Blachodachówki - masa zalet, kilka wad
Wśród wszystkich pokryć dachowych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym, to właśnie blachodachówki cieszą się największym zaufaniem inwestorów. Atrakcyjny styl, który bez problemu można dopasować do większości obiektów budowlanych, to jedno, ten rodzaj pokrycia ma znacznie więcej zalet. Jakich?
CENA
Wśród głównych zalet blachodachówki warto wymienić stosunkowo niską cenę, przy czym należy zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o koszt samego materiału. Warto pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat, ceny stali poszybowały ku górze. Sprawia to, że koszt zakupu blachodachówki nie jest znacząco niższy od ceny, jaką musielibyśmy zapłacić za inne pokrycie. Oczywiście, można kupić blachodachówkę za "pół darmo", należy jednak liczyć się z tym, że w zamian za niższą cenę, otrzymamy produkt o gorszej jakości, czyli wykonany ze stali niższego gatunku. Dach nie jest elementem, który podlega wymianie co kilka sezonów. Taką inwestycję należy traktować jako długoterminową, zatem wszelkie oszczędności poczynione na tym etapie, są pozbawione sensu.
Redukcja kosztów wynika z niskiej masy blachodachówki. Mała waga pokrycia sprawia, że nie ma konieczności konstruowania wyjątkowo solidnej więźby. Metr kwadratowy blachodachówki o grubości 0,5 mm waży zaledwie 4,5 kg. Gdybyśmy chcieli użyć tradycyjnej dachówki zakładkowej, masa pokrycia wzrosłaby ośmiokrotnie. Optymalizacji kosztów należy zatem szukać w rym miejscu.
WŁAŚCIWOŚCI
Wspomnieliśmy już, że wykonanie pokrycia dachowego powinno być traktowane jako długoletnia inwestycja. Kupując blachodachówkę dobrej jakości, możemy mieć pewność, że dach wytrzyma trudy wieloletniej eksploatacji. Blachodachówka jest zabezpieczona warstwą cynku, zatem wykazuje całkowitą odporność na korozję, zarówno biologiczną, jak i chemiczną. Atutem takiego rozwiązania jest także fakt, że blacha ocynkowana posiada zdolność do samoistnej regeneracji warstwy ochronnej. Wszelkie drobne uszkodzenia nie będą zatem powodowały przyspieszonego korodowania. Blachodachówka najczęściej jest dodatkowo zabezpieczana obustronną warstwą lakieru podkładowego i ozdobnego. W ten sposób uzyskiwane jest wyjątkowo trwałe i estetyczne pokrycie dachowe.
Warto także wspomnieć, że blachodachówka nie zmienia swojego kształtu pod wpływem wilgoci. To sprawia, że tego rodzaju pokrycia dachowe doskonale nadają się do montażu w polskich warunkach klimatycznych. Warto także nadmienić, że wielu producentów stosuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci warstwy żywicy, która chroni materiał przed porostem grzybów i mchu.
WADY? JEST KILKA.
Czy zatem można powiedzieć, że blachodachówka to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad? Nie, bo takie nie istnieją. Stosunkowo mała grubość blachy sprawia, że takie pokrycie dachowe w dość znacznym stopniu przewodzi wszelkie hałasy. Problem ten można rozwiązać poprzez montaż grubszej izolacji termicznej.
Należy także nadmienić, że ten rodzaj pokrycia dachowego, jest mniej trwały od dachówek ceramicznych. Gwarancja producenta waha się w tym przypadku w przedziale od 10 do 15 lat.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Budmax-Metal
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|