ART DECO – WIĘCEJ NIŻ STYL
Art deco jest pierwszym stylem, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji.
Początek XX stulecia charakteryzuje się bardzo szybkimi zmianami obowiązujących w architekturze i sztuce stylów. Mocnym wejściem zaczęła je secesja, która jednak przetrwała zaledwie kilkanaście lat. Odpowiedzią na nią był styl Art deco, którego teoretycy zarzucali poprzedniczce głównie brak dyscypliny przestrzennej. Jednocześnie był to w zasadzie pierwszy styl, w którym można mówić o wzornictwie przemysłowym, czyli projektowaniu elementów z przeznaczeniem do masowej produkcji. W wypadku Art deco ta masowość jest jeszcze raczej teorią, ponieważ kłóciła się odrobinę z pozostałymi założeniami stylu, czyli perfekcjonizmem wykonania i dużą dbałością o detal, a także z preferowanymi szlachetnymi (a więc drogimi) materiałami. Była to więc masowość mocno ograniczona i przeznaczona raczej dla bogatych. Jednak równolegle z nim rozwijać zaczął się również modernizm (opowieść o biurku autorstwa Waltera Gropiusa znaleźć można w jednym z wcześniejszych wpisów), który ideę projektowania pod kątem masowej produkcji doprowadził niemal do perfekcji.
Rys. Art Deco 1
Art deco święciło triumfy w latach 1919 – 1939. Pod koniec tego okresu, w połowie lat trzydziestych, we Francji zbudowana została taka toaletka. Ma wymiary 42x67x74cm i jest wykonana z brazylijskiego palisandru i polerowanej chromowanej stali. Doskonale widoczna jest charakterystyczna dla tego stylu geometryzacja kształtów.
Palisandrowy korpus
Wieko – palisander
Gałka – chromowana stal
Boczna ścianka – fornir palisandrowy
Nogi – palisander
Listwy łączące z polerowanej, chromowanej stali
Rys. Art Deco 2
Charakterystyczne wygięte boczne ścianki łączą się przy podłodze dwoma listwami z polerowanej, chromowanej stali
Wygięta boczna ścianka fornirowana drewnem palisandrowym
Charakterystyczne nogi z palisandru
Listwy łączące nogi, chromowana, polerowana stal
Rys. Art Deco 3
Wnętrze toaletki kryje przymocowane do wieka lustro i trzy przestrzenie oddzielone od siebie palisandrowymi przegródkami. Jest więc dość proste, ale prawdopodobnie bardzo wygodne w użytkowaniu. Po otwarciu szczególnie widoczna jest dbałość o detal, bardzo charakterystyczna dla Art deco.
Wieko, palisander
Lustro w chromowanej ramie
Chromowany mechanizm podtrzymujący wieko
Korpus z palisandru
Wewnętrzne przegródki, palisander
Więcej na www.designerer.com
Nadesłał:
nota bene
|