5 porad, jak zabezpieczyć budowę domu zimą
Obfity śnieg, lód, niskie temperatury – nawet jeśli nie wszystkie zimowe miesiące upływają pod znakiem wymienionych zjawisk, mogą one na placu budowy wywołać niemałe zamieszanie.
Proces budowy domu można podzielić na trzy etapy: stan zerowy, surowy otwarty i surowy zamknięty i to od wymienionych etapów zależy zimowe zabezpieczenie. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto 5 porad, które pomogą uniknąć niemiłych niespodzianek.
Podstawą udanej budowy jest odpowiednio ułożony harmonogram, który pozwoli zminimalizować koszty i przygotować się na wszystkie niedogodności: opóźnienia, warunki atmosferyczne, problemy techniczne. Szczególnie ważne okazuje się zabezpieczenie budowy przed zimą – w taki sposób, aby wiosną kontynuować prace, a nie rozpoczynać je od nowa, naprawiając szkody wywołane mrozami i śniegiem.
Zadbaj o fundamenty
Przed nadejściem zimy skontroluj izolację ścian fundamentowych. Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji termicznej ścian fundamentowych i hydroizolacji jeszcze przed nadejściem mroźnej aury. W przypadku otwartej izolacji należy szczególnie mocno zadbać o odcięcie wszystkich poetnacjlanych dróg, którymi do izolowanych elementów budynku może dostać się wilgoć.
· Fundamenty domu bez podpiwniczenia (stopy, ławy lub płyta) ze ścianami fundamentowymi – należy obsypać ziemią do poziomu terenu.
· Budynek podpiwniczony – należy przykryć styropianem i zabezpieczyć warstwą ziemi.
· Budynek z piwnicą (fundamenty, ściany piwnic, strop nad piwnicą) – należy ocieplić ściany fundamentowe i zadać o zabezpieczenie ich przed wilgocią oraz obsypać ziemią.
· Strop nad piwnicą i posadzka na gruncie – należy ułożyć na nich płyty ze styropianu przykryte folią budowlaną lub maty słomiane.
Pamiętaj: Wszystkie fragmenty izolacji musisz chronić przed opadami i niskimi temperaturami. Jak to zrobić? Otwory, szczeliny i okna piwniczne zasłoń deskami.
Co z dachem i ścianami?
Problemem okazuje się szczególnie często woda spływająca z dachu na ściany. Nie tyle ze względu na sam fakt opadów, ale ich intensywność. Szczególnie ważne jest zatem zadbanie przed okresem zimowym o instalację rur spustowych i rynien, aby skutecznie odprowadzała wodę.
Otwory na drzwi i okna
Jeśli przed nadejściem zimy nie uda się wstawić drzwi i okien, należy zadbać o zabezpieczenie otworów za pomocą: folii, desek, pustaków, bloczków i cegieł. To proste zabezpieczenie pozwoli uniknąć przedostaniu się wilgoci do wnętrza. W przypadku wstawienia okien tuż przed zimą ważne jest pozostawienie je w pozycji rozszczelnionej, co pozwoli na odpowiednią wentylację budynku.
Wszystko jest, ale… dachu brak
Pozostawienie budynku bez dachu na kilka mroźnych miesięcy to najgorsza z możliwych sytuacji dla inwestora. Dlaczego? Wilgoć będzie miała łatwy dostęp do każdego zakamarka budynku. W tym przypadku rozwiązania są dwa: częste odśwnieżanie budowy, przy dodatkich temperaturach regularne usuwanie potencjalnych źródeł zawilgocenia, czyli uwawanie wody.
W środku na plusie
Dzięki ogrzewaniu budynku w okresie zimowym będziemy mieć pewność, że wilgoć technologiczna we wnętrzu będzie powoli wysychać. Dobrym rozwiązaniem jest zatem planowanie prac w taki sposób, aby na okres zimowy przypadły wszelkie prace na etapie stanu surowego zamkniętego: ściany działowe, okładziny, montaż instalacji.
Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej elementów, które warto zabezpieczyć, inwestorzy powinni pamiętać, że okres zimowy do kuszący czas dla złodziei. Odpowiednie zabezpieczenie budowy i budynku to również gwarancja, że w okresie niesprzyjającej aury na placu budowy nie pojawią się złodzieje – mówi Tomasz Flak z Dobre Domy Flak&Abramowicz.
Zestawienie przygotowane przez: www.dobredomy.pl
Nadesłał:
They.pl
|