70 lat tradycji produkcji najlepszych wódek w Polsce


2016-12-12
Zakład Wyborowa S.A. w Zielonej Górze to miejsce, z którego pochodzą jedne z najbardziej uznanych na świecie Polskich Wódek. To przedsiębiorstwo-legenda, niegdyś jeden z największych i najbogatszych Polmosów w Polsce.

Obecnie jeden z dwóch kluczowych dla Wyborowa Pernod Ricard zakładów produkcyjnych w Polsce. Każdego roku wyjeżdża stąd blisko 30 mln litrów wódki, która trafia na wszystkie kontynenty. W tym roku zakład w Zielonej Górze obchodzi jubileusz 70. rocznicy powstania.

Zielona Góra to bardzo ważne miejsce w Polsce dla Wyborowa Pernod Ricard. To właśnie tu rozlewane są znane Polskie Wódki, takie jak Wyborowa, Luksusowa, Pan Tadeusz czy Ostoya. Produkowane w Zakładzie  alkohole są eksportowane do ponad 80. państw na całym świecie, od USA przez Brazylię po kraje Dalekiego Wschodu. Zielonogórskie zakłady nie osiągnęłyby tak wielkiego sukcesu, gdyby nie obecność najlepszych specjalistów z branży, którzy doskonale wiedzą, jak podtrzymywać dawne tradycje zakładu, chroniąc tradycyjne receptury produkowanych tam wódek oraz tworząc zupełnie nowe trunki, które przebojem zdobywają rynki w Polsce i za granicą.

Tradycja wciąż żywa                                                                                  

Chociaż zakład w Zielonej Górze liczy sobie 70 lat, to jego historia jest jeszcze dłuższa - powstał w XIX wieku (w ówczesnym Gruenberg) z połączenia trzech przedsiębiorstw: Wytwórni Koniaków Albert Buchholz, Wytwórni Koniaków Heinrich Raetsch oraz Wytwórni Koniaków Scharlachberg. [1]Sama Zielona Góra od setek lat była zagłębiem spirytusowo-winiarskim. Działały tu rozlewnie spirytusu, fabryki likieru, rumu, araku, a także browar. Winne tradycje Zielonej Góry są widoczne choćby w jej herbie. Swego czasu w mieście oraz jego okolicach działało ponad 2 tysiące winnic! Trunki produkowane w Zielonej Górze były nagradzanie
na różnorakich wystawach już w XIX wieku, m.in. w Chicago, St. Louis czy Paryżu.

Po II wojnie światowej tereny poniemieckich fabryk przejął państwowy monopol spirytusowy, który następnie został przekształcony w Polmos Zielona Góra. Przez lata zakład był wielokrotnie modernizowany, a obecnie jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu przedsiębiorstw w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Przez ostatnie lata zielonogórskie Zakłady Produkcyjne uległy znaczącemu unowocześnieniu, po tym jak trafiły pod skrzydła Wyborowa Pernod Ricard. Wielkość nakładów inwestycyjnych poniesionych na rozbudowę przedsiębiorstwa, tylko na przestrzeni ostatnich lat, wyniosła około 40 mln złotych. W tym czasie w Zielonej Górze uruchomiono m.in. nową platformę logistyczną, umożliwiającą integrację procesów logistycznych i produkcyjnych w jednym miejscu.

Nowy początek

Od 2014 roku, pod skrzydłami Wyborowa Pernod Ricard dystrybuowane są w Polsce 34 marki alkoholi  w tym: szkocka whisky Ballantine's oraz Chivas Regal, irlandzka whiskey Jameson czy szwedzka wódka ABSOLUT. Są tu także zestawiane oraz butelkowane wszystkie Polskie Wódki z portfolio firmy: Luksusowa, Wyborowa, Ostoya oraz Pan Tadeusz.  Wyborowa Pernod Ricard zatrudnia obecnie blisko 400 pracowników, w tym ponad 100 osób w samym Zakładzie w Zielonej Górze. Zakład Produkcyjny w Zielonej Górze to bardzo ważne miejsce dla Wyborowa Pernod Ricard w Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować tradycję najlepszych polskich gorzelników, ciągle udoskonalając sposób wytwarzania naszych alkoholi oraz tworząc zupełnie nowe produkty. Głęboko wierzymy, że produkcja Polskich Wódek w Zielonej Górze będzie trwała nie tylko przez kolejnych 70 lat, ale jeszcze o wiele, wiele dłużej - powiedział Artur Otta, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych, Wyborowa Pernod Ricard.


[1] Źródło: Biznes.Onet.pl:  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/lubuskie-polmosiatko-perla-prl-ktora-pokochali-szwedzi/ec2yt

Nadesłał:

wiska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl