Bank komórek macierzystych
Dzięki komórkom macierzystym organizm regeneruje komórki, tkanki i narządy. Pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych, które pobrano z tkanki tłuszczowej, uzyskał 1szy szpital w Polsce. Umieszczenie ich w parach ciekłego azotu (-196 st.C.) pozwala na wykorzystanie w przyszłości
Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, zdolność do częściowej odnowy, mają narządy (wątroba, nerki, trzustka, płuca), naczynia, nerwy, mięśnie czy kości. Regenerują się zużyte komórki nabłonka skóry czy śluzówka przewodu pokarmowego. Z komórek pierwotnych występujących w naszym szpiku, wielokrotnie odnawiają się z kolei, krwinki czerwone i białe.
Niestety ich liczba, wraz z wiekiem, zmniejsza się. W młodości mamy ok. 80 milionów komórek macierzystych, natomiast w 40 r.ż. ok. 35 milionów.
Tłuszcz, który leczy.
Tymczasem okazało się, że zbędna tkanka tłuszczowa, której z reguły mamy w nadmiarze jest doskonałym źródłem komórek macierzystych. Spowodowane jest to jej dostępnością i obfitością, a także faktem, iż jest w niej wielokrotnie więcej komórek macierzystych, niż w szpiku kostnym czy krwi obwodowej.
Dzięki liposukcji.
Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell) są izolowane z materiału pobranego metodą liposukcji. Operacje te są dobrze tolerowane i niosą niewielkie ryzyko powikłań, około 0,1%. Obecnie, najnowsze techniki liposukcji pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów leczenia i jednocześnie skrócenie okresu rekonwalescencji.
Zabieg liposukcji wykonywany jest w znieczuleniu tumescencyjnym, które zmniejsza krwawienie towarzyszące zabiegowi, a także obrzęk, bolesność i obecność siniaków w okresie pooperacyjnym. Dzięki nasączeniu okolic poddanych korekcji, dużą objętością płynu znieczulającego, usunięcie konkretnych pokładów tkanki tłuszczowej jest bardziej łatwe i dokładne oraz prawie bezbolesne.
Bank komórek macierzystych.
Nowe technologie pozwalają na przechowanie komórek macierzystych, pobranych drogą liposukcji, aby ponownie wykorzystać je w przyszłości. Pierwszym szpitalem w Polsce, który uzyskał pozwolenie Ministra Zdrowia, na bankowanie komórek macierzystych, pobranych z tkanki tłuszczowej, jest Pulsmed w Łodzi. Szpital na mocy ustawowo nałożonego obowiązku, jest zabezpieczony umową o wzajemnym zabezpieczeniu przechowywania tkanek i komórek, zawartą z Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Jak przechowywane są komórki macierzyste?
Preparaty komórek macierzystych przechowywane są w banku komórek macierzystych, w Klinice Transplantacji Tkanki Tłuszczowej Pulsmed, według procedur zatwierdzonych przez Krajowe Centrum Bankowania Tkanek i Komórek. Zamrażanie preparatu odbywa się w sposób kontrolowany. Celem długotrwałej konserwacji, umieszczany jest on w parach ciekłego azotu (-196 st.C.).
Wykorzystanie w przyszłości.
Komórki macierzyste, z własnej tkanki tłuszczowej, mogą być z powrotem podane Pacjentowi w następujący sposób:
- za pośrednictwem standardowego wlewu dożylnego
- poprzez miejscową iniekcję np. bezpośrednio do stawów kolanowych lub biodrowych
- poprzez autologiczny transfer tłuszczowy, wzbogacony o komórki macierzyste ADSC (medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna).
Więcej informacji nt. banku komórek macierzystych http://pulsmed.com.pl/klinika-transplantacji/bank-komorek-macierzystych-z-tkanki-tluszczowej.html
Nadesłał:
agencja_pyry
|