Liczy się Twoje działanie, czyli butelki zwracanie
![]() |
Jeden prosty nawyk może realnie wpłynąć na przyszłość naszej planety. Jaki? Wybieranie butelek zwrotnych i ich zwracanie. Zobacz, jak prosty gest może zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych.
Według Raportu ESG Carlsberg Polska, w 2024 aż 92% butelek zwrotnych wróciło do browarów, a każda z nich była średnio wykorzystywana ponad 10 razy. Czyli jedna butelka 10 razy trafiła do różnych klientów. Już niemal 30% wolumenu piw sprzedawanych jest właśnie w opakowaniach wielokrotnego użytku, które realnie zmniejszają ilość odpadów na wysypiskach oraz mają niższy ślad węglowy niż butelki jednorazowe. Przytoczone wyniki, wyraźnie pokazują, że Polacy coraz chętniej zwracają butelki zwrotne.
- To są bardzo dobre wyniki, przewyższają założenia systemu DRS na 2029 rok. Zawsze jednak może być jeszcze lepiej. Technicznie każda butelka ma nawet 20 żyć, czyli może być napełniona 20 razy. Żeby tak się stało, musi zawsze wracać do obiegu, nie zalegać w piwnicach, garażach czy trafić do śmietnika. Ważne jest, aby konsumenci jak najczęściej decydowali się na ich zwrot. To realizuje ideę gospodarki obiegu zamkniętego - mówi Agata Koppa, dyrektorka ds. ESG Carlsberg Polska.
Mniej dwutlenku węgla
Zwracając butelkę wielokrotnego użytku, ograniczamy nie tylko ilość śmieci, ale również emisje dwutlenku węgla związane z produkcją nowych opakowań. - Często zderzamy się z argumentem, że butelkę zwrotną trzeba wozić z powrotem do browaru i myć. To prawda, ale pomimo tego jej ślad węglowy jest blisko 10 razy mniejszy niż butelki jednorazowej. Nowe, czyste opakowania też trzeba przewozić np. od producenta do browaru i z kosza na wysypisko czy do recyklera. Dodatkowo butelka zwrotna aż w 62% jest wykonana ze szklanej stłuczki - dodaje Agata Koppa, dyrektorka ds. ESG Carlsberg Polska.
Trendy ekologiczne w modzie - zero waste i gospodarka cyrkularna
Zachowania prośrodowiskowe stają się naturalnym elementem współczesnego życia. Wystarczy wziąć torbę wielorazowego użytku na zakupy, owoce i warzywa pakować w płócienne woreczki (zamiast w foliówki), przy myciu zębów zakręcać wodę, a wychodząc z pomieszczenia zawsze gasić światło. Zwrot butelek również wpisuje się w te nawyki, będąc jednym z najlepszych przykładów gospodarki cyrkularnej, gdzie opakowania używane są wielokrotnie, minimalizując tym samym generowanie odpadów.
Wielki krok przed nami
W tym roku wejdzie w życie Powszechny System Kaucyjny na opakowania napojowe. Dynamicznie zwiększy się liczba punktów zwrotu bez potrzeby posiadania paragonu i liczba opakowań podlegających kaucji od wszelkich puszek, po większość butelek PET i szklane butelki zwrotne.
- Osiągnięcie celu, jakim jest ZERO odpadów opakowaniowych, to proces pełen wyzwań. Obecnie trwają intensywne przygotowania do uruchomienie systemu DRS, w którym stopniowo będzie pojawiać się coraz więcej opakowań, w tym nasze puszki po piwie - podsumowuje Agata Koppa.
Każde działanie ma znaczenie
„Liczy się Twoje działanie" - to przesłanie coraz częściej pojawia się w publicznej dyskusji na temat ekologii. W dobie rosnących wyzwań ekologicznych i zmian klimatycznych, nawet najmniejsze działania nabierają wyjątkowego znaczenia. Każda butelka się liczy - zacznijmy od siebie i bądźmy przykładem dla innych!
Pełen raport ESG Carlsberg Polska 2024 dostępny jest na stronie: https://www.carlsbergpolska.pl/zrownowazony-rozwoj/zrownowazony-rozwoj/raport-2024/.
Nadesłał:
AliDut
|