Bezpieczeństwo energetyczne w tradycyjnym wydaniu


Bezpieczeństwo energetyczne w tradycyjnym wydaniu
2014-10-06
Wielu właścicieli domów i mieszkań nadal ogrzewa swoje mieszkania paliwami stałymi, spalanymi w: kotłach zasypowych i piecach konwencjonalnych. Nowi inwestorzy z kolei coraz częściej decydują się na instalację kominka węglowego.

Przywiązanie, tradycja, bezpieczeństwo dostaw surowca, to elementy które nadal decydują o kontynuacji tego sposobu dostarczania ciepła. Co do zaoferowania ma obecnie rynek materiałów opałowych? Jaki gatunek węgli tradycyjnych najefektywniej spala się w urządzeniach nie tak nowoczesnych, ale wciąż sprawnych?

Spore zainteresowanie opałem stałym wykorzystywanym w tradycyjnych, nie najnowocześniejszych urządzeniach grzewczych powodowane jest wielowiekowym przywiązaniem, tradycją, historią i przekonaniem, że w najbliższym czasie węgla nam nie zabraknie. Z drugiej jednak strony duże znaczenie odgrywa czynnik finansowy. Węgiel nadal plasuje się na pozycji lidera, biorąc pod uwagę koszty wytworzenia ciepła. Dodatkowo koszt zakupu bardziej zaawansowanego technicznie urządzenia i przystosowanie go do istniejącego systemu ogrzewania zawsze znacznie przewyższa możliwości wielu posiadaczy c.o. Taka inwestycja jest niewspółmierna do kosztów corocznego przeglądu posiadanego kotła lub pieca oraz ewentualnych napraw i utrzymania tych urządzeń w „dobrej kondycji”.

Węgiel - tradycja i bezpieczeństwo
Wykorzystywanie do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych energii powstałej w wyniku spalania, to nadal najpopularniejsza metoda dostarczania ciepła. Sposób stary i tradycyjny, lekko nadszarpnięty przez unijne normy emisji CO2, ale nadal popularny i co najważniejsze gwarantujący bezpieczeństwo grzewcze.


Gaz, a tym bardziej energia pochodząca z odnawialnych źródeł, to nadal luksus w dużej mierze nieosiągalny dla mieszkańców małych miasteczek i wsi, nawet dużych osiedli wielkich aglomeracji. W obliczu trwającego kryzysu gazowego węgiel i jego pochodne dają gwarancję spokoju i pewności, że zapewnimy rodzinie dużo domowego ciepła. Zdaniem specjalistów najefektywniej podczas spalania w tradycyjnych kotłach zasypowych, piecach konwencjonalnych i kominkach węglowych wypada grupa węgli płomiennych – stosunkowo tanich i droższych kamiennych. Popularnie nazywane orzechem zwykłym lub wysokoenergetycznym są bezkonkurencyjne w tradycyjnych urządzeniach grzewczych.

Tradycyjny orzech w nowoczesnym wydaniu
Mimo, że obsługa tradycyjnych urządzeń spalających „czarne złoto” jest dość absorbująca, metoda ta z racji magazynowania opału we własnej kotłowni daje poczucie zabezpieczenia przed zbliżającym się chłodem. Nadal dla wielu z  nas opał w piwnicy, to gwarancja spokoju i bezpieczeństwa energetycznego. Najlepsze parametry i dość wysoką wartość opałową w kotłach zasypowych i piecach konwencjonalnych generuje węgiel orzech, zarówno węgiel płomienny do 21 MJ/kg, jak i orzech wysokoenergetyczny do 27 MJ/kg.


Wyższe ciepło spalania do 29 MJ/kg wykazuje orzech wysokoenergetyczny, który w odrębnym procesie jest wzbogacany o dodatkową energię.
Inne parametry są również optymistyczne: wilgotność rzędu: 4-7%, produkt uboczny w postaci popiołu na poziomie 14%, zawartość siarki 0,8%. Orzech wysokoenergetyczny w piecach kaflowych, piecykach żeliwnych, czy stalowych szybko osiąga wysoką temperaturę. Za sprawą wysokiej wartości opałowej wykazuje się także niedużym zużyciem, co z kolei pozytywnie wpływa na domowy budżet przeznaczony na ogrzewanie.
Dodatkowo węgle tradycyjne dostępne są już w nowoczesnym wydaniu. Są one pakowane w funkcjonalne 25. kg worki foliowe z systemem mikrowentylacji, od niedawna posiadają również wygodną rączkę ułatwiającą dozowanie. Produkty typu orzech są również łatwo dostępne, możemy je kupić we wszystkich największych marketach budowalnych oraz w sklepie internetowym www.taniopal.pl.


Więcej informacji na stronie:    www.taniopal.pl

Nadesłał:

Tani Opał Sp. z o.o.

Wasze komentarze (3):

  • avatar
    ~Miejscowy, 2014-11-03 15:42:48

    tez kupuje w t.o. ogolnie firma trochę się podciagnela. Ja przynajmniej widze roznice w towarze. Wegiel suchy, dość kaloryczny. Oczywiście te ze sredniej polki wysokoenergetyki polecam. Tani z niedźwiedziem ejst dla mnie za slaby.

  • avatar
    ~intersujacy sie, 2014-10-30 22:04:35

    Polecam tani opal. Uwaga na oszustow, afera wybuchla pod koniec października, oszuści naszywaja się tanio opal.

  • avatar
    ~modest, 2014-10-30 21:46:08

    Jak ocenicie możliwości cieplne eko-groszka dostępnego na naszym rynku? Jest czym się interesować. Akurat nie mam zdania na ten temat, a wlasnie wprowadzam się do domku z ynku wtornego. Piec na eko z 5 letnim przebiegiem. Lubimy cieplo i zastanawiam się czy od razu uderzać w wysokoenergetyka? Jeśli tak to kogo polecanie: lokalnie czy bardziej ogolnopolsko jeśli chodzi o dostawce?


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl