Barter S.A. wchodzi na rynek LNG


2012-12-20
Białostocki importer węgla i LPG - spółka Barter S.A. wchodzi na rynek handlu skroplonym gazem ziemnym (LNG). Pierwsze dostawy planowane są już na pierwszą połowę przyszłego roku.

Barter jest w trakcie procesu koncesyjnego w zakresie importu, obrotu i dystrybucji LNG.

- Ze względu na bardzo dobrą współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, niewykluczone, że pierwszą koncesję na obrót paliwami gazowymi otrzymamy jeszcze w tym roku – mówi Bernard Cichocki, wiceprezes Barter S.A. – Niebawem też uzyskamy promesę na import gazu zza granicy (OGZ).

W pierwszym etapie Barter będzie realizował dostawy LNG w oparciu o gaz pozyskany z kraju, a docelowo  - o gaz z importu, głównie z Rosji. Spółka obecnie finalizuje umowy o współpracy z tamtejszymi kontrahentami.

- Mamy bardzo dobre relacje, poparte wieloletnią współpracą z Grupą Gazprom i to głównie w oparciu o ich dostawy planujemy realizować obrót LNG – dodaje Cichocki. - Uzupełnieniem będzie LNG dostępny w kraju.   

W przyszłości spółka nie wyklucza również możliwości obrotu gazem, dostarczanym do powstającego w Świnoujściu, polskiego terminalu LNG.

- Obrót skroplonym gazem ziemnym bardzo dobrze wpisuje się w profil działalności spółki – mówi Bernard Cichocki.  – Wchodząc w nowy segment rynku, będziemy w stanie zaproponować kompleksową ofertę obrotu produktami energetycznymi – od węgla, poprzez LPG po gaz ziemny. To też szansa na zwiększenie przychodów oraz efektywne wykorzystanie pionów sprzedaży i obsługi klienta. Rozumiemy ten rynek i znamy jego potrzeby.

W pierwszym roku działalności na nowym rynku Barter zamierza sprzedać kilka milionów metrów sześciennych LNG. Dostawy będą realizowane z wykorzystaniem własnych  i zewnętrznych cystern samochodowych. Potencjalnymi odbiorcami LNG są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący go do celów technologicznych, ale także wszelcy odbiorcy indywidualni, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego.

- To obiecujący rynek, m.in. dlatego, że cała Polska północno-wschodnia, aż  po Warmię i Mazury to przeważnie biała plama pod względem dostępności do gazociągu – mówi Bernarda Cichocki.  – Docelowo chcemy osiągnąć  pozycję jednego z liderów rynku LNG.

Nadesłał:

Masz-Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl