Bo majówka nie musi być droga!
Już niedługo czeka nas długi majowy weekend. O pogodę można być spokojnym, będzie ciepło i słonecznie. To zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, spotkań ze znajomymi czy krótkiego wyjazdu. Planując ten wypoczynek, warto zadbać o to, by po powrocie nie trzeba było zaciskać finansowego pasa.
Spowolnienie gospodarcze i coraz słabszy wzrost polskiej produkcji, sprawia, że oszczędzanie przestało być domeną przezornych, a staje się naturalnym elementem każdego domowego budżetu. Decydując się na zakupy, coraz więcej osób zaczyna szukać tańszych rozwiązań, takie podejście znajduje też odzwierciedlenie w planowaniu urlopów. Długi weekend majowy dotychczas kojarzył się ze sporymi wydatkami, bez względu na formę wypoczynku, są jednak rozwiązania, które pomogą przyjemnie spędzić wypoczynek, nie odchudzając jednocześnie portfela:
• Planuj z wyprzedzeniem. Warto wcześniej ustalić kwotę, która przeznaczona zostanie na wypoczynek tak, aby nie dopuścić do jej przekroczenia. W tym celu dokładnie przeanalizuj wszystkie wydatki, z podziałem na dni. Zastanów się też co warto zabrać na wyjazd, a co korzystniej będzie kupić na miejscu.
• Opracuj plan dojazdu. Decydując się w ostatniej chwili na wypoczynek liczba środków lokomocji jest dość ograniczona. Bilety lotnicze, pociągowe i autokarowe na popularnych trasach są już w większości wyprzedane. Alternatywą dla kosztownej, zorganizowanej komunikacji jest nie tracący na popularności autostop lub umówienie się z grupą osób i wspólny dojazd w konkretne miejsce. W prasie i internecie znaleźć można sporo ogłoszeń kierowców, którzy poszukują osób do zbiorowej podróży. Dzięki takiemu rozwiązaniu koszty paliwa rozkładają się proporcjonalnie na wszystkich pasażerów, co pozwala osiągnąć kwoty niższe od biletów autokarowych.
• Wybierz nocleg. Łatwym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z noclegiem jest wybór mało popularnego hotelu, oddalonego od centrum miasta lub zakwaterowanie w hostelach, których wybór jest co raz większy, a standardy utrzymania co raz częściej na poziomie krajów UE.
• Eksperymentuj. Co raz mocniej zyskującym na popularności sposobie na wypoczynek są „podróże na kanapie”, czyli zamiana domami i mieszkaniami. Ta forma podróżowania cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród internautów, którzy w ten sposób jeżdżą po całym świecie.
• Przewodnik za darmo. W internecie lub hostelach znaleźć można kontakt do osób, które za darmo oprowadzają turystów po najciekawszych miejscach, opowiadając historie miasta, zabytków i wiele ciekawostek, których nie można znaleźć w przewodnikach. Dzięki temu podróżni zyskują możliwość poznawania miejsc z zupełnie z innej perspektywy i jednocześnie mają szansę na zawarcie ciekawych kontaktów.
• Bądźmy oryginalni. Śniadanie na trawie, a obiad na pomoście? Wyżywienie na wyjeździe wcale nie musi ograniczać się do hotelowych propozycji czy drogich restauracji. Warto wcześniej zaopatrzyć się w podstawowe produkty, gdyż w rejonach turystycznych bywają nawet o 10% droższe. Samodzielne gotowanie jest równie atrakcyjne, co potwierdzą wszyscy ci, którzy majówkę utożsamiają z piknikiem i grillem.
Sytuacja ekonomiczna i dobrobyt gospodarczy są jak żywe instrumenty i podlegają takim samym wahaniom oraz wpływom, jak sytuacja materialna ich mieszkańców. Ostatnie wydarzenia u naszych południowych sąsiadów pokazują jak ważne jest racjonalne gospodarowanie domowymi finansami. To wszystko sprawia, że Polacy zaczynają z większą ostrożnością podchodzić do zarządzania własnym budżetem. Rozsądne planowanie wydatków podczas wyjazdów może być dobrym początkiem do oszczędniejszego stylu życia. Bo choć urlop zawsze kojarzony będzie z maksymalizacją przyjemności pamiętajmy, by nie za wszelka cenę. Krzysztof Przybysz ekspert Ekspres Kasa www.ekspreskasa.pl
Nadesłał:
5_tka
|