Architektura bez kompromisów


Architektura bez kompromisów
2017-08-22
Współczesne projekty obiektów publicznych muszą charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale także nietuzinkowym wyglądem. Cenimy bowiem budynki wpisujące się w tkankę miasta, często stające się jego wizytówką. Architekci z kolei nie lubią wybierać pomiędzy estetyką a użytecznością.

Projektanci doceniają tradycyjne sufity monolityczne, jednak często mają poczucie, że nie rozwiązują one dostatecznie problemu akustyki budynków.

Specjalnie z myślą o nich, konstruktorzy  Rockfon stworzyli udoskonalony system sufitowy Rockfon Mono®Acoustic.  - U podstaw prac nad systemem stanęła chęć zachowania ciągłości sufitu i wzbogacenia go o zdolność do efektywnego pochłaniania dźwięków. Opracowaliśmy specjalną płytę akustyczną, system konstrukcji do jej mocowania oraz szpachlę kryjącą łączenia płyt i akustyczny tynk pokrywający całą powierzchnię sufitu - mówi Artur Pacyna, Menedżer ds. technicznych Rockfon.

System Rockfon Mono Acoustic pozwala na tworzenie sufitów monolitycznych gwarantujących charakterystyczną dla skalnej wełny mineralnej dźwiękochłonność, ochronę przeciwpożarową i odporność na wilgoć. System Mono daje znaczną elastyczność montażu i umożliwia realizację każdego projektu. Ograniczeniem jest już wyłącznie fantazja architekta i inwestora.

W zależności od rodzaju montażu można wybierać spośród trzech rodzajów płyt sufitowych Rockfon: Mono Acoustic, Mono Acoustic Direct i Mono Acoustic Flecto. Dwa pierwsze rodzaje płyt przeznaczone są do wykonania sufitów o powierzchni płaskiej, przy czym Mono Acoustic mocuje się do konstrukcji, a Acoustic Direct bezpośrednio do istniejącego sufitu lub stropu.  Pełną swobodę projektowania zapewniają giętkie płyty - Mono Acoustic Flecto, z których można tworzyć powierzchnie niepłaskie, np. w kształcie sklepienia. Mogą być montowane przy zastosowaniu  konstrukcji, a także bezpośrednio. 

Po zmontowaniu elementów systemu powstaje sufit o jednolitej powierzchni, bez widocznych łączeń między płytami. Dzięki temu wnętrza, zawierające wszystkie niezbędne rozwiązania techniczne, takie jak oświetlenie, wentylację czy instalacje pożarowe ukryte w suficie, zachowują prostotę, lekkość i przestronność. Sufity Mono są rekomendowane nie tylko w nowoczesnych, minimalistycznych realizacjach. Sprawdzą się także we wnętrzach stylizowanych. - Płyty Mono dają dużą swobodę projektowania i znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i poddawanych renowacji budynkach. Sufit monolityczny sprawdzi się w budynku historycznym, jak i w nowoczesnym obiekcie biurowym. Tak jak w przypadku nieruchomości przy placu Małachowskiego w Warszawie - mówi Marek Pawlak, właściciel firmy Mawex, certyfikowanego wykonawcy sufitów Mono Acoustic.  - W zakresie sufitów inwestor wymagał rozwiązań akustycznych. Projekt zakładał eleganckie, wpisujące się w charakter budynku sufity monolityczne. W trakcie poszukiwań trafiliśmy na śnieżnobiały system ROCKFON Mono Acoustic, który spełniał w stu procentach oczekiwania inwestora i nasz zamysł - uzupełnia Andrzej Kaliszewski, architekt prowadzący renowację obiektu, współwłaściciel pracowni KANA.

Sufity  monolityczne to rozwiązanie, które znalazło także zastosowanie m.in. w Posnanii, prestiżowym obiekcie handlowym i dwóch nowopowstałych toruńskich kościołach. - Architektoniczne założenia obu obiektów przewidywały zastosowanie takiego sufitu, w którym niewidoczne są linie łączenia płyt. Zarówno kopuła w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II, jak i sufit ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym w kościele przy Szubińskiej wymagały przygotowania skomplikowanej łukowej konstrukcji do mocowania płyt. Dzięki elastyczności płyt można było w łatwy sposób stworzyć dowolną krzywiznę - mówi Krzysztof Dziwulski, certyfikowany wykonawca Mono z firmy ProSystem, który instalował sufity w toruńskich obiektach sakralnych.

- To właśnie uniwersalność zastosowań, doskonałe właściwości akustyczne i estetyczne, a także swoboda projektowania sprawiają, że architekci coraz częściej decydują się na zastosowanie naszych rozwiązań Mono Acoustic - mówi Artur Pacyna.

System sufitów monolitycznych jest ciągle rozwijany. Z myślą o architektach wprowadzono nowy tynk, który jest teraz jeszcze gładszy i bielszy, dzięki czemu bardzo dobrze odbija światło. Tynk nakłada się technologią natryskową. Dzięki temu uzyskujemy elegancką powierzchnię oraz skracamy czas wykonania prac. Wykonawcy sufitu oszczędzą czas także dzięki specjalnym podkładkom, które redukują ilość punktów mocowania płyty do konstrukcji, czy bezpośrednio do stropu.- Zmieniliśmy kształt krawędzi płyt - obniżenie ich powierzchni na obwodzie w celu zmniejszenia zużycia szpachli na łączeniu płyt i ułatwienia szpachlowania. Mogę śmiało powiedzieć, że Rockfon Mono Acoustic to aktualnie najlepszy, dostępny na rynku monolityczny sufit akustyczny - zapewnia ekspert Rockfon.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl