5 kroków do lepszej wizualizacji danych
Często słyszymy, że jeden obraz wart jest tysiąc słów. To powiedzenie jest szczególnie prawdziwe w świecie business intelligence i wizualizacji danych.
Odpowiednio zwizualizowane za pomocą grafów czy wykresów rekordy z danymi mogą w efektywny sposób odkryć ważne dla firmy informacje. Jest to niezmiernie istotne dla przedsiębiorstw, które wciąż poszukują nowych możliwości eksplorowania danych i tym samym poprawiania wydajności swojego biznesu.
Dobra wiadomość jest taka, że technologie związane z wizualizacją danych rozwijają się równolegle z innymi trendami w branży. I choć wykresy są wykorzystywane w firmach już od dziesięcioleci, to sama prezentacja danych nie wystarczy by wyciągać daleko idące wnioski. Wiele organizacji już wykorzystuje interaktywne i szczegółowe wykresy, dzięki którym użytkownicy mogą wychwycić odchylenia, tendencje, trendy czy zależności między danymi – w sposób dotąd niemożliwy. Jednakże by w pełni wykorzystywać potencjał tkwiący w najnowszych technologiach związanych z wizualizacją danych, warto zastosować pięć poniższych wskazówek i upewnić się, że wykorzystywane platformy dostarczają nam maksymalnych korzyści.
Określ dokładnie do czego dążysz
Często pierwszym błędem, jaki popełniają osoby próbujące wizualizować dane jest zbyt szeroko zakrojony obszar. Chcą by ich grafiki przedstawiały zbyt dużo informacji i, w rezultacie, wizualizacja staje się zbyt „przeładowana”, nieczytelna. Dobra wizualizacja pokazuje od siedmiu do dziewięciu wartości, gdyż mniej więcej tyle jest w stanie przyswoić przeciętny odbiorca.
Analogicznie wygląda sytuacja z przedstawianiem kluczowych wskaźników efektywności (KPI) za pomocą dashbordów – dziewięć lub mniej. Zbyt wiele danych niepotrzebnie rozprasza, dlatego warto starać się, by wizualizacja była prosta. Im mniej danych do interpretacji, tym łatwiejszy przekaz. Jeśli pomimo tego rezultat wydaje się być zbyt przytłaczający, można wybrać inny format.
Równie ważne jest, aby dostosować formę do przekazywanych treści i przewidywanego odbiorcy. Przykładowo, użytkownicy biznesowi najchętniej wybierają różne formy wykresów do prezentacji danych.. Wykładowca z Yale Edward Tufte dużo mówi o „zaśmiecaniu wykresami”, co oznacza, że niektórzy tak bardzo skupiają się na wizualizacji, iż zapominają o znaczeniu. Dlatego też tworząc wykresy warto zminimalizować „atramentu czy pikseli”.
Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/business_intelligence/5_krokow_do_lepszej_wizualizacji_danych.html
Nadesłał:
openmediagroup
|