Blacha na rąbek – nowoczesny powrót do tradycji
Blaszane pokrycia dachowe są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów. Coraz częściej kryją oni swoje domy blachą płaską na rąbek stojący, doceniając jej trwałość i prostotę zgodną z aktualnymi trendami.
Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Jednak pomimo upływu czasu jest nadal bardzo popularna. Panele z blachy na rąbek stojący ułożone na dachu wyglądają lekko i kojarzą się z nowoczesną architekturą. Projektanci i inwestorzy często sięgają po ten materiał, ponieważ płaskie arkusze blachy są jedyne w swoim rodzaju i nie naśladują innych pokryć. Możemy je zobaczyć zarówno na nowo budowanych domach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach, a także budynkach zabytkowych i poddanych renowacji. Blacha płaska jest uniwersalna - nadaje się do układania na dachach o minimalnym, a także bardzo dużym nachyleniu połaci dachowej. Sprawdzi się również jako pokrycie dachów krzywoliniowych. Co ważne, pokrycie takie jest lekkie, nie wymaga więc wykonywania solidnej więźby dachowej.
Rąbek stojący w nowej odsłonie
Dawniej aby uzyskać szczelne i trwałe pokrycie, arkusze z blachy (cynkowe, miedziane, stalowe ocynkowane) łączyło się na rąbki, zakładając i zaginając ich krawędzie. Krawędzie biegnące od okapu do kalenicy łączyło się na rąbki stojące, natomiast poprzeczne krawędzie połaci dachu – na rąbki leżące. Połączenie może być pojedyncze (powstaje przez zagięcie sąsiadujących arkuszy) lub podwójne (powstaje przez zagięcie i dodatkowe wywinięcie arkuszy). Obecnie chcąc uzyskać taki efekt, dachy kryje się panelami z blachy płaskiej – na rynku dostępne są liczne odmiany różniące się kątem rozmieszczenia i wysokością rąbka. Wykonane są najczęściej z blachy ocynowanej grubości 05 i 0,7 mm, powlekanej kolorową powłoką ochronno-dekoracyjną. Niektóre modele mają zupełnie płaską powierzchnię, jednak na większości znajdują się podłużne niskie przetłoczenia faliste lub trapezowe, które służą wzmocnieniu długich arkuszy i minimalizują efekt falowania, pojawiający się czasami w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. Szeroka gama barw oraz różnych powłok sprawia, że dach jest dopasowany do koncepcji budynku.
Jak kupować blachę dachową
Producenci dopasowując swoją ofertą do potrzeb rynku oferują panele różnej szerokości. Kupując materiał na dach, zwróćmy uwagę nie tylko na szerokość całkowitą, lecz również na szerokość efektywną (zwaną krycia czy roboczą, uzyskiwaną po ułożeniu). Renomowani producenci w swoich katalogach podają obie te wartości. Długość paneli dobiera się do wymiarów konkretnej połaci. Na małych dachach (o długości połaci do 10 m) jeden panel może pokryć całą jej długość. W innych przypadkach panele łączy się wzdłuż krótszej krawędzi
Zanim kupimy materiał na dach, przeczytajmy dokładnie warunki gwarancji. Oprócz okresu, na jaki jest udzielana, zwróćmy szczególną uwagę na paragrafy „Wykluczenie gwarancji" i „Warunki udzielenia gwarancji". Zawarte w nich informacje mogą być dla nas ważne, np. że gwarancja dla dachu w strefie morskiej wynosi 10 lat, a nie 40 lat, jak podano na „druku ogólnym"
Montaż paneli
Panele na rąbek stojący montuje się bardzo łatwo, dzięki wyprofilowanym zamkom. Rąbki, które kiedyś wykonywano ręcznie, obecnie powstają już w fabryce. Jest to duże ułatwienie dla dekarzy, gdyż nie muszą zaginać blachy na dachu. Obie podłużne krawędzie każdego panelu są wyprofilowane – z jednej strony rąbek jest niższy, natomiast z drugiej (tej, która przykryje bok sąsiedniego panelu) wyższy. Montując panele Podczas montażu każdy kolejny panel nakłada się krawędzią na poprzedni, a następnie dociska na całej długości tak, żeby zamek się zatrzasnął – zaczynając od okapu i posuwając się w stronę kalenicy. Dzięki czemu w pokryciu zminimalizowana jest ilość otworów na wylot. Pracę też można wykonywać ręcznie lub pomagając sobie gumowym młotkiem. Metoda łączenia paneli sprawia, że przylegają one ściśle do siebie, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci oraz wód opadowych pod warstwę blachy.
Panele z blachy na rąbek stojący nie wymagają budowy sztywnego poszycia z desek. Można je położyć na dachu krytym wysokoprzepuszczalną membraną dachową i przymocować na drewnianym ruszcie z kontrłat i łat. Jeśli jednak zdecydujemy się na sztywne poszycie z desek lub płyt, musimy zapewnić wentylację pokrycia – niezbędne jest ułożenie warstwy rozdzielającej (folia czy membrana separacyjna zapewniająca wentylację) między blachą a deskowaniem. Innym rozwiązaniem jest budowa na sztywnym poszyciu podkonstrukcji z kontrłat i łat. Każdy panel ma gotowe otwory montażowe, które ułatwiają mocowanie do konstrukcji. Nie ma więc potrzeby przebijania powierzchni pokrycia. Panele do łat mocuje się wkrętami o płaskich łbach lub haftrami (specjalnymi uchwytami zwanymi też żabkami lub łapkami).
Więcej na:
www.pruszynski.com.pl
www.dachtwoichmarzen.pl