Amway włącza się do dyskusji o przedsiębiorczości Polek na Kongresie Kobiet


Amway włącza się do dyskusji o przedsiębiorczości Polek na Kongresie Kobiet
2012-09-17
Podczas tegorocznej edycji Kongresu Kobiet głównym tematem będą kwestie związane z przedsiębiorczością wśród Polek. Z badań przeprowadzonych przez Gfk na życzenie Amway, aż 64% Polek ma pozytywny stosunek do otwarcia własnej firmy.

Amway Polska, wraz z Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Ludwika Maksymilina w Monachium oraz międzynarodowym instytutem badawczym GfK , przygotowali specjalną edycję raportu na temat przedsiębiorczości w Europie, która skupia się na przedsiębiorczości kobiet. Jego rezultaty posłużą jako punkt wyjściowy do dyskusji w trakcie Kongresu Kobiet.

 - Chcemy pokazać niekwestionowane zalety prowadzenia własnej firmy, takie jak możliwość samodzielnego regulowania czasu pracy, niezależność, czy też poświecenie więcej czasu bliskim. Jednak przede wszystkim, sądzę że powinnyśmy skupić się na możliwych rozwiązaniach problemów, które stoją na drodze kobiet do prowadzenia własnych firm. - powiedziała Anna Pietrzak, Dyrektor Naczelny Amway Polska. Podczas debaty o przedsiębiorczości, w której będę miała przyjemność wziąć udział, będziemy dyskutować
o barierach, które napotyka na swej drodze kobieta biznesu -
dodaje.

Z raportu wynika, że ważnym bodźcem prowadzenia własnej działalności gospodarczej są: samorealizacja i możliwość realizacji własnych pomysłów. Aż jedna trzecia polskich kobiet (36%) zgadza się, że są to pozytywne aspekty prowadzenia własnej firmy. Relatywnie wysoki wskaźnik pozytywnego nastawienia do idei otwarcia własnej firmy wśród Polek (64%) jest jednak wciąż jednym z niższych  w Europie. Ponadto potencjał przedsiębiorczości istniejący wśród Polaków  nie jest w ciąż dostatecznie aktywny, gdyż zaledwie 6% pracuje na własny rachunek. Tym niemniej aż 35% Polek jest w stanie w praktyce wyobrazić sobie otwarcie własnej firmy  rozważyć taką możliwość.

Z drugiej strony można powiedzieć, że tylko 35% Polek  bierze to pod uwagę. Dlaczego, pomimo wielu zalet tego rozwiązania, nie decydują się na to?

Jak wynika z raportu barierą nie jest niechęć wobec podejmowania wyzwań związanych
z prowadzeniem własnej działalności. Przeszkodą nie jest również posiadanie dzieci. W tej grupie docelowej potencjał przedsiębiorczości jest na wysokim poziomie:

  • 40% kobiet posiadających dzieci twierdzi, że powodem dla prowadzenia własnej firmy jest możliwość "lepszego zrównoważenia życia rodzinnego, zawodowego i czasu wolnego" oraz
  • 34% kobiet z dziećmi może sobie wyobrazić rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy.

Przeszkodą najczęściej wskazywaną przez Polki jest niepewność odnośnie posiadania odpowiedniej wiedzy i brak informacji o dostępności szkoleń biznesowych dla osób chcących stworzyć własną firmę. Wyniki pokazują również, że prawie co druga kobieta (47%) w Polsce nie czuje się wystarczająco przygotowana do prowadzenia własnej firmy! Są to bariery strukturalne, które mogą zostać rozwiązane przez rządzących.

- Wyniki raportu Amway o przedsiębiorczości w Europie niewątpliwie wzbogacą merytorycznie tegoroczne obrady Kongresu Kobiet na temat aktywizowania Polek w kierunku zakładania własnych firm. W Europie jedno na trzy przedsiębiorstwa jest zarządzane przez kobietę. Pora abyśmy usunęli bariery przeszkadzające kobietom w Polsce w rozwijaniu własnej aktywności. - powiedziała  Dorota Warakomska Rzeczniczka Prasowa Kongresu Kobiet.

Nadesłał:

United_PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl