Baumit SilikatTop – silikatowy tynk strukturalny
Zwieńczeniem termoizolacji budynku jest wykonanie wyprawy wierzchniej. Najczęściej wybieranym produktem jest tynk strukturalny. Warto pamiętać, że podczas doboru odpowiedniego produktu należy kierować się nie tylko oryginalnym kolorem i strukturą, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Firma Baumit oferuje tynk silikatowy Baumit SilikatTop, który zabezpiecza mury przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jest hydrofobowy i paroprzepuszczalny.
Baumit SilikatTop to gotowy do użycia mineralny tynk cienkowarstwowy na bazie szkła wodnego. Tynk umożliwia wykonanie elewacji o strukturze baranka i kornika w kolorze bieli lub innego możliwego odcienia wybranego spośród bogatej palety kolorów Baumit Life, czyli największego wzornika kolorów w Europie. Baumit SilikatTop można nakładać ręcznie lub maszynowo przez natrysk. Podstawowymi zaletami tego produktu są paroprzepuszczalność trwałość i hydrofobowość. Natomiast podwyższona alkaliczność tynku wyrażona współczynnikiem pH, stanowi naturalną ochronę przed korozją mikrobiologiczną (rozwojem alg i pleśni na elewacji). Ten krzemianowy tynk przeznaczony jest do stosowania na zewnątrz budynków, szczególnie polecany jest do wykonywania wypraw wierzchnich w systemach ociepleń na wełnie mineralnej, używanych podczas termo renowacji, oraz remontu starszych obiektów. Tynk Baumit SilikatTop można nakładać na podłoże z tynku wapiennego, cementowo-wapiennego i cementowego, betonu oraz na inne podłoża mineralne. Produkt ten należy stosować także na stare, dobrze trzymające się powłoki farb i tynków mineralnych i silikatowych. Producent nie dopuszcza stosowania tynku Baumit SilikatTop na tworzywa i żywice, lakiery, farby olejne, farby klejowe, dyspersyjne oraz farby wapienne i płyty gipsowo-kartonowe.
Podłoże, przed nałożeniem tynku Baumit SilikatTop, musi być nośne, suche, niespękane, nasiąkliwe, niezmarznięte oraz wolne od kurzu, tłuszczu i wykwitów. Przed zastosowaniem tynku każde podłoże należy zagruntować preparatem Baumit UniPrimer. Po co najmniej 24 godzinnej przerwie technologicznej można nakładać tynk silikonowy. Prace warto rozpocząć od rozmieszania tynku wolnoobrotowym mieszadłem. Istotne jest, by tynku Baumit SilikatTop nie mieszać z innymi produktami. Tynk nakładać nierdzewną pacą stalową w warstwie równej grubości ziarna i zacierać. W przypadku struktury rowkowej, po krótkim przeschnięciu zacierać pacą z tworzywa sztucznego wykonując ruchy koliste, poziome lub pionowe. Jeśli zaś chcemy uzyskać strukturę drapaną, należy bezpośrednio po zaciągnięciu zacierać pacą plastikową ruchami kolistymi. Trzeba pamiętać o tym, aby pracować równomiernie i bez przerwy.
Temperatura podłoża, powietrza oraz materiału podczas stosowania oraz przez 12 godzin od zastosowania nie może być niższa niż +8°C. Przy dużym nasłonecznieniu, podczas deszczu lub przy silnym wietrze warto odpowiednio osłonić elewację. Duża wilgotność powietrza i niskie temperatury mogą wyraźnie wydłużyć czas wiązania i zmieniać odcień tynku.
Baumit SilikatTop, kubeł 30 kg, cena brutto/op. od 254,61 zł
Producent: Baumit
www.baumit.com
Nadesłał:
GutPR
|