Alkoholizm - problem nie tylko polskich dzinnikarzy


Alkoholizm - problem nie tylko polskich dzinnikarzy
2016-02-19
Ostatnie badania wykazały, że grupą najczęściej nadużywającą alkohol są pisarze i dziennikarze. Mimo, że dziennikarze zostali uznani za grupę szczególnie zagrożoną nadużywaniem alkoholu, to jednak problem alkoholizmu dotyczyć może każdego.

Dlaczego spożywamy alkohol?

W wielu przypadkach po alkohol sięgają osoby chcące złagodzić stres wywołany pracą oraz przez to, że w niektórych zawodach nie ma dyscypliny, tak jak np. w zawodzie prawnika. Dodatkowo w pewnych kręgach alkohol działa na zasadzie kleju społecznego, który pozwał polepszyć relacje z otoczeniem. W środowisku dziennikarskim powszechne jest przeczucie o swojej wyjątkowości, co może utrwalać uzależnienie od alkoholu.

Nadużywanie alkoholu może przerodzić się w poważne uzależnienie i alkoholizm. Częste spożywania alkoholu nie tylko zwiększa tolerancję na alkohol, zataczając tym samym błędne koło bo uzależnionemu potrzeba wciąż większej dawki by uzyskać pożądany efekt. Ta spirala może prowadzić do wystąpienia tzw. ciągów alkoholowych, które są niebezpieczne dla zdrowia. Ciągi alkoholowe w znacznym stopniu przyczyniają się do odwodnienia organizmu i jego skrajnego wycieńczenia. Narządy wewnętrzne – zwłaszcza wątroba, odpowiedzialna za metabolizm, może ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu.

 

Leczenie alkoholizmu

Jedną z kluczowych spraw w leczeniu alkoholizmu jest chęć walki z nałogiem. Nie można zmusić alkoholika do terapii, bo będzie ona nieskuteczna i nie przyniesie żadnych rezultatów. Tylko wola i zaangażowanie uzależnionego może wpłynąć na zakończenie kuracji sukcesem. Aby terapie były jeszcze bardziej odpowiednie do potrzeb pacjenta i oddziaływały w sedno problemu, stosuje się zindywidualizowane podejście do pacjenta. Takie rozwiązania nie tylko sprawiają, że leczenie jest efektywniejsze ale także wzrasta komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjenta.

Ważna w procesie leczenia jest także akceptacja i wsparcie. Obecnie działa wiele organizacji zrzeszających alkoholików np. AA. Na mitingach osoby uzależnione mogą poznać historię innych oraz czerpać motywację z walki pozostałych członków ugrupowania. W chwilach zwątpienia wsparcie całej grupy dodaje zapału a walka z uzależnieniem w towarzystwie osób borykających się z tym samym problemem jest bardzo pomocna.

Coraz więcej dorosłych obywateli Polski  ma problem z alkoholem. Pocieszające jest jednak to, że dostęp do leczenia jest znacznie szerszy niż przed laty. Zwiększa się liczba poradni i klinik leczenia alkoholizmu a także organizacji wspierających walkę z nałogiem alkoholowym.

Więcej o uzależnieniu i leczeniu alkoholizmu, przeczytasz na stronie:
nasz-gabinet.pl

Nadesłał:

vipturystyka

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl