Aromaterapia – na czym polega


2015-01-28
Przypuszczalnie wielu z nas korzysta z dobrodziejstw aromaterapii, robiąc to nawet nieświadomie. Tymczasem aromaterapia wpisuje się w nurt medycyny naturalnej, a przedmiotem jej zainteresowania są olejki eteryczne oraz ich wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka.

Wiadomo, że zapachy wykorzystywano już tysiące lat przed nasza erą. Z czasem ta dziedzina medycyny bardzo się rozwinęła i dziś powszechnie stosowana jest w wielu miejscach świata. Działanie olejków zapachowych odbywa się na drodze ich kontaktu ze skórą, np. przez masaże lub kąpiel, oraz na drodze inhalacji. Substancje te są pochodzenia roślinnego i wiele z nich rożni się działaniem i właściwościami. W zależności od rodzaju olejku, możemy za ich pomocą wspomóc nasz organizm w walce z takimi dolegliwościami, jak np. bezsenność, migrena, przeziębienie, ból mięśni, reumatyzm, stres, nadciśnienie, niedociśnienie, bóle menstruacyjne czy choroby skóry, np. trądzik.

Do najpopularniejszych olejków używanych w celu zwalczania wymienionych przypadłości są m.in. olejek lawendowy, bazyliowy, miętowy, różany, cytrynowy, eukaliptusowy czy geraniowy. Korzystać z nich należy jednak ostrożnie, uwzględniając rodzaj doskwierających nam schorzeń, wiek, a także przestrzegając wskazanych dawek olejków.

Co ciekawe właściwości olejków zapachowych znajdują także zastosowanie w sztuce uwodzenia oraz w marketingu – tutaj przyjął się termin aromamarketing. Wedle niego, klienci mają zapamiętywać i kojarzyć dane miejsca czy firmę z konkretnym, przyjemnym oczywiście zapachem. Poza biurami miłe dla powonienia zapachy poczujemy także w salonach masażu, spa, hotelach, restauracjach i innych podobnych miejscach.

Nie zapominajmy, że także w naszych domach otaczamy się zapachami. Aromatyczne świece, kadzidła, odświeżacze powietrza – wszystkie te produkty mają na celu oddziaływanie na nasz zmysł węchu. Tym samym wpływają na nasze samopoczucie, pomagają się zrelaksować i odpocząć. Właściwości zapachowe ma także większość stosowanych przez nas preparatów myjących, czyszczących i kosmetyków. W przypadku tych ostatnich największą rolę spełniają perfumy – wystarczy przecież kilka kropli ulubionego zapachu, by poczuć się świeżo i pewnie bądź elegancko i atrakcyjnie. Poza tradycyjnymi wodami perfumowanymi czy toaletowymi, przyjemną woń wydziela także większość innych kosmetyków. Zapach stanowi bowiem atrakcyjne uzupełnienie wszelkich produktów kosmetycznych i miły do nich dodatek, nawet jeśli pochodzą one wprost od znanego producenta, jak np. By Terry.

Nadesłał:

Majkel007

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl