31 maja – Dzień Bez Papierosa w firmie


2013-05-30
Już w piątek 31 maja na całym świecie obchodzony będzie Dzień Bez Papierosa. W tym dniu warto zastanowić się nad szkodliwością palenia także w miejscu pracy. Jak w praktyce problem uzależnionych od nikotyny pracowników rozwiązują polskie firmy? Coraz częściej pomagają im rozstać się z nałogiem.

Pracowniczy trening silnej woli

Ci, którzy palą, wiedzą, jak ciężko wytrwać bez papierosa właśnie wtedy, kiedy nie można, lub nie ma czego zapalić. Taki wewnętrzny konflikt i jednocześnie trening silnej woli - chcę zapalić, ale nie mogę - każdego dnia przechodzą w swojej firmie palący pracownicy. A to bezpośrednio negatywnie wpływa na koncentrację, kreatywność, wydajność, dokładność, dyscyplinę, a także na bezpieczeństwo pracy.

Głębia problemu i rozwiązanie

Od 15 listopada 2010 r. w Polsce obowiązuje całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach miejsca pracy, który również rozpoczął burzliwą dyskusję pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami palenia. W trakcie tej wymiany zdań padło wiele sposobów na rozwiązanie palącego problemu w miejscu pracy, z których większość firm wybrała coś dla siebie. Jedne przedsiębiorstwa zdecydowały się skierować swoich pracowników przed budynek, inne postanowiły zainwestować niemałe pieniądze w postawienie zakładowej palarni, w przekonaniu, że rozwiąże ona wszystkie dotychczasowe problemy z uzależnionymi od nikotyny członkami zespołu.

Na fali dyskusji na temat palenia w miejscu pracy, wyodrębniła się również trzecia grupa firm, które postanowiły obrać drogę rozwiązania problemu, a nie zamiatania go pod dywan. Wiele przedsiębiorstw postanowiło pomóc pracownikom rozstać się z nałogiem i zorganizować sesje rzucania palenia.

Szef pomaga rzucić palenie

Jak może wyglądać wspólne rzucanie palenia członków zespołu? Pracodawcy chętnie decydują się na zorganizowanie dla swoich pracowników kilku sesji z udziałem terapeuty - wyjaśnia Kinga Balter z Kliniki Rzucania Palenia Allena Carra, która zajmuje się organizowaniem projektów antynikotynowych dla korporacji. Po ogłoszeniu projektu w swojej firmie, palacze, chcący skończyć z nałogiem, zgłaszają bezpośrednio do pracodawcy lub działu HR, chęć udziału w programie. Następnie, w zależności od ilości zgłoszonych osób, tworzone są kameralne ok. 15 osobowe grupy, dla których organizowane są sesje z terapeutą metody Allena Carra, trwające od 6 do 7 godzin. W trakcie sesji staramy się wyjaśnić palaczowi mechanizm pułapki nikotynowej, tak by mógł rozstać się z nałogiem bez poczucia krzywdy czy straty. Wyniki sesji korporacyjnych w polskich firmach, jak np. Alstom Power czy Mondi Świecie są imponujące - dodaje Kinga Balter z Allen Carr Polska - 85% uczestników projektu rzuciło palenie.

Korzyści dla firm

Co może zyskać pracodawca z przeprowadzonego w firmie projektu antynikotynowego? Przede wszystkim bardziej efektywnego pracownika. Cała kadra - przyjazne środowisko pracy. A palacze, co wymaga największego podkreślenia - wolność od rujnującego zdrowie i życie nałogu.

Palący pracownicy są coraz większym wyzwaniem dla biznesu. W Europie Zachodniej walka z uzależnieniem od nikotyny w miejscu pracy, zakrojona jest na szeroką skalę. Pracodawcy czują odpowiedzialność za zdrowie swoich pracowników, widząc jak wiele korzyści przynosi im dobre samopoczucie członków zespołu. Najbliższy piątek 31 maja to czas, na szeroką dyskusję na temat sposobów rzucania palenia. Warto, aby w tym dniu palacze zdali sobie sprawę, że nie muszą rozstawać się z dymkiem w samotności, ale mogą zrobić to przy wsparciu swojego pracodawcy, nie opuszczając biura. W ramach projektów Corporate Wellenes i CSR. Z korzyścią dla wszystkich.

Więcej www.allen-carr.pl

Nadesłał:

Allen Carr Polska
http://

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl