Bezsenność – problem XXI wieku
Zaburzenia snu to poważny problem coraz większej liczby ludzi. Bezsenność wpływa na komfort naszego codziennego funkcjonowania, powodując rozdrażnienie i brak motywacji do działania. Czy zasypianie musi być udręką? Co zrobić, by sen przychodził z łatwością i trwał wystarczająco długo?
Zgodnie z definicją, o bezsenności możemy mówić wtedy, gdy problemy ze snem oraz powtórnym zasypianiem trwają dłużej niż miesiąc. Jakość życia osoby cierpiącej na bezsenność znacznie spada, pojawia się zmęczenie, narastająca apatia oraz problemy z koncentracją.
Przyczyny bezsenności
Najczęstszą przyczyną pojawienia się bezsenności jest stres. Nocne rozmyślanie o trudnościach dnia codziennego i narastających problemach powodują, że sen przychodzi z trudnością. Kiedy żyjemy w napięciu i stresie, ciężko się nam zrelaksować , kiedy przychodzi na to pora. Jakość snu spada, czasem mamy wrażenie, że w ogóle nie śpimy. Nadużywanie kawy, alkoholu, mocnej herbaty, a także środków farmakologicznych również może być przyczyną pojawienia się bezsenności. Dodatkowo długie oglądanie telewizji oraz popołudniowe drzemki, które zaburzają cały rytm dnia to czynniki nie pomagające w nocnym zasypianiu.
Pomocna dłoń lekarza
Ludzie, którzy cierpią na bezsenność często lekceważą swój problem i nie zasięgają porad lekarzy. Oczywiście, samodzielne radzenie sobie z tą dolegliwością za pomocą leków bez recepty również może przynieść ulgę. Jeśli jednak po dwóćh miesiącach ich stosowania nie widać poprawy, lepiej wybrać się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu bezsenności i zaburzeń snu. Lekarz znajdzie przyczynę bezsenności oraz pomoże w jej wyeliminowaniu. Po ustaleniu przyczyny problemu, często wystarczy zastosować się do zaleceń lekarza, by móc w końcu przesypiać spokojnie całe noce.
Sprzymierzeńcy dobrego snu
Jednym z największych sojuszników dobrego snu jest aktywność fizyczna. Spacery z psem, bieganie, aerobik czy pływanie to czynności, które znacznie ułatwiają zasypianie. Musimy jednak pamiętać, że intensywny wysiłek późnym wieczorem może mieć odwrotny skutek. Ruch znacznie podnosi ciśnienie, co może negatywnie wpłynąć na zasypianie. Z tego względu najlepiej uprawiać sport najpoźniej trzy - czterygodziny przed pójściem do łóżka. Zasada ta odnosi się również do spożycia ostatniego posiłku. Jeżeli głód nie pozwala na spokojne zaśnięcie, można pozwolić sobie na dwie kostki gorzkiej czekolady, gdyż zawarta w niej serotonina pomaga w zasypianiu.
Więcej informacji na temat bezsenności, jej przyczyn oraz sposobów leczenia można znaleźć na http://psychiatrzy.pl/
Nadesłał:
blackppp
|