Bitdefender wprowadza urządzenie, które ma zastąpić programy antywirusowe!


Bitdefender wprowadza urządzenie, które ma zastąpić programy antywirusowe!
2014-12-02
Bitdefender BOX możemy zastąpić standardowy router lub używać go równolegle do skanowania całego ruchu sieciowego w poszukiwaniu zagrożeń.

Nowe urządzenie firmy Bitdefender jest połączeniem routera i zapory sieciowej, które zapobiega włamaniom. Może być używane, jako router, podłączony do jednego z portów Ethernet. Jak również możne zostać podłączone do routera tak by chronić przed atakami internetowymi cała sieć.

Urządzenie posiada mikroprocesor Single-Core 400 MIPS, 16 MB pamięci Flash, 64 MB pamięci RAM DDR2, dwa porty Ethernet 10/100 oraz kartę sieci bezprzewodowej, która obsługuje  802.11b/g/n Wi-Fi standard i może osiągnąć prędkość 150Mbps.

Mimo tych imponujących specyfikacji technicznych, Bitdefender BOX nie ma wpływu na wydajność sieci, jeśli jest umieszczony obok routera skanując ruch sieciowy, ponieważ nie wykonuje głębokiej inspekcji pakietów, wyjaśnia Bogdan Botezatu, starszy analityk e-zagrożeń Bitdefender.

Urządzenie przechwytuje i skanuje tylko podstawowe części pakietów danych, które płyną do i z sieci, w celu identyfikacji znanych szkodliwych wzorców. Odbywa się to za pomocą inteligentnej sieci zagrożeń bazującej na chmurze Bitdefender.

Gdy urządzenie jest używane jako router, nie wykorzystuje zaawansowanej funkcjonalności, które dostarczają inne wysokiej klasy routery. Zapewnia to większą ochronę, której większości takich urządzeń brakuje. Urządzenie posiada zdecydowanie mniejszą powierzchnię do ataku.

Przewidywany koszt takiego urządzenia to $199. Cena ta obejmuje sprzęt oraz roczną subskrypcję. Użytkownik będzie musiał zapłacić dodatkowe $99 za każdy następny rok użytkowania. Cena jest niezależna od ilości chronionych urządzeń. W połowie grudnia ma rozpocząć się przyjmowanie zamówień na urządzenia w USA, a w styczniu ich wysyłką. Jeszcze nie wiadomo, kiedy Bitdefender BOX trafi do Polski.

Urządzenia zabezpieczające sieć, wykrywające i zapobiegające włamaniom są szczególnie powszechne w sieciach korporacyjnych. Zapobieganie infekcjom złośliwego oprogramowania w punktach końcowych jest coraz trudniejsze.  Dlatego blokowanie złośliwego ruchu już na poziomie wejścia do sieci jest bardzo ważne w celu uniknięcia zainfekowania systemów i ochrony przed naruszeniami bezpieczeństwa.

Bitdefender BOX ma być podobnym zabezpieczeniem dla użytkowników sieci domowych, w których coraz większa ilość urządzeń jest podłączona do Internetu.

Użytkownicy przyzwyczaili się do instalowania programów antywirusowych na laptopach, komputerach stacjonarnych, a nawet urządzeniach mobilnych, jednak technika coraz bardziej idzie do przodu. Sieci domowe coraz częściej zawierają inne inteligentne urządzenia takie jak telewizory, konsole do gier, centra multimedialne, kamery IP, urządzenia pamięci masowej, inteligentne termostaty i wiele innych urządzeń. Wiele z tych systemów zawiera nasze dane, które chcemy by pozostały prywatne, a brakuje programów antywirusowych obsługujących takie platformy.

Bitdefender BOX może zidentyfikować połączenia do złośliwych URL i adresów IP znajdujących się na znanych czarnych listach i zablokować je. Podobnie zostanie zablokowanie pobieranie złośliwego oprogramowania i zniekształconych pakietów przychodzących, które mogłyby wskazywać na ataki i inne potencjalne zagrożenia. Jednak urządzenie nie robi nic więcej niż skanowanie ruchu sieciowego.

Bitdefender będzie również dostarczać lekkie oprogramowanie antywirusowe w formie agentów dla systemów Windows, Mac i Android, które będzie się komunikować z BOX i działać, jako zamiennik programów antywirusowych. Aplikacje te będą mogły wykryć czy systemy operacyjne mają wgrane wszystkie aktualizacje i w razie problemu wgrać brakujące poprawki. Dodatkowo będą monitorować wszystkie działające aplikacje i korzystając z chmury Bitdefender sprawdzać, czy są bezpieczne.

Kiedy komputer jest poza siecią domową, agent może ustanowić połączenie VPN (Virtual Private Network) łączące go z BOX znajdującym się w sieci domowej. Dzięki temu cały ruch przechodzący przez niego jest analizowany pod kątem zgodności. Chroni to urządzenie przed podsłuchiwaniem i modyfikacją przesyłanych wiadomości (man-in-middle) oraz innymi rodzajami ataków, na które narażony jest użytkownik po podłączeniu do niezabezpieczonych sieci i publicznych hotspotów Wi-Fi.

 W przyszłości, Bitdefender planuje wdrożyć funkcje kontroli rodzicielskiej dla BOX, które będą wymuszane przez agentów programowych, nawet, jeżeli użytkownik ma urządzenie na zewnątrz sieci domowej, poinformował Botezatu.

Od kiedy podjęto decyzję o skierowaniu BOX do rodziców i nietechnicznych użytkowników, wiele wysiłku podjęto, aby proces konfiguracji był tak prosty jak to tylko możliwe. Jak twierdzi analityk Bitdefender, użytkownicy mogą skonfigurować i kontrolować BOX poprzez aplikację przyjazną użytkownikom zainstalowaną na ich urządzeniu Android lub iOS.

Jeżeli użytkownik wybierze do zainstalowania urządzenie obok istniejącego routera, musi zalogować się za pomocą nazwy użytkownika i hasła do panelu administracyjnego routera, wtedy BOX automatycznie przeprowadzi odpowiednią konfigurację, dzięki której będzie można rozpocząć kontrolę ruchu w sieci. Gdy BOX jest skonfigurowany jako router, użytkownicy zostaną poproszeni o ISP ustawień połączenia.

Cena BOX może wydawać się dość wysoka, w podobnej cenie można dostać wysokiej klasy routery domowe. Jednak jak twierdzi Botezatu, jako, że BOX może zastąpić tradycyjne oprogramowanie antywirusowe użytkownicy nie będą musieli kupować już osobnych licencji dla każdego domowego urządzenia. Zamiast tego mogą zakupić roczna licencję na urządzenie BOX, za $99, która będzie chronić nieograniczoną liczbę urządzeń, niektóre nawet tradycyjnie nieobjęte antywirusem.

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl