Barter SA z pozwoleniem AEO


Barter SA z pozwoleniem AEO
2017-05-18
Barter SA, białostocki przewoźnik i importer, uzyskał status Upoważnionego Przedsiębiorcy – AEO. Takie pozwolenie świadczy o wiarygodności spółki, upraszcza procedury celne i obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

 

 

Instytucja Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorized Economic Operator)  funkcjonuje w krajach unijnych od stycznia 2008 roku, a jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa wymiany handlowej z partnerami z Unii i spoza niej. Kilka miesięcy temu Barter podjął starania o status Upoważnionego Przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń celnych – AEOC. Pod koniec kwietnia dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku udzielił spółce takiego pozwolenia.

- Pozwolenie  AEOC  jest swego rodzaju certyfikatem wiarygodności Barter S.A. i zwieńczeniem wielomiesięcznej, wnikliwej procedury weryfikacyjnej dokonanej przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA.

Wymogi procedury weryfikacyjnej obejmują bardzo szczegółowe audyty, dotyczące wszystkich aspektów funkcjonowania spółki - procedur, regulaminów, zarządzania, przestrzegania przepisów prawa celnego i przepisów podatkowych, poziomu kontroli operacji i przepływu towarów, wypłacalności finansowej, ale też standardów kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz bezpieczeństwa i ochrony.

-  Najbardziej cieszy nas, że to pozwolenie potwierdziło bardzo  wysokie standardy kompetencji i kwalifikacji zawodowych pracowników spółki w obszarach związanych z wykonywaniem przepisów celnych – dodaje prezes Rogaski.- Status AEOC to też znak jakości dla przedsiębiorców, zewnętrzny certyfikat, potwierdzający, że nasi pracownicy są dobrze wyszkoleni i zmotywowani do efektywnej pracy.

Pozwolenie AEO czyni spółkę wiarygodnym i pewnym partnerem nie tylko w kraju, ale też na terenie Wspólnoty i krajów, z którymi Unia odpisała umowy o wzajemnym uznawaniu statusu AEO – tj. Chin, Japonii  i USA. 

- Namawiam innych przedsiębiorców do podjęcia trudu i przejścia procedury weryfikacyjnej - zachęca Bogdan Rogaski. -  Dla nas jest to jeden ze sposobów usuwania barier i utrudnień w rozwoju spółki. A biznes nie znosi wszelkiego rodzaju barier, w tym przypadku barier administracyjnych – procedury celne są skomplikowane i wymagają fachowej wiedzy. Tym bardziej cenna jest możliwość uzyskania pozwolenia AEOC, dzięki któremu zyskujemy podobne warunki funkcjonowania, jakie posiada wiele firm w Europie Zachodniej. Jeżeli mamy skutecznie konkurować, to musimy to robić w oparciu o te same reguły gry. Tylko w ten sposób możemy dołączyć do czołówki europejskiego biznesu.

 

Mniej kontroli, łatwiejszy obrót towarów 

W praktyce AEO pozwala na znaczne zmniejszenie liczby odpraw celnych, a także ułatwia organizację pracy, usprawnia logistykę i zmniejsza koszty. Spółce ze statusem Upoważnionego Przedsiębiorcy przysługuje wiele udogodnień przy dokonywaniu obrotu towarowego, w tym:  mniejsza ilość kontroli dokumentów i kontroli fizycznych, przeprowadzenie kontroli przesyłki poza kolejnością, wybór miejsca kontroli, szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych, ułatwienia w procesie ubiegania się o status zarejestrowanego agenta, znanego nadawcy i uznanego nadawcy, czy możliwość rozliczania podatku VAT w imporcie w deklaracji podatkowej. 

- Barter S.A. ze względu na szeroki zakres działalności i rolę jaką pełni w międzynarodowym łańcuchu dostaw  (importer, handlowiec, spedytor,  przewoźnik drogowy, przewoźnik kolejowy i przedstawiciel w sprawach celnych), przykłada szczególną wagę do sprawnej współpracy z administracją celną i skarbową - mówi Bożena Siemieniak, kierownik ds. akcyzowo - celnych Barter S.A. - Od marca 2014 roku spółka posiada pozwolenie na stosowanie uproszczonej procedury w odprawach celnych. Pozwolenie AEO to kolejny etap, potwierdzający profesjonalizm i wiarygodność Barter S.A. dla instytucji i partnerów handlowych na szerszym rynku.  

 

Nadesłał:

bartergaz.pl
http://bartergaz.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl