Biały kruk także w kolorze
Każda chwila przybliża nas do 9 kwietnia, kiedy to w czasie wernisażu wrocławskiej wystawy HGW: Hakobo Graphic World odbędzie się premiera niezwykłego na polskim rynku wydawniczym, artystycznego albumu pod tym samym tytułem. Już niebawem do dystrybucji trafi unikatowa monografia rodzimego twórcy.
Pomimo, że polski dizajn rozwija się prężnie, autorskie albumy prezentujące twórczość naszych projektantów graficznych nadal stanowią w Polsce niezwykłą rzadkość, swoiste białe kruki.
Zapowiadana monografia Hakobo, czyli Jakuba Stępnia, HGW: Hakobo Graphic World, wydana przez wrocławski Juice to próba przełamania impasu. A powód do tego jest uzasadniony - twórczość Hakobo zasługuje, by poznało ją szersze grono miłośników dobrego dizajnu.
Przekrój projektów od plakatu, przez identyfikacje wizualne czy projekty ubrań, aż po grafiki na deskorolkach, prezentowanych w przeszło 150-stronicowym wydawnictwie, pozwoli docenić twórczość Hakobo. Jego prace pokazywane były na licznych wystawach zbiorowych, tytułowane prestiżowymi nagrodami i opisywane w zagranicznych albumach tematycznych (m.in. w głośnej publikacji New Masters of Poster Design, autorstwa Johna Fostera, 2008).
Pomimo swojego bezkompromisowego podejścia nie narzeka na brak zleceń, z powodzeniem realizuje komercyjne projekty dla firm (m.in. Wyborowa, Noizz, Pogo) czy instytucji kulturalnych (m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi czy festiwal Łódź Design). Jego niewątpliwym osiągnięciem jest umiejętność przeszczepienia offowej estetyki, eksperymentów z fontami i czytelnością na grunt realizacji komercyjnych.
Redaktorką książki jest Katarzyna Roj, kuratorka galerii Design - BWA Wrocław. - Hakobo ma bardzo autorski styl, doskonale znany w niektórych kręgach. Teraz, dzięki książce i wystawie, jego twórczość zostanie przedstawiona szerokiej publiczności. Oba te elementy - książka i wystawa - uzupełniają się. Więcej - można powiedzieć, że to wystawa towarzyszy książce, jest jej uzupełnieniem w realu. Naszym celem jest pokazanie Hakobo Graphic World (w języku polskim oznaczającym graficzny świat Hakobo), w sposób jak najbardziej sugestywny.
Autorem tekstu wiodącego jest Stach Szabłowski, w książce znajduje się również wywiad, który przeprowadziła z Hakobo Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.
Album HGW: Hakobo Graphic World będzie prawdziwą perełką w zbiorach świadomych odbiorców współczesnego projektowania graficznego. Dystrybucja wydawnictwa odbywać będzie się głównie w sieci i w księgarniach przy galeriach sztuki.
Czas pozostały do premiery albumu, jak informacje na temat autora i wrocławskiej wystawy można śledzić na stronie www.hakobographicworld.com
Nadesłał:
ap
|