Biologiczna oczyszczalnia ścieków – czy warto?
Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie spotykane często i cieszące się sporą popularnością.
Ich sprzedaż jest prowadzona przez bardzo wiele firm – w ich ofercie wspomniane oczyszczalnie udostępniane są jako gotowe zestawy, w skład których wchodzą następujące elementy: zbiornik, sprężarka, pompa oraz zespół służący do sterowania pracą oczyszczalni i jej zasilania.
Jak działają biologiczne oczyszczalnie?
Sposób funkcjonowania biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków nie jest skomplikowany. Zbiornik będący częścią takowego zestawu jest wypełniony materiałem posiadającym właściwości filtracyjne – może być to dla przykładu żwir. Na jego powierzchni mikroorganizmy tworzą charakterystyczną błonę. Ścieki są wstępnie oczyszczane w osadniku. W momencie, kiedy dochodzi do ich zetknięcia z mikroorganizmami, ulegają dalszemu oczyszczaniu – to oczywiście za sprawą tychże mikroorganizmów, dla których zanieczyszczenia stanowią życiowy pokarm. Ilość zanieczyszczeń w ściekach znacząco się zmniejsza – o przeszło dziewięćdziesiąt procent. Jeżeli w opisywanym zestawie znajduje się dodatkowo osadnik wtóry, wówczas pozwala to na osiąganie naprawdę bardzo dobrych rezultatów. Biologiczne oczyszczalnie są całkowicie bezpieczne środowiska, gdyż zachodzące w nich procesy są odizolowane od niego.
Warunki do spełnienia
Podobnie jak przy każdej innej oczyszczalni, tak i w przypadku oczyszczalni biologicznej muszą zostać spełnione określone warunki, aby można było ją zainstalować na danej działce. Wymaga to przede wszystkim miejsca – potrzebnych jest na ten cel przynajmniej kilka metrów kwadratowych. Działka nie może być zbyt mała. Złoże musi mieć ponadto zapewniany stały dopływ powietrza – musi ono przez nie przepływać non stop. Nie ma przy tym znaczenia w jaki sposób będzie się to odbywać – grawitacyjny czy też dzięki zamontowanemu wentylatorowi. Decydując się na wybudowanie przydomowej oczyszczalni biologicznej, koniecznie trzeba podciągnąć do niej prąd. Energia elektryczna jest tutaj absolutnie niezbędna. Ogromnym atutem przedstawionego tutaj rodzaju oczyszczalni jest to, że znakomicie sobie one radzą w niskich temperaturach – wyeliminowane jest zatem ryzyko polegające na tym, że ścieki zamarzną, gdy będzie mróz. Po oczyszczeniu ścieki trafiają głównie do rowów melioracyjnych, a niekiedy także i do gruntu – jednakże warunki ku temu muszą być sprzyjające. Koszt zakupu i montażu biologicznej oczyszczalni nie jest może niski, ale poniesione na ten cel wydatki zwracają się dość szybko, inwestycja zaś jak najbardziej się opłaca.
Autor: Eco-Market.pl - Oczyszczalnie ścieków
Nadesłał:
zypolek
|