5 wskazówek – czym się kierować wybierając działkę


5 wskazówek – czym się kierować wybierając działkę
2014-06-30
Wybór wymarzonego projektu domu to ważna i trudna decyzja. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu działki podpowiada architektka Małgorzata Simla z Pracowni 5 wskazówek - czym się kierować wybierając działkę

Wybór wymarzonego projektu domu to ważna i trudna decyzja, lecz zanim zaczniemy poszukiwana tego jedynego, należy znaleźć działkę, na której stanie nasz przyszły dom. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu działki podpowiada architektka Małgorzata Simla z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

1. Jak szukać działki
Najprostszym i najlepszym sposobem jest wybranie się samochodem w okolicę, która nas interesuje. O grunty na sprzedaż warto zapytać w mijanych gospodarstwach, dobrze jest rozwiesić ogłoszenia i wypatrywać tabliczek informujących o sprzedaży. Drugi sposób jest prostszy i nie wymaga od nas wyjścia z domu - wystarczy znaleźć w Internecie właściwe strony i określić pożądane parametry, lokalizację.
PAMIĘTAJ! O cenie gruntu głównie będzie decydować jego lokalizacja, stan prawny oraz stan infrastruktury technicznej w bezpośrednim sąsiedztwie.

2. Gdy znajdziesz działkę - zapoznaj się z księgą wieczystą, do której nieodpłatny dostęp można uzyskać w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych oraz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Sprawdź:
• kto jest właścicielem nieruchomości?
• czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?
• czy działka jest obciążona służebnością lub innym ograniczonym prawem rzeczowym?
Wyszukiwarka ksiąg wieczystych: www.ekw.ms.gov.pl

3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - czyli wizyta w urzędzie gminy lub miasta
• zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) precyzyjnie określającym przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu (część gmin udostępnia swoje plany w Internecie)
• dowiedz się, czy wybrana działka jest rzeczywiście przeznaczona w planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną
• jeżeli teren nie jest jeszcze objęty planem zagospodarowania przestrzennego - wystąp do Urzędu Gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu
W Urzędzie Gminy dobrze jest także sprawdzić jaka jest powierzchnia działki, jej kształt, a także, czy nie jest zabudowana i zadrzewiona. Sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne, ponieważ definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość budynku - mając tę wiedzę, oszacujemy, czy będziemy mogli wybudować dom zgodny z naszą wizją.

4. Ukształtowanie działki i jej lokalizacja
Mapy geodezyjne, dostępne w powiatowych ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w wydziałach geodezji Urzędów Gmin są lekturą obowiązkową. W niektórych rejonach Polski, dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nasza przyszła budowa nie będzie kolidowała z ograniczeniami narzuconymi przez konserwatora zabytków lub przyrody.
• sprawdź rodzaj gruntu, zarówno pod względem jego nośności, jak i przepuszczalności
• poznaj usytuowanie działki względem stron świata i drogi dojazdowej
• dowiedz się, czy w najbliższym sąsiedztwie nie ma zlokalizowanych działalności i funkcji mogących niekorzystnie wpływać na przyszły komfort użytkowania domu (hałaśliwe sąsiedztwo, droga szybkiego ruchu, fabryka emitująca przykre zapachy itp.)

5. Uzbrojenie terenu
Przed zakupem działki koniecznie trzeba zapytać o aktualny stan zagospodarowania terenu - czy w pobliżu znajdują się sieci: energetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, czy też przyjdzie nam budować je na własny koszt oraz czy przez teren działki nie biegną media (np. linie energetyczne) powodujące wykluczenie części gruntu. Przemyślany wybór pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów podczas budowy wymarzonego domu.
• ustal istniejące i projektowane uzbrojenie terenu (prąd, gaz, kanalizacja, woda, linia telefoniczna)
• rozważ kwestię dogodnego, utwardzonego dojazdu do działki oraz zapewnienia jej dostępu do drogi publicznej

Znajdź działkę dla siebie na: www.dzialki.pl

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym architektem dyżurnym.

Zadzwoń: 71 798 38 42
Napisz: architekt@archipelag.pl
Odwiedź nas: ul. Rzeźnicza 28-31, 50-130 Wrocław
Zapraszamy w każdą środę od 9.00 do 19.00
w pozostałe dni tygodnia (poniedziałek - piątek) od 9.00 do 17.00

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Nadesłał:

Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
http://www.archipelag.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl