten wysoko alpejski, zimowy krajobraz.

 

Zimą większość wodospadów w tym regionie zamarza, tworząc niesamowite, lodowe rzeźby. Można je podziwiać przemierzając 12-kilometrowy szlak dla narciarzy biegowych, wiodący wzdłuż tych cudów natury, lub wybierając się na wycieczkę na rakietach śnieżnych do oświetlonego wodospadu Staubbachfall. Śmiałkowie mogą spróbować ice kartingu (przejażdżka specjalnym gokartem po naturalnym lodowisku).

 

 

Nadesłał:

Haslital Valley Tourism oraz Jungfrau Region
http://www.haslital.ch

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl