7 kroków utrzymania łazienki w czystości


2013-05-23
Czy sprzątanie łazienki może być przyjemniejsze? Okazuje się, że wystarczy dobre jej rozplanowanie, umiejętny dobór materiałów i urządzeń, odpowiedni montaż, aby móc łatwiej utrzymywać ją w czystości.

Nie trzeba drogich urządzeń, skomplikowanych instalacji, czy pomocy dekoratora wnętrz, aby nasza łazienka była ładna, funkcjonalna i przede wszystkim – łatwa do sprzątania. Wystarczy przy jej projektowaniu zwrócić uwagę, na kilka istotnych elementów.

 

1.    Zabudowa instalacji

Im więcej instalacji i rur schowamy w ściany lub zabudujemy, tym łatwiej potem utrzymać łazienkę w czystości. Do wyboru mamy zestawy podtynkowe do WC, umywalek czy bidetów. Wykorzystanie takich systemów jest korzystnym rozwiązaniem także ze względów estetycznych. – Przy wyborze zestawu podtynkowego, warto zwrócić szczególną uwagę na dobrą jakość. Zestaw taki wbudowywany jest w ścianę, więc ważne jest, aby wybrać model o bardzo solidnej konstrukcji. Przyciski do spłukiwania wody, muszle, czy umywalki, są ściśle związane z danym zestawem podtynkowym, warto więc sprawdzić, czy mają interesujący nas design. Są to elementy montowane na zewnątrz, więc będą także dodatkową ozdobą – informuje Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS.

 

2.    Baterie

W przypadku wyboru baterii pod kątem ich późniejszego czyszczenia, dobrym pomysłem jest wybór baterii sztorcowych, wystających z powierzchni wanny lub umywalki. Proste baterie, bez wielu rowków i pokręteł, są także łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

 

3.    Wybór glazury i terakoty

Pozbywanie się zaschniętych kropel wody na ścianach i podłodze w łazience oraz czyszczenie fug nie należy do szybkich i przyjemnych czynności. Możemy jednak wybrać płytki bez połysku, na których nie będą widoczne wszystkie krople. Fugi natomiast od razu zaimpregnujmy odpowiednim preparatem, chroniącym je przed brudem i przebarwianiem.

 

4.    Jasno i czysto

Wybór oświetlenia w łazience to istotna kwestia, gdyż najczęściej nie ma w niej okna. Więcej punktów świetlnych na suficie oraz przy lustrze, na pewno przyda nam się przy codziennej pielęgnacji. Dobrym więc rozwiązaniem są podwieszane sufity z oświetleniem halogenowym. Lustro można doświetlić za pomocą paneli ulokowanych po obu jego stronach lub wysuniętej nad lustrem półce z wbudowanym oświetleniem.

 

5.    Ciepło i przyjemnie

Grzejnik w łazience, to nie tylko jej ogrzanie, ale także element dekoracyjny. - W łazienkach montuje się grzejniki drabinkowe, składające się z dwóch pionowych rur zbiorczych oraz rurek poziomych, o przekroju prostokątnym lub okrągłym. Duży wybór rozmiarów, mocy, kolorów i kształtów, daje możliwość aranżacji każdej łazienki – mówi Agnieszka Gałązka, ekspert marki Delfin, z Grupy SBS. Jeśli grzejnik jest zbyt duży, dostęp do jego górnych partii, a tym samym do ich czyszczenia może być utrudniony. W łazience musi być jednak ciepło, można więc pomyśleć o mniejszym grzejniku oraz dodatkowo ogrzewaniu podłogowym. Lepiej jednak nie rezygnować zupełnie z grzejnika, kosztem jedynie ciepłej podłogi, gdyż spełnia on dodatkowo funkcję suszarki na ręczniki. Na rynku są także dostępne grzejniki z rozszerzoną funkcjonalnością – Grzejniki mają wbudowaną grzałkę elektryczną, która daje możliwość włączania ich również poza sezonem grzewczym – wyjaśnia Gałązka, z Grupy SBS.

 

6.    Optyczne powiększenie

Duża powierzchnia luster w łazience, zwłaszcza na kilku ścianach, to rozwiązanie bardzo efektowne i optycznie powiększające pomieszczenie. Jak jednak utrzymać takie lustrzane powierzchnie w czystości, zwłaszcza gdy są ciągle narażone na zaparowywanie? Są już na rynku dostępne metody, które temu zapobiegają. Specjalna folia to gotowe rozwiązanie grzejne, które w łatwy sposób przykleja się do tylnej części lustra, czyniąc je odpornym na parowanie.

 

7.    Meble łazienkowe

Szafy i szafki w łazience, również wiszące, to dobre miejsca na ręczniki, kosmetyki, chemię itp. Im więcej przedmiotów stoi na zewnątrz, tym więcej gromadzi się na nich kurzu. Większość z nich możemy więc schować. W takich szafkach nie kurzy się tak mocno, więc nie trzeba w nich tak regularnie sprzątać.

 

Urządzając łazienkę warto dobrze rozplanować i mądrze wybrać elementy wykończeniowe. Nie zawsze to co modne i ładnie wyglądające na zdjęciach, będzie praktyczne w używaniu.

Nadesłał:

Grupa SBS

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl