Biurko skrojone na miarę, czyli jak zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki?


2013-07-12
Okres wakacyjny to idealny moment by zaplanować urządzenie pokoju dziecka, które z początkiem września wyruszy po raz pierwszy do nowej szkoły. Priorytetową rzeczą na zakupowej liście rodziców jest biurko. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę wybierając jego właściwy model?

Z chwilą, gdy dziecko idzie do szkoły, jego pokój przestaje być tylko miejscem zabaw. Znaczenia nabierają meble, które mają mu być pomocne w organizacji i nauce. Jednym z ważniejszych elementów aranżacji funkcjonalnego wnętrza jest biurko. Jak wskazuje Małgorzata Sawicka-Koprowicz z firmy MEBLIK, warto by rodzice młodego ucznia, przymierzający się do zakupu mebli, pamiętali o kilku kluczowych kwestiach.


Meble w pokoju dziecka powinny być dopasowane do jego wzrostu i budowy. Przymierzając się do ich zakupu warto zatem poznać asortyment firm, które oferują wiele wariantów biurek, zarówno klasycznych, jak i tych z możliwością rozbudowy i sukcesywnego doposażania w praktyczne elementy zabudowy jak np. kontenerek na przybory czy dodatkowe półki. Takie przyszłościowe podejście przy urządzaniu pokoju młodego ucznia pozwoli nam na wybranie biurka dopasowanego do indywidualnych potrzeb dziecka oraz umożliwi optymalne wykorzystanie potencjału wnętrza zarówno o dużym, jak i niewielkim metrażu.


Urządzając pokój ucznia starajmy się myśleć przyszłościowo. Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko rosną. Decydując się na zakup biurka musimy wybrać takie, które nie będzie ani za niskie ani zbyt wysokie. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się biurko 145 z obszernym blatem i dwiema szafkami po bokach oraz szufladką na przybory po środku. Zmieści ono wszystkie zeszyty, książki i skarby naszej pociechy.  Dla mniejszych pokoi idealne będzie natomiast biurko 120 o wymiarach blatu 120x54 i 73 cm wysokości, które pierwszoklasistom zapewni komfortowe warunki do nauki i zabawy, a w razie potrzeby można będzie doposażyć je w nadstawkę lub kontenerek z trzema pojemnymi szufladami.  Jeśli biurko przeznaczone jest dla dziecka, które, na co dzień korzysta z komputera, warto dodatkowo zakupić wysuwany blat na klawiaturę. Dużą popularnością wśród asortymentu firmy MEBLIK cieszą się narożne biurka 130 o wymiarach 130x90x73 cm wysokości. Są one idealnym rozwiązaniem, jeśli pokój dziecka ma liczne skosy lub też ograniczony metraż. Narożne prawe lub lewe biurko wykorzystując potencjał przestrzeni pozwoli wygospodarować dodatkowe centymetry. W przypadku nastolatków, którzy potrzebują znacznie więcej miejsca do pracy polecam biurka z kolekcji młodzieżowej 140 o wymiarach blatu 138x67 cm i 75cm wysokości. W ofercie firmy MEBLIK występują one w kolorach dopasowanych do kolekcji chłopięcych – tytan - lub dziewczęcych - woodline. Jeśli wiemy, że nasz nastolatek ma tendencję do gromadzenia wszystkiego na blacie biurka, wybierzmy biurko mix. To wygodne połączenie biurka z szafką o jednej z trzech wielkości. Do wyboru mamy wiele konfiguracji, spośród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Do każdego z modeli dobrać można :  kontenerek z szufladami lub szafkę RTV w dwóch długościach 120 lub 175 z zasuwanymi frontami. W efekcie mamy możliwość uzyskania kilkunastu zestawień. To wygodne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. W połączeniu z wygodnym krzesłem zapewnimy naszemu dziecku komfortowe warunku do pracy”.  

Jak wskazuje dalej ekspert z firmy MEBLIK: „Dostosowanie parametrów mebla i regulacji wysokości siedziska krzesła sprawi, że już od najmłodszych lat zadbamy o zachowanie prostej postawy dziecka podczas siedzenia, a tym samym większy komfort jego pracy. Warto również pamiętać, by na blacie biurka znajdowały się pojemniki z najczęściej używanymi przez dziecko przedmiotami i akcesoriami papierniczymi. Jeśli ustawimy je w zasięgu jego rąk, to dziecko pracować będzie w naturalnej, nieobciążającej kręgosłup pozycji. Nie zapominajmy by pod biurkiem zostawić wolną przestrzeń dla nóg. Standardowo przyjmuje się, że optymalna jest szerokość ok. 70 cm i głębokość ok. 60 cm. Siedzisko krzesła powinno być obrotowe, regulowanej wysokości, tak by mogło „rosnąć” razem z dzieckiem. Doradzam model wsparty na kółkach, które nie rysują powierzchni parkietu. Równie dobre dla podtrzymania prawidłowej postawy naszej pociechy są też podłokietniki. Nogi dziecka powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku” - mówi ekspert z firmy MEBLIK.


Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito