BRAAS na konferencji z rekomendacją Cechu Kominiarskiego
W październiku odbyła się konferencja techniczna na temat eksploatacji urządzeń grzewczo-wentylacyjnych w aspekcie ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej budynków.
Jednym z ważnych tematów poruszanych na Konferencji była bezpieczna komunikacja na dachu ze wskazaniem na oryginalny aluminiowy system komunikacji dachowej BRAAS. System ten wcześniej otrzymał rekomendację Korporacji Kominiarzy Polskich.
Na konferencji szeroko omówiono temat bezpieczeństwa budynków i ochrony przed pożarami. Prelegenci poruszyli również kwestie dotyczące ochrony środowiska w kontekście ogrzewania budynków. Nie mogło zabraknąć tematów związanych z rozwojem techniki kominowej. Podczas ostatniej sesji swoje wystąpienie miał Koordynator Działu Technicznego BRAAS Marek Podeszwa.
- Zdarza się, że inwestorzy, a czasami nawet dekarze powierzchownie podchodzą do budowy dachu. Na dach patrzy się często przez pryzmat materiału pokryciowego, gdy tymczasem równie istotne są inne elementy – membrany, izolacje, akcesoria dachowe czy system komunikacji na dachu - mówił podczas konferencji Marek Podeszwa. - Na zintegrowany system dachowy składa się wiele elementów. Jedynie kompletne podejście do budowy dachu da inwestorowi pewność prawidłowego funkcjonowania poszczególnych części – dodał. Wśród wyzwań, jakie stoją przed dekarzami, Koordynator Działu Technicznego BRAAS wymienił wszelkie elementy przechodzące przez połać, w tym kominy i ich prawidłowa obróbka. W przypadku trudnych technicznie prac, które nieprawidłowo wykonane mogą zagrozić szczelności dachu, pomogą odpowiednie produkty, takie jak Wakaflex 2. - Jest to taśma do obróbki kominów, która nie tylko jest wyjątkowo trwała i odporna na rozerwanie, ale odznacza się dużą elastycznością, dzięki której łatwo obróbkę wykonać - mówił Marek Podeszwa.
Kolejnym elementem systemu dachowego, na który nacisk położył Koordynator Działu Technicznego BRAAS, był aluminiowy system komunikacji dachowej. Komunikacja dachowa jest traktowana w Polsce, niesłusznie zresztą, nieco po macoszemu, o czym świadczy pomijanie tegoż elementu na wielu inwestycjach. Trzeba natomiast pamiętać, że komunikacja dachowa zapewnia bezpieczeństwo podczas koniecznych, cyklicznych przeglądów kominów oraz naprawiania ewentualnych usterek, co podkreślili zebrani na sali kominiarze. Przede wszystkim jednak zapewniające stabilność i odpowiednio wytrzymałe stopnie i ławy komunikacji są niezbędne do bezpiecznego czyszczenia przewodu kominowego. Stąd m. in. rekomendacja Korporacji Kominiarzy Polskich dla aluminiowego systemu komunikacji na dachu BRAAS. - Stopnie i ławy są montowane do dachówek funkcyjnych przytwierdzonych za pomocą ocynkowanych wkrętów bezpośrednio do łat, co zapewnia stabilność i trwałość całego systemu. Ważnym jest, że dachówki do mocowania stopni kominiarskich posiadają specjalnie zaprojektowane zaczepy, pod którymi montowana jest dodatkowa łata podpierająca. Ponadto stopnie i ławy posiadają ażurową powierzchnię zapobiegającą gromadzeniu się śniegu i oblodzeniu. Wszystko to razem daje gwarancję bezpieczeństwa tak istotnego przy pracy na wysokości – tłumaczy Marek Podeszwa.
Konferencja techniczna „Eksploatacja urządzeń grzewczo-wentylacyjnych w aspekcie ochrony środowiska i ochrony przeciwpożarowej budynków” odbyła się w dniach 1-3 października 2015 w Opolu. Organizatorami konferencji byli: Wojewódzki Cech Kominiarzy w Opolu, Korporacja Kominiarzy Polskich, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Fundacja Bezpieczni w Domu oraz Politechnika Opolska.
Nadesłał:
trendy_news
|