5 rzeczy, o których warto pamiętać wybierając się na Mundial 2018
Piłkarska gorączka, która potrwa miesiąc i opanuje świat, postawi Rosję w centrum uwagi. W 12 miastach kraju rozegrane zostaną 64 dramatyczne mecze, które z trybun będzie podziwiać 2,4 miliona kibiców piłkarskich.
W tym czasie Rosja będzie się starała udowodnić, że jest godnym zaufania gospodarzem kolejnych mistrzostw świata w piłce nożne. Podczas, gdy opinii publicznej prezentowane jest nowe, nowoczesne oblicze Rosji, warto, żeby każdy kibic przed wyjazdem pamiętał o pięciu cennych wskazówkach.
Dokumenty
Aby odwiedzić Rosję wymagana jest wiza turystyczna, ale w przypadku Mundialu 2018 standardowy proces wydawania wiz został zastąpiony identyfikatorem kibica (Fan ID). Podanie danych z paszportu oraz biletu do zarejestrowania własnego identyfikatora kibica poprzez stronę internetową upoważnia do dostępu do wszystkich stadionów oraz pobytu w Rosji od 4 czerwca do 15 lipca. Oprócz stadionów i kontroli granicznej, identyfikator kibica będzie służył też jako bilet umożliwiający bezpłatne przejazdy pociągami między wybranymi miastami rozgrywek.
Warto jednak pamiętać, żeby mieć zawsze przy sobie paszport, ponieważ brak możliwości potwierdzenia tożsamości danej osoby w każdym dowolnym momencie może skutkować nawet zatrzymaniem. Należy się również upewnić, że paszport jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy od 25 lipca – daty, kiedy identyfikator kibica traci ważność.
Przeloty
8 z 10 głównych portów lotniczych Rosji ma obsłużyć ponad 2,4 miliona kibiców przyjeżdżających, żeby oglądać mecze. W związku z zaostrzonymi kontrolami granicznymi w strefie Schengen i rosnącym ruchem pasażerskim, opóźnienia lotów stają się bardzo prawdopodobne. Przed wylotem warto więc poświęcić kilka minut na zapoznanie się z prawami pasażerów linii lotniczych, które zapewniają odszkodowanie w wysokości do 600 euro w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania lotu – a takie rzeczy mogą się wydarzyć w czasie mundialowej gorączki. Pomimo narastającego niezadowolenia europejskich linii lotniczych, rozporządzenie WE 261, oprócz wypłaty odszkodowania, zobowiązuje przewoźników także do zapewnienia posiłków, napojów, dostępu do telefonu i zakwaterowania w przypadku opóźnień przekraczających dwie godziny.
Po przylocie
Władze rosyjskie wprowadziły obowiązek zameldowania dla obywateli innych państw przybywających na pobyt czasowy, w ciągu 72 godzin (trzech dób) od dnia przybycia. Obowiązek rejestracji wobec gości jest realizowany automatycznie przez pracowników hotelu (w ciągu 24 godzin). W pozostałych sytuacjach (tj. w szczególności w przypadku najmu kwater prywatnych, pobytu u znajomych czy zamieszkiwania w hostelach lub pensjonatach nierealizujących obowiązku rejestracyjnego), należy samodzielnie dopilnować, by osoba goszcząca dokonała rejestracji pobytu we właściwym dla miejsca pobytu organie migracyjnym.
Na miejscu
Wakacje wiążą się z rozluźnieniem, ale jak każdy inny kraj, Rosja ma także swoją własną listę rzeczy, których nie wolno robić, a o których powinien wiedzieć każdy turysta. Obsługiwanie dronów bez odpowiednich zezwoleń lub publiczne okazywanie uczuć partnerowi tej samej płci mogą skończyć się grzywną. Rosyjska policja bardzo często kontroluje także obcokrajowców, stąd też można spodziewać się częstych próśb o okazanie dokumentu tożsamości. Jeżeli po frustrujących meczach masz ochotę zapalić, pamiętaj, że palenie jest zakazane na stadionach i w środkach transportu.
Jedzenie i picie
Jeżeli nie masz ochoty na tradycyjne potrawy kuchni rosyjskiej typu barszcz, pielmieni i kawior, nie martw się – podczas międzynarodowej uczty sportowej znajdziesz także szeroką gamę dań i napojów kuchni międzynarodowej dopasowanych do gustów każdego. Warto jednak pamiętać, że woda z kranu w Rosji nie jest bezpieczna do picia bez przegotowania, a spożywanie alkoholu jest zakazane na stadionach. Natomiast sklepy sprzedają napoje alkoholowe w godzinach od 8:00 do 23:00.
„Mundial to szansa dla Rosji do zaprezentowania swojego oblicza. Aby obsłużyć większy ruch pasażerów, rosyjskie lotniska zainwestowały w rozbudowę swojej infrastruktury np. port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo otworzył nowy terminal. Warto jednak pamiętać, że ze względu na gwałtowny wzrost liczby strajków personelu linii lotniczych w całej Europie, mistrzostwa są doskonałą okazją dla związków zawodowych, aby promować swoje interesy. Miliony ludzi z całego świata przewiną się przez główne europejskie węzły przesiadkowe, zanim dotrą do lotniska Moskwa-Szeremietiewo lub Petersburg-Pułkowo. Miejmy nadzieję, że linie lotnicze są gotowe wziąć na siebie odpowiedzialność za przywiezienie fanów do Rosji bez opóźnień, aby mogli kibicować swoim drużynom” – mówi Marius Stonkus, prezes firmy Skycop, pomagającej odzyskiwać odszkodowania za opóźnione i odwołane loty.
Nadesłał:
MultiComm
|