Altana w ogrodzie – jak wybrać najlepszy model?
Altana to jeden z najczęściej spotykanych elementów wyposażenia ogrodu. Jest wspaniałą ozdobą pełniącą jednocześnie rolę obiektu użytkowego – można tu odpocząć, znaleźć schronienie przed słońcem i deszczem czy zorganizować grilla.
Niektórzy decydują się na samodzielne jej wybudowanie, inni natomiast na zakup gotowego modelu.
Aspekty estetyczne
Wybierając drugą spośród wymienionych opcji, trzeba o kilku sprawach pamiętać. Liczą się nie tylko estetyczne walory altany, chociaż oczywiście są one bardzo ważne. Altana powinna przecież podobać się właścicielom, a przy okazji pasować do stylu w jakim utrzymany jest ogród. Nie jest wskazane, by się nadmiernie wyróżniała czy dominowała w otoczeniu – ma raczej stanowić jedną z części ogrodowej aranżacji tworzących spójną, harmonijną całość. Przy zakupie wybranego modelu nie wolno też pomijać kwestii stricte praktycznych. O użytkowych walorach altany w największym stopniu decyduje jej jakość, w związku z czym uzasadnione jest celowanie w oferty sprzedawców sprawdzonych i specjalizujących się w ogrodowym asortymencie, jak np. sklep Fabryka Ogrodów.
Jakość i funkcjonalność altany
Na jakość altany wpływ mają rozmaite czynniki takie jak m. in. materiał z jakiego została wykonana, sposób wykończenia, rodzaj pokrycia dachowego oraz konstrukcja. Bez względu na to czy w rachubę wchodzi model drewniany, murowany czy też metalowy powinien być on dobrze przystosowany do eksploatacji w polskim klimacie. Altana musi być na tyle trwała i wytrzymała, by mogła przetrwać lata, dobrze sobie radząc w zmiennych warunkach pogodowych. Ponadto jej funkcjonalność jest zdeterminowana potrzebami i oczekiwaniami właścicieli, którzy przed podjęciem decyzji zakupowej muszą odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Jak często zamierzają korzystać z altany? Jakim konkretnie celom będzie ona służyć? Czy planują ją w przyszłości rozbudować? Przy tej okazji pojawia się kwestia formalności. Zasada jest taka, że jeśli powierzchnia altany nie przekracza 25 m kw., pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, ale za to wymagane jest zgłoszenie budowy odpowiednim organom.
Nadesłał:
zypolek
|