Boehringer Ingelheim i CureVac współpracują nad nową szczepionką na raka płuca
Boehringer Ingelheim oraz CureVac ogłaszają współpracę, której celem jest opracowanie immunoterapii nowej generacji w leczeniu raka płuca.
Firmy Boehringer Ingelheim i CureVac, lider w opracowywaniu leków w oparciu o mRNA (matrycowy kwas rybonukleinowy), wspólnie ogłosiły rozpoczęcie współpracy w celu opracowania nowego leku i uzyskania dla niego wyłącznej licencji w skali ogólnoświatowej. Nowa współpraca skupia się na produkcie CV9202 firmy CureVac, nowatorskiej eksperymentalnej szczepionce leczniczej opartej na mRNA, mającej zastosowanie w leczeniu raka płuc. Boehringer Ingelheim przeprowadzi badania kliniczne CV9202 z zastosowaniem co najmniej dwóch schematów leczenia raka płuc – w skojarzeniu z afatynibem u chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacją w genie EGFR (receptor naskórkowego czynnika wzrostu; ang. epidermal growth factor receptor) w zaawansowanym stadium lub z przerzutami, oraz w skojarzeniu z chemioradioterapią u chorych na nieoperacyjnego NDRP w III stadium. Z chwilą podpisania umowy firma CureVac otrzymuje 35 milionów euro. Ponadto firma Curevac może otrzymać nawet do 430 milionów euro po wykonaniu zadania oraz udziały w zyskach ze sprzedaży.
To nowe porozumienie jest częścią długoterminowego zaangażowania firmy Boehringer Ingelheim w opracowywanie przyszłościowej metody leczenia raka poprzez odkrywanie nowatorskich możliwości leczenia o wysokiej wartości terapeutycznej dla pacjentów. W portfolio firmy w dziedzinie produktów onkologicznych znajduje się afatynib, nieodwracalny inhibitor receptorów z rodziny ErbB, dopuszczony do obrotu na wielu rynkach, w tym w UE oraz USA, do leczenia różnych typów NDRP z mutacją w genie EGFR. Produkty opracowywane przez firmę Boehringer Ingelheim obejmują szeroki wachlarz wskazań, w tym nowotwory lite i hematologiczne (nowotwór krwi); są to między innymi dwa eksperymentalne leki będące w III fazie badań klinicznych: nintedanib, stosowany w różnych rodzajach NDRP i raka jelita grubego, oraz wolasertyb, stosowany w ostrej białaczce szpikowej.
„W firmie Boehringer Ingelheim jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w próby udoskonalenia metod leczenia raka, na które jest ogromne zapotrzebowanie. Ten nowy innowacyjny program we współpracy z firmą CureVac zwiększa liczbę produktów leczniczych stosowanych w leczenia raka płuc, będących w stadium opracowywania, z żywą nadzieją na dalsze udoskonalenie terapii w przyszłości”, powiedział profesor Klaus Dugi, lekarz naczelny firmy Boehringer Ingelheim.
Technologia firmy CureVac oparta na mRNA reprezentuje nowatorskie podejście w leczeniu nowotworów. Po raz pierwszy mRNA można dostosować tak, aby mobilizowało układ odpornościowy pacjenta do walki z guzem poprzez specyficzną odpowiedź immunologiczną, uzyskiwaną dzięki szczepionce RNActive®. Immunoterapia nowotworów została uznana za „Przełom roku 2013” przez magazyn Science, renomowane czasopismo organizacji American Association for the Advancement of Science (AAAS). CV9202 to kombinacja cząsteczek mRNA kodujących sześć antygenów nadmiernie eksprymowanych w raku płuc, zaprojektowana tak, aby wywoływała odpowiedź immunologiczną przeciwko guzowi. W początkowych badaniach klinicznych przeprowadzonych przez CureVac szczepionka CV9202 oraz poprzedzająca ją szczepionka na raka RNActive® CV9201 wykazały kliniczne bezpieczeństwo i skuteczność w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko antygenom przeciwnowotworowym wszystkich rodzajów.
Ingmar Hoerr, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy CureVac GmbH, skomentował: „Ta współpraca jest niezwykle istotna dla firmy CureVac, ponieważ, jako przedsiębiorstwo biotechnologiczne, przy rozwoju i komercjalizacji naszych leków polegamy na silnych partnerach. Immunoterapia nowotworów jest w ostatnich czasach jedną z największych innowacji w leczeniu raka i bardzo się cieszymy, że będziemy teraz pracować z firmą Boehringer Ingelheim. Sprzedaż praw do produkcji (out-licensing) i udoskonalenie kliniczne naszej obiecującej szczepionki leczniczej CV9202 jest logicznym następnym krokiem w udoskonalaniu tej nowatorskiej możliwości leczenia pacjentów z nowotworem, a istotne zaangażowanie ze strony firmy Boehringer Ingelheim podkreśla znaczenie technologii mRNA.”