Atrakcyjność mieszkań na parterze
Mieszkania na najniższej kondygnacji zyskują na wartości. Z badań wynika, że już co piąte sprzedawane mieszkanie jest zlokalizowane na parterze.
Mieszkania na najniższej kondygnacji zyskują na wartości. Z badań wynika, że już co piąte sprzedawane mieszkanie jest zlokalizowane na parterze.
Stereotypy dotyczące parterowych mieszkań powoli odchodzą do przeszłości. Hałasy, słabe wyciszenie, czy obawa o bezpieczeństwo to najważniejsze argumenty przeciw zakupowi mieszkania na parterze. Tymczasem w większości przypadków mieszkania na najniższych kondygnacjach są dodatkowo wyciszone i zabezpieczone przed włamaniami.
- Mieszkania, które oddajemy w standardzie deweloperskim, wyposażone są, w antywłamaniowe drzwi wejściowe i okna PCV z rozszczelnieniem. Dodatkowo lokale mieszkalne znajdujące się na parterze posiadają rolety zewnętrzne – mówi Bożeny Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej. Kiedyś nisko usytuowane okno albo drzwi balkonowe kusiło złodziei. Nowe osiedla zazwyczaj są zamknięte, strzeżone lub monitorowane. Włamania są rzadkością.
Mieszkania na parterze są zwykle tańsze od innych. Różnice w cenie mogą sięgać nawet 10%. Przykładowo w stolicy w ostatnich 12 miesiącach za metr mieszkania na parterze trzeba było zapłacić przeciętnie 7860 zł, podczas gdy średnia cena na pozostałych kondygnacjach wyniosła 8510 zł za m kw. Decydując się na mieszkanie o powierzchni 50 metrów kw., to na parterze jest tańsze o kilkanaście tys. złotych.
– Tak duża różnica wynika przede wszystkim z mniejszego popytu na te lokale. Jednak z naszych doświadczeń wynika, że te różnice będą znikać, a lokale parterowe zyskiwać na atrakcyjności. Ma na to wpływ m.in. starzejące się społeczeństwo. Dla seniora mieszkanie na parterze jest często dużym atutem – tłumaczy Bożeny Taflińska-Tadeusz.
Z raportu opublikowanego na łamach serwisu biznes.interia.pl wynika, że zainteresowanie lokalami na najniższej kondygnacji rosło już na przestrzeni ostatnich czterech lat o czym świadczy procentowy udział mieszkań na parterze w ogólnej liczbie transakcji sprzedaży. W 2009 r. stanowiły one 15%, w 2010 r. – 15,8%, w 2011 r. – 16,3%, a w 2012 r. – 19,9%.
Główną zaletą mieszań parterowych jest możliwość posiadania własnego ogródka lub tarasu. Dzięki kawałkowi własnego trawnika można stworzyć zieloną enklawę w samym środku miasta. Lokal mieszkalny z ogródkiem jest najbardziej popularny w sąsiedztwie terenów zielonych, rekreacyjnych, gdzie przeważa niska zabudowa. Ogródek w takim otoczeniu tworzy harmoniczną całość i pozwala się zrelaksować. Osiedle Stefana Batorego 41A, na poznańskim Piątkowie wyróżnia się ze względu na lokalizację, gdyż z jednej strony posiada pełną infrastrukturę publiczną, handlowo-usługową oraz transport miejski, ale z drugiej strony zapewnia bliskość terenów zielonych, w tym Rezerwatu Przyrody Żurawiniec Park.
Mieszkania na parterze z ogródkiem w dogodnej lokalizacji są alternatywą dla droższych i z reguły gorzej zlokalizowanych domów jednorodzinnych. Zwłaszcza dotyczy to lokali mieszkalnych w nowym budownictwie, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa i przełamują stereotypy. Atrakcyjna cena sprawia, że zakup mieszkania parterowego jest coraz bardziej opłacalny.
Nadesłał:
AlicjaDahlke
|