Bezpieczna kobieta, bezpieczny mężczyzna
Moda na zdrowy styl życia święci obecnie swoje triumfy. Prawdziwe oblężenie przeżywają kluby fitness, coraz więcej osób przykłada wagę do racjonalnego odżywiania i udaje się na wizyty do dietetyka, a na ulicach aż roi się od biegaczy.
Ukryte niebezpieczeństwo
Aktywność fizyczna zapewnia nie tylko szczupłą sylwetkę, ale również dobry nastrój. Wie o tym każdy, kto uprawia sport. Wydzielane w czasie treningu endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, wprawiają w prawdziwą euforię. Zdrowie to jednak nie tylko wspaniałe samopoczucie. Czasami niektórych schorzeń nie widać na pierwszy rzut oka - nie dają one żadnych zauważalnych ani odczuwalnych objawów.
Kilkunastoletni okres bezobjawowy
Każdego dnia na świecie wirusem HIV zostaje zarażonych ok. 7 tys. osób. Tylko w czerwcu 2014 zarejestrowano w Polsce 46 nowo wykrytych zakażeń HIV – oznacza to, dowiadują się o nim nawet 2 osoby dziennie. Wirus ten prowadzi do śmiertelnej choroby, jaką jest zespół nabytego niedoboru odporności. Zakażenie dokonuje się głównie poprzez stosunek płciowy odbywany bez zabezpieczenia. Szacuje się, że w naszym kraju zarażonych jest ponad 30 tys. ludzi, z czego co najmniej połowa nie ma o tym pojęcia, ponieważ wirus ten nie daje żadnych objawów nawet do 15 lat od zarażenia się nim. Osoby aktywne seksualnie, ale również te, których krew mogła mieć styczność z krwią zarażonej osoby poprzez m.in. strzykawki lub źle wysterylizowane narzędzia wykorzystywane przy różnych zabiegach chirurgicznych, kosmetycznych, stomatologicznych lub dermatologicznych, powinny się przebadać.
Wirusowe zapalenie wątroby – cicha epidemia
Kolejną chorobą, która bardzo często przebiega bezobjawowo i nazywana jest „cichą epidemią” jest wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C (tzw. żółtaczka typu B lub żółtaczka typu C), która prowadzi do marskości, niewydolności lub nawet raka wątroby. Żółtaczką obu tych typów można zarazić się poprzez kontakt z krwią osoby chorej, a ryzyko jest dużo większe niż w przypadku wirusa HIV. Według szacunków ok. 500 tys. Polaków jest nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B, a 25% pozornie bezobjawowych nosicieli umiera na tę chorobę. Rokrocznie przybywa ok. 2000 osób zakażonych wirusem. Według danych Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, zebranych na zlecenie WHO, szacuje się, że 1/4 Polaków jest zakażona żółtaczką typu C.
Choroby weneryczne, cukrzyca, problemy natury urologicznej
Nie należy bezwiednie czekać na diagnozę, ani też niepotrzebnie wpadać w panikę. Wykonanie badań kontrolnych to najlepsze rozwiązanie. Przykładowo w wielkopolskiej lecznicy Certus w ramach pakietu „bezpieczna kobieta/bezpieczny mężczyzna” można przeprowadzić test na HIV, badania w kierunku żółtaczki, a także innych groźnych chorób - wenerycznych. Jedną z nich jest chlamydia, która również często nie daje żadnych objawów, a nieleczona może prowadzić do bezpłodności u kobiet. Z kolei zmiany związane z zakażeniem kiłą mogą dotyczyć każdego narządu, nie wyłączając ośrodkowego układu nerwowego. Cukrzycę, choroby nerek, pęcherza, dróg moczowych czy wątroby wykryje analiza moczu, także dostępna w przykładowym, wspomnianym pakiecie. Powyższe badania wskazane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, przy czym pakiet dla kobiet obejmuje dodatkowo badanie stężenia hormonu Beta-HCG we krwi. Jest to najdokładniejszy test ciążowy, w dodatku można wykonać go wcześniej niż tradycyjne testy kupione w aptece.
Zadbaj o bezpieczeństwo, zrób badania!
O zdrowie należy dbać przez cały rok, jednak latem trzeba zachować szczególną ostrożność. Wakacyjne wyjazdy i gorąca atmosfera sprzyjają podejmowaniu odważnych i niekoniecznie przemyślanych kroków, tj. przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia czy wykonanie tatuażu. Tymczasem konsekwencje mogą być bardzo poważne. Nawet ci najostrożniejsi nie powinni zapominać o wykonywaniu badań kontrolnych, by wykluczyć zagrażające życiu choroby, często nie dające o sobie znać przez długie lata. Im wcześniej ewentualne nieprawidłowości zostaną wykryte, tym większa szansa na wygraną walkę z nimi.
Nadesłał:
adStone
|