Astra: TVP niezainteresowane zwiększaniem zasięgów, traci Polonia w Europie


2015-01-12
Warszawa, 09.01.2015 (ISBnews) - Każda stacja europejskich telewizji publicznych powiększa swoje zasięgi, a nie zmniejsza.

Tymczasem TVP, zaprzestając nadawania swoich kanałów przez satelitę Astra z pozycji 19,2E postanowiło zrobić coś zupełnie odwrotnego i, wydaje się, dosyć nieracjonalnego, poinformował prezes Astra Central Eastern Europe Marcin Ornass-Kubacki.

"Przewidując taki scenariusz [zaprzestanie od 1 stycznia 2015 rok nadawania kanałów TVP przez satelitę Astra z pozycji 19,2E - red.] od kilku miesięcy usiłowaliśmy podjąć stosowne rozmowy z TVP - niestety, bez odzewu. Nasza współpraca trwała od 2005 roku, a pozycja satelitarna Astra 19,2E jest najpopularniejsza w Europie i dociera do 114 mln gospodarstw domowych. Z satelity Astra 19,2E korzystają niemal wszystkie stacje europejskich telewizji publicznych (np. w Niemczech, Austrii, Francji etc.). Każda z nich dba o to, żeby być na satelicie, na którego skierowana jest jak największa ilość anten indywidualnych - czyli powiększać swoje zasięgi, a nie je zmniejszać. TVP postanowiło zrobić coś zupełnie odwrotnego i, wydaje się, dosyć nieracjonalnego - z sygnału nadawanego przez Astrę korzysta bowiem wielu Polaków spośród 6 mln emigrantów w Europie" - powiedział Ornass-Kubacki, cytowany w komunikacie.

Do końca 2014 r. cztery niekodowane kanały TVP (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia oraz TVP Info) były dostępne bezpłatnie dla wszystkich odbiorców satelitarnych, a kolejnych sześć za pomocą Astry było kodowanych dla odbiorców kablowych. TVP w swoim oświadczeniu prasowym poinformowała, że jedynym kanałem nadawanym satelitarnie ma być TVP Polonia. Programy tej stacji od 1 stycznia 2015 roku są dostępne poprzez innego operatora, którego zasięgi (tzn. ilość anten skierowanych na tego satelitę) jest dużo mniejsza niż na satelity Astry, wskazuje operator satelity.

"Również do nas zaczęły docierać skargi od Polaków mieszkających za granicą, którzy od nowego roku napotykają poważne trudności związane z dostępem do polskich kanałów. Nasi rodacy zmuszeni teraz będą do inwestycji w przeinstalowanie swojej anteny lub zakupu i instalacji indywidualnej anteny do odbioru jednego kanału tzn. TVP Polonia. Niestety, w większości europejskich miast - Berlinie, Paryżu, Brukseli, czy Amsterdamie - nie jest to fizycznie możliwe lub wiąże się z uciążliwą procedurą administracyjną" - dodał prezes Astra CEE.

Wskazał, że np. w Niemczech coroczna opłata za korzystanie z dodatkowego indywidualnego odbiornika i zgody na taką instalację w budynku komunalnym to blisko 200 euro.

"Większość Polaków mieszkających za granicą zamiast TVP Polonii czy TVP Kultury, TVP Historii i TVP Info będzie zatem oglądać czarny ekran. A to przecież telewizja publiczna powinna dbać o to, żeby utrzymywać więzi pomiędzy Polonią a krajem - często jedynie kanały tematyczne TVP (TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia) są jedynym źródłem informacji na temat wydarzeń politycznych czy kulturalnych, które mają miejsce w Polsce. Możemy mieć jedynie nadzieję, że ktoś z decydentów (a nie tylko widzowie) w końcu zauważy ten problem i podejmie odpowiednie kroki w celu jego rozwiązania" - podsumował Ornass-Kubacki.

Według informacji medialnych, od początku stycznia przedstawiciele Polonii w Europie apelują (m.in. poprzez listy otwarte do przedstawicieli polskiego rządu) o przywrócenie nadawania poprzez Astrę programów takich jak TVP Polonia czy TVP Info. Niezadowolenie miała wywołać informacja o konieczności przestrajania anten na satelitę HotBird w celu uzyskania dostępu do kanałów TVP Kultura i TVP Historia, po czym programy te zostały zakodowane, a przez to niedostępne dla Polaków mieszkających poza granicami kraju.

źródło: ISB News 

Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl