Beztroska większość – użytkownicy Androida nie stosują żadnej ochrony


Beztroska większość – użytkownicy Androida nie stosują żadnej ochrony
2013-12-09
Ponad połowa właścicieli smartfonów i tabletów z Androidem nie wykorzystuje żadnego oprogramowania bezpieczeństwa w celu ochrony swoich urządzeń przed cyberzagrożeniami – tak wynika z badania przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab i B2B International.

Tymczasem Android od dawna stanowi najpopularniejszą platformę wśród użytkowników i cyberprzestępców, którzy wykorzystują szkodliwe oprogramowanie do kradzieży zasobów z urządzeń mobilnych.

 

Tylko 40% właścicieli smartfonów i 42% właścicieli tabletów uczestniczących w badaniu przyznało, że zainstalowało na swoich urządzeniach i wykorzystuje oprogramowanie bezpieczeństwa. Inni respondenci zadawalają się korzystaniem z ograniczonych funkcji bezpieczeństwa zintegrowanych z systemem operacyjnym lub ufają własnemu instynktowi w zakresie bezpieczeństwa.  

Fakty są jednak takie, że spośród wszystkich platform mobilnych głównym celem cyberprzestępców jest właśnie Android. Według opartej na chmurze usługi firmy Kaspersky Lab Kaspersky Security Network, która w czasie rzeczywistym gromadzi dane dotyczące cyberzagrożeń, 99% obecnych próbek szkodliwego oprogramowania atakujących urządzenia mobilne zostało stworzonych dla platformy Android. Co więcej, zagrożenie to staje się coraz poważniejsze: w całym 2012 roku specjaliści z Kaspersky Lab wykryli 35 000 szkodliwych próbek, podczas gdy w pierwszej połowie 2013 r. liczba ta wynosiła ponad 47 000. Warto dodać, że jedna taka próbka może być powiązana z całą rodziną szkodliwych programów, zatem rzeczywistych zagrożeń jest znacznie więcej.    

 

Istnieją dwa główne powody, dla których cyberprzestępcy interesują się platformą Android: jej popularność i funkcjonalność. Szkodliwy program może „nakłonić" smartfona do wysyłania wiadomości tekstowych na numery premium, a tym samym ukraść pieniądze z konta użytkownika; może zmienić smartfon w urządzenie szpiegujące, przekazujące oszustom informacje dotyczące właściciela urządzenia, łącznie ze wszystkimi połączeniami, korespondencją, hasłami do portali społecznościowych i kont w systemach e-płatności i bankowości online. Innymi słowy, wszystkie możliwości urządzeń opartych na Androidzie związane z komunikacją, rozrywką i techniką komputerową są równie popularne wśród przestępców jak wśród zwykłych użytkowników.     

Istnieje jeszcze inne poważne ryzyko, które może mieć nieprzyjemne konsekwencje - wysokie prawdopodobieństwo zgubienia lub kradzieży urządzeń. Dla wielu osób smartfony i tablety stały się głównym miejscem, w którym przechowywane są ulubione zdjęcia i filmy, korespondencja z przyjaciółmi i rodziną, dokumenty związane z pracą oraz inne cenne informacje, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce.  

Jednak nawet gwałtowny wzrost liczby zagrożeń nie jest w stanie przeszkodzić Androidowi w pozostaniu wygodną i przydatną platformą dla wielu zadań. Z tego powodu eksperci z Kaspersky Lab zalecają użytkownikom urządzeń opartych na Androidzie, aby zabezpieczali swoje smartfony i tablety przy pomocy wysokiej jakości rozwiązania klasy Internet Security.  

Jak zwiększyć bezpieczeństwo Androida


Kaspersky Lab opracował Kaspersky Internet Security for Android, zaawansowane rozwiązanie do ochrony smartfonów i tabletów opartych na Androidzie. Rozwiązanie to integruje przełomowe technologie służące do wykrywania cyberzagrożeń w oparciu o obszerne antywirusowe bazy danych oraz uaktualniane w czasie rzeczywistym funkcje ochrony wykorzystujące chmurę Kaspersky Security Network. Ponadto, produkt firmy Kaspersky Lab zawiera zestaw inteligentnych mechanizmów, które potrafią proaktywnie wykrywać nawet najnowsze nieznane zagrożenia poprzez monitorowanie ich zachowania. 

  

Przechowywane na urządzeniu prywatne dane są chronione przy pomocy specjalnych funkcji potrafiących ukrywać kontakty, połączenia i wiadomości tekstowe. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia mobilnego Kaspersky Internet Security for Android posiada wyspecjalizowany zestaw mechanizmów, które uniemożliwiają oszustom uzyskanie dostępu do twoich osobistych danych. 

Darmowa wersja zawiera podstawową funkcjonalność antywirusową (skanowanie aktywowane przez użytkowników) oraz wszystkie funkcje zdalnego zarządzania urządzeniem. Przy użyciu znajdującego się wewnątrz aplikacji zintegrowanego systemu zakupów użytkownicy mogą uaktualnić oprogramowanie do wersji premium, która dodatkowo zapewnia zaawansowane mechanizmy antywirusowe, w tym automatyczne skanowanie każdej pobieranej aplikacji, ochronę w czasie rzeczywistym przed nowymi zagrożeniami oraz zestaw technologii zabezpieczających przed zagrożeniami sieciowymi obejmujący zwalczanie ataków phishingowych. Wersja premium zawiera również funkcje zarządzania informacjami prywatnymi - w tym opcję ukrywania przed niepowołanymi osobami kontaktów, połączeń, wiadomości i historii.  

Kaspersky Internet Security for Android jest dostępny jako niezależny produkt na oficjalnej stronie firmy Kaspersky Lab - kaspersky.pl/kis_android. Ponadto, stanowi składnik Kaspersky Internet Security multi-device, rozwiązania przeznaczonego do zapewniania ochrony kilku urządzeniom działającym pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. 

Pełny raport z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International jest dostępny na stronie http://media.kaspersky.com/pdf/Kaspersky_Lab_B2C_Summary_2013_final_EN.pdf.  

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl