5 KROKÓW DO IDEALNEGO KĄCIKA GRILLOWEGO W OGRODZIE
Ogród to miejsce niezwykłe, w którym uwielbiamy wypoczywać latem. W ciepłe dni staje się on nie tylko miejscem relaksu, ale także drugą jadalnią i kuchnią, w której przygotowujemy przysmaki dla naszych gości. Poniżej przedstawiamy 5 kroków do przygotowania idealnego kącika grillowego.
1.Miejsce. Wybierając miejsce pod kącik grillowy należy pamiętać o konieczności wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni. Jeżeli lubimy urządzać przyjęcia na świeżym powietrzu, koniecznie zaopatrzmy się w meble ogrodowe i zadaszenie. – Projektując stanowisko grillowe nie zapominajmy także o sąsiadach. Idealny kącik grillowy powinien znajdować się z dala od zabudowań oraz od źródeł hałasu takich jak ulica. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużej działki z domem, zawsze lepiej zorganizować takie stanowisko z tyłu domu – radzi projektant z firmy Jadar, Małgorzata Gral.
2.Rodzaj grilla. Wiele osób decyduje się na grill przenośny, który w każdej chwili możemy zabrać ze sobą na wycieczkę. Jednak zdecydowanie stabilniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest murowana konstrukcja, która zapewni nam większe możliwości kulinarne. Budując grill stacjonarny mamy pewność, że będzie on służył nam przez długie lata. Możemy zagospodarować w nim także wędzarnie oraz miejsce na opał. To od nas zależy jak będzie wyglądał projekt takiego grillowiska.
3.Materiał . Jeśli zdecydowaliśmy się na murowany grill, zastosowany budulec będzie miał zasadniczy wpływ na jego trwałość oraz walory estetyczne. Do budowy możemy wykorzystać cegłę lub kostkę brukową – zarówno z kamieni naturalnych, jak i betonową. - Elementy wykonane z betonu mają wiele zalet. Są łatwo dostępne, bardzo trwałe i występują w wielu wersjach kolorystycznych. Ponadto z kostki oraz z cegieł betonowych możemy zaprojektować nie tylko sam grill, ale także nawierzchnię podłoża oraz inne elementy małej architektury takie jak ławki czy stół – podpowiada ekspert z firmy Jadar.
4.Nawierzchnia. Nawierzchnia wokół kącika grillowego jest bardzo ważnym elementem całego projektu. Ilość osób, które odwiedzają nasz ogród, może spowodować zniszczenie trawnika. – Idealnym rozwiązaniem jest ułożenie obok grilla płyt tarasowych lub kostki brukowej, które zastąpią nam trawnik oraz zapewnią stabilne podłoże pod meble ogrodowe. Betonowa nawierzchnia to także większa trwałość całej konstrukcji, która w dużej mierze, uzależniona jest od odpowiednio utwardzonego podłoża – tłumaczy ekspert.
5.Bezpieczeństwo i wygoda. Odpowiednia lokalizacja kącika grillowego to nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak posiadamy duże pole manewru, warto pamiętać także o takich aspektach jak bezpieczeństwo. Konstrukcję grilla należy budować z dala od drzew i materiałów łatwopalnych. Wygodnym rozwiązanie jest także doprowadzenie do stanowiska grillowego wody, która ułatwi nam całą organizację kulinarnych imprez w ogrodzie.
Nadesłał:
Dusińska
|