Baterie


Baterie
2014-01-15
Na rynku baterii łazienkowych coraz większą popularność zyskują tzw. baterie podtynkowe. Jak sama nazwa wskazuje, baterie tego typu montuje się pod tynkiem, zaś na zewnątrz pozostawia się jedynie wylewkę oraz uchwyt regulujący temperaturę i wielkość strumienia wody.

Rozwiązanie to wpisuje się w ogólny designerski trend, w myśl którego to, co nie zdobi, powinno być ukryte. Klienci coraz częściej rezygnują z kupna tradycyjnej kabiny prysznicowej i decydują się na tzw. wpust podłogowy i przeszkloną ściankę. Elegancka, minimalistyczna bateria podtynkowa stanowi doskonałe uzupełnienie dla takiego projektu. Szczególnie efektowną wersją baterii podtynkowych są modele wielootworowe, które montuje się bezpośrednio na brzegu wanny. Elegancki efekt robią one także w umywalkach, montowane zarówno w ścianie, jak i na blacie.

Baterie te mają także niebagatelny walor praktyczny, jakim jest oszczędność miejsca, ważna zwłaszcza w przypadku małych kabin prysznicowych. Być może największą zaletą tego typu baterii jest jednak ich przepustowość, znacznie większa niż u ich tradycyjnych odpowiedników (nawet 50 litrów na minutę). Baterie podtynkowe występują w dwóch wersjach: jedno- i dwuuchwytowej. Tę drugą stosuje się głównie w wannach, aby umożliwić przełączanie pomiędzy wylewką wannową a słuchawką prysznicową. Konstrukcja baterii podtynkowej zawsze składa się z elementu pod- i natynkowego, aczkolwiek sposób ich rozłożenia zależy od producenta. Niektórzy klienci obawiają się, że częściowe zabudowanie baterii niesie ze sobą ryzyko zniszczenia płytek w wypadku awarii i konieczności naprawy. Producenci zapewniają jednak, że wszystkie części baterii kluczowe dla jej prawidłowego działania są dostępne od zewnątrz. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę jakie dokładnie możliwości ma instalowany pod tynkiem moduł. Być może warto będzie wyłożyć więcej pieniędzy na wersję uniwersalną, kompatybilną z różnymi rodzajami natynkowych baterii wannowych i prysznicowych. Zwiększy nam to pole manewru w wypadku konieczności remontu lub rozbudowy. Powinniśmy jednak pamiętać, że podtynkowe moduły są zazwyczaj kompatybilne z natynkowymi elementami tylko jednego producenta.

            Zanim zdecydujemy się na zakup baterii podtynkowej, powinniśmy sprawdzić grubość ściany, w której ma być ona instalowana. Moduły podtynkowe umieszcza się na głębokości 6-12cm. Jeżeli ściana okaże się za cienka, możemy dobudować specjalną ściankę (o ile estetyka naszej łazienki na tym nie ucierpi). Istnieje też sposób na moduł osadzony zbyt głęboko – w takim wypadku kupujemy specjalny zestaw przedłużający.

            Baterie podtynkowe są już od dłuższego czasu w powszechnym użyciu na zachodzie Europy, natomiast w Polsce dopiero zyskują popularność. Niezależnie od tego czy zapewnienia producentów w kwestii skutków naprawy ewentualnej awarii są prawdziwe, z pewnością montaż takiej baterii wymaga sporo pracy i jest kosztowny. Jeżeli jednak decydujemy się na taki wydatek, powinniśmy być konsekwentni i sięgnąć po sprzęt renomowanego producenta, który zagwarantuje nam wysoką jakość materiałów i tym samym oddali widmo problemów z remontem.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl