Aktywność to zdrowie - czyli wszystko o stylu życia polskiego mężczyzny


Aktywność to zdrowie - czyli wszystko o stylu życia polskiego mężczyzny
2009-12-07
Kim jest współczesny, dojrzały polski mężczyzna? Jakim nowym wyzwaniom musi sprostać? Jakie są sposoby na to, by jak najdłużej zachował dobrą formę?

Choć z danych statystycznych (CBOS) wynika, że Polacy wciąż nie należą do zbyt aktywnych narodów (jedynie 8% deklaruje, że w wolnym czasie poświęca się aktywności fizycznej), specjaliści zauważają, że powoli zmienia się podejście polskich mężczyzn do dbania o siebie. To efekt tego, że zmieniają się oczekiwania wobec ról płciowych. Z jednej strony chcemy, żeby mężczyźni pozostali twardzi, a z drugiej spodziewamy się od nich zachowań charakterystycznych dla kobiet. Oczekujemy, by byli empatyczni, wrażliwi na potrzeby innych, żeby zajmowali się dziećmi, ale także, by dbali o siebie i o własne zdrowie.  - mówi dr Julita Makaro, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zamiast przysłowiowych macho z reklamy papierosów, w mediach częściej pokazuje się mężczyzn używających kremów czy opiekujących się dziećmi. - Ten nowy wizerunek mężczyzny ułatwia akceptację dla zachowań, które wcześniej uchodziły za niemęskie - mówi dr Makaro. W czasach inżyniera Karwowskiego mężczyzna około 40. smarujący się kremem czy łykający witaminy uchodziłby za lalusiowatego hipochondryka, dziś to po prostu nowoczesny facet, który wie, że trzeba o siebie dbać.

Być w formie - to jest modne!

Socjolodzy zwracają uwagę, że dyscypliny sportowe, jakie preferuje dany mężczyzna stanowią swoisty komunikat określający jego status. - W zgrzebnej rzeczywistości PRL-u nie było siłowni, ścieżek rowerowych, a i wyjazd w Alpy na narty był raczej niemożliwy. Dziś aktywność stała się jednym z mechanizmów określających pozycję społeczną. Ćwiczyć można przecież w nowoczesnej siłowni, gdzie biletem wstępu jest drogi karnet, jak i w osiedlowej piwnicy. Na narty można pojechać w Alpy albo do Zieleńca. Ale na paralotni wzniosą się już tylko ci, których na to stać. Uprawianie sportu to już dziś nie tylko wysiłek fizyczny, ale i komunikat: kim jestem - mówi dr Makaro. Poza tym bycie w dobrej formie jest modne i wymagane. Z danych statystycznych wynika, że im wyższy status zawodowy mężczyzny i lepsze zarobki, tym więcej czasu poświęca on na aktywność fizyczną i dbanie o własne zdrowie. - Mężczyźni zaczęli zdawać sobie sprawę, że pozycja zawodowa wymaga określonego wizerunku. I nie chodzi tylko o dobrze skrojony garnitur, ale także o zadbane, wyglądające młodo ciało - wyjaśnia socjolog. Takie zachowania dotyczą zarówno młodych, jak i dojrzałych mężczyzn, o ustabilizowanej ścieżce kariery. Panowie nie zaprzestają w działaniach, tylko rozwijają swoje pasje i zainteresowania, a zasobność portfela stwarza im ku temu możliwości.

Żyć z pasją

Pojęcie „aktywny tryb życia"  nabrało dziś szerszego znaczenia. Mężczyzna aktywny to nie tylko ten, który dba o zdrowie i kondycję, ale także o swój rozwój. Nie bez powodu kobietom bardziej interesujący wydają się panowie mający jakieś hobby.  Posiadanie pasji świadczy o apetycie na życie, ciekawości świata, chęci rozwoju - a właśnie te cechy kojarzą nam się z młodością. - Sposób spędzania wolnego czasu jest narzędziem różnicowania społecznego. Może świadczyć o przynależności do jakiejś grupy czy kategorii społecznej - mówi dr Julita Makaro. Dobrze zarabiający i lepiej wykształceni mężczyźni mają potrzebę niesztampowego (np. przed telewizorem) spędzania wolnego czasu. Z drugiej strony, mają też o wiele większe niż ich ojcowie możliwości odkrywania czy pielęgnowania własnych pasji, choć dotyczy to raczej mieszkańców dużych miast. Dojrzali mężczyźni mają coraz większą świadomość tego, że warto dbać o własne zdrowie i pielęgnować swoje pasje - bo właśnie te rzeczy (oprócz satysfakcji z pracy i udanych relacji rodzinnych) wpływają na jakość życia.

Testosteron - władca męskości

Choć zmienił się wizerunek mężczyzny i oczekiwania wobec niego, jedno z pewnością nie ulegnie zmianie. Za szeroko rozumianą męskość zawsze będzie odpowiadał testosteron. Ten - odkryty ponad pół wieku temu - hormon, odpowiada za właściwą masę mięśniową i kostną, wydajność fizyczną i umysłową oraz sprawność seksualną mężczyzny. - Najwięcej testosteronu we krwi panowie mają rano. Stąd większy zapał na początku dnia do działania - mówi dr Jan Karol Wolski, urolog- androlog z warszawskiej przychodni Novum. Niestety, w miarę upływu lat, dobowy rytm wydzielania męskiego hormonu zmienia się, co świadczy o starzeniu się organizmu. Są jednak sposoby na to, by pobudzić wydzielanie testosteronu. - Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom testosteronu we krwi o 10-25%.Właśnie dlatego mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia mają więcej energii, chęci do życia i dłużej zachowują młodość - wyjaśnia dr Wolski. Niestety, testosteronu nie można zgromadzić na zapas. - Około 38 % mężczyzn w 45 roku życia ma już niedobory tego hormonu. Na szczęście, współczesna medycyna jest w stanie im pomóc poprzez podawanie odpowiednich leków - mówi dr Wolski. Podkreśla jednak, że same leki nie pomogą, jeśli mężczyzna nie zmieni trybu życia. - Zawsze przypominam moim pacjentom o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Radzę im rzucić palenie, nie nadużywać alkoholu, unikać tłustych i zbyt słodkich potraw - podsumowuje.

10 przykazań szczęśliwego mężczyzny

Chcesz jak najdłużej zachować młodość i mieć poczucie życiowego spełnienia? Staraj się żyć według poniższych zasad.
1. Codziennie poświęć przynajmniej pół godziny na aktywność fizyczną. Ruch wzmacnia mięśnie i stawy, obniża poziom cholesterolu, pomaga rozładować stres.
2. Zwracaj uwagę na to, co zjadasz. Wybieraj lekkostrawne dania pełne witamin. Omijaj fast-foody. Szanuj swój żołądek i nie zaśmiecaj go byle jakim jedzeniem.
3. Pielęgnuj swoje pasje. Jeśli coś przynosi ci radość i sprawia, że zapominasz o całym świecie, to znaczy, że warto znaleźć na to czas.     4. Poszukaj równowagi, określ priorytety. Pamiętaj, że praca nie wyklucza życia rodzinnego, a udana rodzina nie jest przeszkodą w karierze.
5. Znajdź czas dla przyjaciół. Mężczyźni posiadający przynajmniej jednego, prawdziwego przyjaciela żyją dłużej.
6. W trakcie pracy rób sobie krótkie przerwy na regenerację organizmu.
7. Regularnie się badaj - pamiętaj, że pójście do lekarza nie jest oznaką słabości,
ale dowodem na to, że szanujesz swoje ciało i zdrowie.
8. Nie wstydź się sięgać po odpowiednie suplementy. To wcale nie jest niemęskie! Tym bardziej, że na rynku pojawiły się już preparaty przeznaczone specjalnie dla panów i dostosowane do ich potrzeb.
9. Naucz się rozładowywać stres: pamiętaj, że to on jest głównym wrogiem dobrego samopoczucia.
10. Zastanów się, o czym marzyłeś będąc małym chłopcem i... zrób to!

Nadesłał:

Poradnik zdrowia
http://poradnik-zdrowia.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl