Anteny DVB-T - nowy wymiar jakości


2014-04-04
Zacznijmy od wyjaśnienia tajemniczego skrótu dvb-t, który pojawił się w mediach stosunkowo niedawno, ale nawet w tak krótkim czasie zmienił obraz technologii telewizyjnej oraz odbiorników telewizyjnych. Skrót dvb-t to digital video broadcasting – terrestrial.

W wolnym tłumaczeniu to cyfrowy standard odbioru telewizji naziemnej. W Polsce standard ten stał się popularny, gdy zmieniono telewizję analogową na cyfrową. Odbiór telewizji cyfrowej na analogowych odbiornikach nie był możliwy. Potrzebny był standard dvb-t. Zmiana oczywiście na lepsze, gdyż telewizja cyfrowa względem analogowej technologii cechuje się znacznie lepszą jakością. Wreszcie oglądanie telewizji publicznej w rozdzielczości HD stało się możliwe nawet dla tych, którzy nie kupują dodatkowych pakietów telewizyjnych z własnym tunerem.

Niestety, nie każdy kanał telewizyjny dostępny jest w jakości HD. Aby rozszerzyć pakiet o kolejne kanały nadawane technologią telewizji cyfrowej - potrzebne nam anteny dvb-t. Wprawdzie posiadana antena satelitarna umożliwia odbiór telewizji cyfrowej, specjaliści nie polecają pozostawania przy tej technologii z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim nie wiemy, jak długo technologia cyfrowa będzie obsługiwana przez analogowe anteny (wiele osób twierdzi, że już niedługo światło dzienne ujrzy technologia, której antena satelitarna po prostu nie podoła). Ponadto oglądając telewizję cyfrową za pomocą anteny satelitarnej i tunerów dvb-t tracimy na jakości obrazu, co powinno przechylić szalę ku decyzji o zakupie anten dvb-t i zamianie ich z antenami satelitarnymi.

Różnice między antenami dvb-t a satelitarnymi

Pierwsza różnica widoczna jest w samej budowie anteny. Zwykła antena satelitarna to popularny talerz. Antena dvb-t to konstrukcja siatkowa. Niekiedy spotykane są także anteny kierunkowe lub plastikowe anteny pokojowe. Każda z konstrukcji ma określone parametry i musi znajdować się w odpowiedniej odległości od nadajnika. Kolejną różnicą w technologii dvb-t jest instalowany przy antenach wzmacniacz, który dba o to, aby odbierany sygnał zapewniał najwyższą jakość. Przy antenach satelitarnych niestety nie ujrzymy takich technologii.

Reasumując - jeżeli modernizujemy dom, idziemy z duchem czasu i stawiamy na jakość oglądanej telewizyjny - technologia cyfrowa, oznaczana skrótem dvb-t, jest najlepszym wyborem. Wprawdzie anteny satelitarne jeszcze istnieją, a przy wielu obiektach nadal widzi się charakterystyczne talerze - analogowa telewizja odchodzi w niepamięć, pociągając na dno zapomnienia satelitarne rozwiązania antenowe.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl