Brave Kids - młodzi i odważni Nepalczycy
Ten kto zdążył zapoznać się z programem piątej edycji tegorocznego Brave Festiwal z pewnością zwrócił uwagę na projekt Brave Kids. Nowa inicjatywa, która w tym roku wystartowała po raz pierwszy, dedykowana jest dzieciom z krajów dotkniętych ciężką sytuacją ekonomiczną, polityczną i gospodarczą.
W tym roku festiwalowymi gośćmi są dzieci i ich opiekunowie z Nepalu i Ugandy, które przyjechały do nas ze specjalnie przygotowanym programem artystycznym.
W niedzielę, w Teatrze Pieśń Kozła, nepalskie dzieci z charytatywnej organizacji Rokpa tańcem i śpiewem opowiedziały bardzo licznie zgromadzonej publiczności swoją historię zatytułowaną ,,Od bezdomności do samodzielności". Był to bardzo wzruszający spektakl przekazany językiem ,,pantomimy". Opowiedziały go językiem bez słów, opowiedziały go ,,samym sobą".
W historii tej zabrakło czwórki dzieci, którym ich kraj nie przyznał wiz. Pomimo biurokratycznych trudności, z jakimi organizatorzy toczyli zaciekłe boje, dzieci te były obecne na sali. Dzięki pięknie pomyślanemu konceptowi, na sali, symultanicznie do odgrywanego przez pozostałą szóstkę dzieci spektaklu, odbyła się projekcja oryginalnego przedstawienia z udziałem wszystkich młodych artystów. Dzięki temu widzowie mogli poznać dzieci, którym nie udało się dotrzeć do Wrocławia.
Tańcom oraz śpiewom podopiecznych Rokpy towarzyszyła nie mniej wzruszająca projekcja zdjęć ich braci i sióstr z Nepalu. Pokaz ten ukazywał fatalną sytuację, w jakiej każdego dnia znajdują się ja bezdomne, bezbronne i bezradne dzieci. Emocje jakie dzieci prezentowały na scenie to samotność, odrzucenie i obojętność dorosłych.
Jednak finał był radosny. Mógł być taki, ponieważ ci młodzi artyści trafili pod skrzydła organizacji Rokpa, która skupia wokół siebie ponad 10 tysięcy uratowanych z ulicy dzieci.
Poruszona publiczność podziękowała dzieciom niezwykle gromkimi owacjami na stojąco. Na twarzach zgromadzonych ludzi można było zobaczyć łzy wzruszenia.
Dzieci z Ugandy i Nepalu nie tylko występują w trakcie festiwalu Brave, ale biorą udział we wspólnym projekcie, którego efekt zobaczymy w trakcie finału festiwalu - 11 lipca. Tego dnia, podczas uroczystości zamknięcia Brave Festiwal, na deskach letniej sceny Teatru Lalek dzieci z Nepalu, Ugandy oraz z Polski zaprezentują wspólny spektakl, będący owocem trwających przez cały czas festiwalu warsztatów.
Nadesłał:
ap
|