360˚ dla zdrowia i zabawy. Rolki i hulajnogi dla najmłodszych
Do dzisiaj pozostaje tajemnicą, kto i kiedy dokładnie wynalazł koło. Niemniej powinniśmy być im wdzięczni. Kółka to podstawowy element rolek i hulajnóg. Jeżeli Twoja pociecha nie ma jeszcze swojego sprzętu, zbliża się właśnie idealna okazja na jego zakup – Dzień Dziecka!
Jazda na rolkach czy hulajnodze jest świetnym sportem rodzinnym. Wspólne wycieczki to idealny sposób spędzania razem czasu, ale również okazja do dotlenienia organizmu, wzmocnienia mięśni i nauki koordynacji ruchowej dla najmłodszych, którzy swoją przygodę z „kółkami” mogą zacząć już w wieku 3 lat. Jednym słowem przyjemne pożytecznym w idealnych proporcjach. Przy doborze sprzętu pamiętajmy o kilku zasadach, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo podczas beztroskiej zabawy na świeżym powietrzu.
Trochę techniki
Łożyska, koła i płozy – to one decydują o tym, jak dziecku będzie się jeździło. Znając ich rodzaje, będziemy mogli świadomie dopasować sprzęt do charakteru i umiejętności naszej pociechy. Łożyska klasyfikowane są według systemu ABEC – im wyższy jest ten parametr, tym łożyska są szybsze. Dla dziecka do nauki najlepsze więc będą ABEC1 albo ABEC3. Koła opisywane są przez kryteria: twardość, oznaczoną literą „A”, oraz średnicę, podawaną w milimetrach – im wyższa wartość, tym dłuższa żywotność, ale i większe tempo jazdy. Dla przykładu 78A – oznacza, że koła są miękkie i lepiej tłumią drgania, ale przez to szybciej się zużywają. Z kolei 88A będą twardsze, co poprawia kontrolę i ogranicza zużycie. Ostatnia rzecz to płozy – zwykle z kompozytu lub aluminium. Ten pierwszy jest elastyczny, przez co wygodniejszy i tłumi drgania. Drugi zapewnia lepszą precyzję podczas jazdy, zwrotność rolek oraz jest bardziej wytrzymały.
Regulowane rolki – inwestycja na lata
Dzieci rosną bardzo szybko – rolki kupione w tym roku z dużą dozą prawdopodobieństwa w przyszłym będą już za małe. Z myślą o domowym budżecie warto więc poszukać takich, które będą regulowane. Bez problemu można je znaleźć w sieci sklepów sportowych Decathlon, który oferuje rolki wyposażone w sprytny system pasków, pozwalających na regulację długości buta aż o 3 rozmiary w zaledwie kilka sekund.
Poziom zaawansowania ma znaczenie
Rolki dla początkujących mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w czasie nauki jazdy. Dzięki zwartej budowie są odporne na zniszczenia, a łożyska ABEC0 i ABEC1 nie pozwalają rozpędzić się do niebezpiecznej prędkości. Modele dla średnio zaawansowanych wyposażone są w łożyska ABEC3, które sprawiają, że jazda jest łatwiejsza i szybsza, ale nadal bezpieczna. Kompozytowa płoza bardzo dobrze amortyzuje drgania. Rolki dla zaawansowanych, mimo że przeznaczone dla dzieci, są już skonstruowane jak dla dorosłych. Dzięki łożyskom ABEC7 większym kółkom rolki są dużo szybsze, a płoza ze stopu aluminium zapewnia bardzo dobrą kontrolę. Niezależnie od tego, do jakiego poziomu zaawansowania są przeznaczone, wszystkie modele wyposażone są w regulację rozmiaru.
Hulaj bez granic!
Jeżeli nasz maluch nie czuje się jeszcze najpewniej na rolkach, idealnym rozwiązaniem będzie hulajnoga, która daje większe poczucie stabilności, a tym samym bezpieczeństwa. Dobrej jakości hulajnoga powinna być wykonana z aluminium, a nie tworzyw sztucznych, które są nietrwałe i szybko mogą ulec zniszczeniu. Warto również sprawdzić, czy platforma jest pokryta warstwą antypoślizgową, a rączki kierownicy specjalną pianką lub gumą, która zabezpieczy dłonie przed otarciami.
Nadesłał:
KGRELA
|