W nowym roku będzie lepiej, wygodniej, piękniej!
Wielu z nas podejmuje noworoczne postanowienia, dotyczące zmian w domu. Jedni planują remont, inni – urządzić wnętrza. Korzyści z wykorzystania drewnianych i tapicerowanych mebli na zamówienie, docenią bez wątpienia wszyscy. I to nie tylko dlatego, że indywidualizacja to jeden z trendów 2023 roku.
Meble gotowe, które można zobaczyć w pełnej krasie w salonie pokazowym czy sklepie, a niejednokrotnie niemalże z miejsca zabrać do domu, mają duże i łatwo dostrzegalne zalety. – Aby poznać ich walory, nie trzeba posiłkować się wyobraźnią. Zdarzają się też sytuacje, gdy wyjątkowo dużą rolę odgrywa czas dostawy – mówi Monika Bielska, dyrektor kreatywna Miloo Home. – Szczególnym walorem mebli na zamówienie, personalizowanych czy customizowanych, jest jednak idealne dopasowanie do wymogów przestrzeni, konwencji wnętrza i po prostu gustu nabywcy. W przypadku modeli gotowych ten szczęśliwy zbieg okoliczności nie zawsze się zdarza. Kolejnym walorem indywidualizacji jest też unikatowość mebla, a więc duże prawdopodobieństwo, że nikt inny nie będzie miał dokładnie takiego samego przedmiotu w domu. W ten sposób rzemiosło artystyczne wyraźnie upodabnia się do sztuki – zauważa ekspertka. Przyjrzyjmy się uważnie wszystkim tym potencjałom.
Meble na miarę przestrzeni i potrzeb
Architekci wnętrz wyjątkowo chętnie wykorzystują meble personalizowane czy customizowane – wybierają je często zamiast gotowych modeli z jednej strony, a zupełnie indywidualnych realizacji miarowych – z drugiej. Dlaczego?
Cóż, rozwiązania tego rodzaju zapewniają duże możliwości w zakresie aranżowania powierzonych im przestrzeni, a więc pomieszczeń o konkretnym planie i wymiarach. Sztywny katalog konkretnych parametrów niejednokrotnie zawęża możliwości wykorzystania w projekcie nawet najpiękniejszych sof, stołów, biblioteczek czy komód. Jeżeli natomiast można różnicować ich długości, szerokości i wysokości oraz modyfikować wygląd, łatwiej wpasować je w konkretne miejsca. A zarazem jest to szybsze i na ogół tańsze niż realizacja zupełnie indywidualna, przygotowywana na potrzeby danego mieszkania zupełnie od podstaw.
O zaletach omawianego rozwiązania najłatwiej przekonać się w sytuacjach skrajnych, tzn. w odniesieniu do pomieszczeń albo bardzo obszernych, albo bardzo małych. W pierwszym przypadku modele gotowe bywają zbyt drobne – ginęłyby w całościowym odbiorze aranżacji. Często istnieje też potrzeba zaaranżowania np. sofy modułowej w taki sposób, by zwracała się równocześnie ku dwóm częściom salonu, dzieliła go na strefy funkcjonalne i służyła odmiennym celom (np. tworzyła komfortowe warunki do rozmowy w towarzystwie z jednej strony, a z drugiej pozwalała w pojedynkę czy we dwoje kontemplować widok za oknem).
Z kolei w pomieszczeniach niezbyt dużych kwestia szerokości czy długości mebla stopniowanej co 10, 15 czy 20 cm niejednokrotnie rozwiązuje problem komfortu poruszania się po jadalni, sypialni, gabinecie czy korytarzu. To samo dotyczy pomieszczeń o nietypowym, nieregularnym planie oraz obiektów zabytkowych lub po prostu mieszkań wynajmowanych, w których niemożliwa jest ingerencja np. w układ ścian. Rozbudowany typoszereg mebli często pozwala niemalże idealnie wpasować dany wariant w określone miejsce, bez konieczności sięgania po droższe rozwiązania stolarskie – o nie zawsze łatwych do przewidzenia efektach końcowych.
Właśnie tak, jak lubisz i jak chcesz
Wymiary mebli zarówno drewnianych, jak i tapicerowanych są w każdej aranżacji kwestią podstawową. Niewiele mniejsze znaczenie – ponownie dla obu tych grup – ma jednak ich wygląd. Na finalny efekt prac we wnętrzach w ogromnej mierze wpływa to, czy stół zostanie wykonany z dębu, czy np. z teaku, a także czy wnętrze kredensu lub szaf z książkami otrzyma jasne, czy ciemne wykończenie. Tego rodzaju kwestie wpływają nie tylko na paletę barwną danego wnętrza, ale – szerzej – na jego stylistykę i w ogóle charakter. Możliwości modyfikacji są tu więc kwestią nie do przecenienia.
Chyba szczególnie jaskrawo widać to w przypadku mebli tapicerowanych. Dobór pokrycia zawsze stanowi ważny składnik projektu wnętrza. Barwa, wzór i splot tkaniny na obiciu kanapy, siedzisk krzeseł jadalnianych albo zagłówka łóżka to elementy, które muszą harmonizować z rodzajem wykończenia i barwą ścian, podłóg oraz pozostałych mebli. Zdarza się też, że wyjątkowo wyrazista, efektowna tapicerka np. sofy zostaje wybrana jako najmocniejszy akcent aranżacji.
Niezwykle ważne rolę odgrywa przy tym obecne w danym pomieszczeniu światło. Ten sam odcień zupełnie inaczej prezentuje się we wnętrzu o ekspozycji południowej, inaczej – przy wystawie północnej. Architekci i dekoratorzy wiedzą ponadto, że każda barwa bardzo mocno się zmienia w zależności od kontekstu innych kolorów wnętrza. To kolejny dowód na wielkie znaczenie customizacji. Współcześnie w projektowaniu wnętrz wprost nie sposób obejść się bez tego typu możliwości.
Tylko dla Twoich oczu
Meble drewniane i tapicerowane na zamówienie pozwalają uzyskać w domu lub mieszkaniu najwyższe walory funkcjonalne. Ułatwiają też kreowanie wybranych efektów wizualnych. Ale to wciąż nie koniec ich zalet! Dziś przecież wszystkim – i architektom wnętrz, i inwestorom – ogromnie zależy na rozwiązaniach niepowtarzalnych. Przyjemnie przecież mieć w domu przedmiot, jakiego nie zobaczy się u nikogo ze znajomych.
Nadesłał:
ola@hshpr.pl
|